Stosunek współwłasności powstaje w polskich realiach najczęściej wskutek spadkobrania. Spadkobiercy stają się wspólnie właścicielami określonej masy majątkowej, najczęściej domów, mieszkań, działek czy gospodarstw rolnych.
Spis treści:
Jak pozbyć się udziału w nieruchomości – szybko i skutecznie?
Udział w nieruchomości można sprzedać na analogicznych zasadach, na jakich sprzedaje się całość nieruchomości.
- Po pierwsze, znalezienie kupca udziału w nieruchomości. Na wolnym rynku raczej próżno szukać nabywcy chętnego na zakup udziału w nieruchomości. Osoby prywatne raczej nie będą chętne na dokonanie zakupu udziału we własności nieruchomości. Sprzedaż udziałów w nieruchomościach najczęściej dokonywana jest przez firmy zajmujące się skupem nieruchomości lub skupem udziałów w nieruchomościach. Firmy takie po dokonaniu zakupu udziału w konkretnym składniku majątku, podejmują działania prawne mające na celu zniesienie współwłasności.
- Po drugie, gdy znajdzie się już chętnego na zakup udziału w nieruchomości należy zebrać dokumenty niezbędne do zawarcia umowy sprzedaży. Lista dokumentów do sprzedaży udziału we własności jest uzależniona od rodzaju nieruchomości. Inne dokumenty będą wymagane przez notariusza w przypadku udziału w mieszkaniu spółdzielczo własnościowym a zupełnie inne w przypadku udziału w domu jednorodzinnym.
- Po trzecie, umówienie czynności notarialnych w celu podpisania aktu notarialnego sprzedaży udziału w domu jednorodzinnym, udziału w mieszkaniu czy udziału w innej nieruchomości. Czynności notarialne umawiane są z wyprzedzeniem. Notariusz przed dokonaniem czynności przygotowuje projekt aktu notarialnego. Warto poprosić notariusza przed podpisaniem aktu notarialnego o przesłanie np. dzień wcześniej projektu umowy sprzedaży udziału w nieruchomości. Otrzymany projekt umowy sprzedaży można wtedy spokojnie przeczytać, zanotować ewentualne uwagi lub omówić z prawnikiem.
- Spotkanie u umówionego notariusza na czynnościach sprzedaży udziału w nieruchomości.
Pozbycie się udziału w nieruchomości – umowa notarialna.
Notariusz weryfikuje tożsamość osób stawających oraz odczytuje projekt aktu notarialnego sprzedaży udziału w nieruchomości. W tym czasie strony mogą zadawać pytania, jeżeli pojawią się jakieś niejasne kwestie. Notariusz zawsze bardzo dokładnie wyjaśnia zapisy umowy. Po przeczytaniu aktu notarialnego, następuje złożenie podpisów na akcie notarialnym. Umowa sprzedaży udziału w mieszkaniu lub innej nieruchomości zostaje zawarta.
Zapłata ceny sprzedaży i pozbycie się udziałów.
Po podpisaniu aktu notarialnego dochodzi do zapłaty ceny. Firma GRB nieruchomości sp. z o.o. lub firma TSSJ sp. z o.o. wykonują przelew ceny za kupiony udział od razu po podpisaniu aktu notarialnego, przelewem natychmiastowym. Zwykle pieniądze za sprzedaż udziału w nieruchomości trafiają na konto sprzedawcy już po kilku czy kilkunastu minutach.