Na wyższej postawione pytanie nie ma prostej jednoznacznej odpowiedzi. Wynajmowanie mieszkania wiąże się z dużym ryzykiem z uwagi na regulacje ochrony lokatorów, nawet jeśli nie są oni uczciwi.
W odniesieniu do mieszkania powstaje dosyć często padające pytanie czy sprzedać i zainwestować pieniądze w inny sposób czy wynajmować.
Wynajmowanie mieszkań może wiązać się z kłopotami z lokatorami, którzy mogą nie płacić w ogóle lub nie płacić terminowo czynszu, do którego są zobowiązani. Poza tym zasygnalizować należy, że problemy z lokatorami mogą pojawić się gdy lokatorzy nie chcą opuścić dobrowolnie mieszkania i zachodzi konieczność przeprowadzenia procedury eksmisyjnej.
Zaznaczenia wymaga, iż dobrze skonstruowana umowa w tym w szczególności umowa najmu pozwala na uniknięcie wielu negatywnych konsekwencji. Umowa najmu okazjonalnego nie jest jednak narzędziem idealnym, które pozwala uniknąć właścicielowi kłopotów. Ustawa chroniąca lokatorów wkracza w sferę ochrony tak dalece, że interes wynajmującego właściciela jest marginalizowany.
Dylematy związane z posiadaniem nieruchomości i sposobem jej wykorzystywania w obecnym czasie i obowiązującym stanie prawnym są trudne do rozwiązania. Z każdej strony pojawiają się argumenty na poparcie kierunków działań.
Wynajem mieszkań wydaje się opłacalny jeżeli strona umowy najmu jest rzetelna i wywiązuje się z obowiązków. Jeżeli najemca nie płaci w ogóle, płaci nieterminowo lub prosi o rozłożenie czynszu na raty- odpowiedź może być inna.
Wynajem jest bezpieczny jeśli po drugiej stronie umowy występuje uczciwy i rzetelny najemca, który jest wydolny finansowo do regulowania zobowiązań i którego prawdomówność nie budzi wątpliwości. Nie ma narzędzi pozwalających na ocenę lokatora, można kierować się jedynie przypuszczeniami i intuicją. Jeśli po drugiej stronie najmu pojawi się strona posiadająca złe zamiary mogą pojawić się problemy.
Najczęściej występujące problemy z lokatorami dotyczą:
Nie można wyrzucić lokatora z mieszkania z przyczyny wygaśnięcia umowy wskutek niepłacenia lub innych. Właściciel może podejmować działania tylko zgodne z prawem i w tym celu przeprowadzić eksmisję.
Profesjonalne firmy zajmujące się skupem nieruchomościami podejmują aktywność procesową w procedurze eksmisyjnej w sytuacji sprzedaży jej mieszkania z lokatorem. Działania podejmowane przez profesjonalne firmy nie wykraczają poza granice prawa, dlatego wszelkie ryzyko związane z długością trwania postępowania, ryzykiem jaki wiąże się z oddaleniem powództwa eksmisyjnego czy niemożliwością przeprowadzenia egzekucji komorniczej eksmisji a nawet wstrzymania wyroku do czasu dostarczenia lokalu zastępczego- firmy te biorą na siebie.