Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku może zasilić domowy budżet. Procedura sprzedaży jest szybka jeżeli mieszkanie ze spadku ma KW i jesteśmy do niej wpisani. Trzeba uważać na występujący podatek.
Spis treści:
Sprzedaż mieszkania spadkowego.
Jeżeli majątek spadkowy zawiera nieruchomość i nie jest obciążony żadnymi długami, spadkobierca może się tylko cieszyć. Odziedziczone mieszkanie, jeżeli nie zostanie wykorzystane do zamieszkiwania może być sprzedane a pieniądze uzyskane ze sprzedaży podreperują domowy budżet. Jeżeli spadkobierca ma gdzie mieszkać, to zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem od wynajmu i ponoszenia kosztów utrzymania spadkowego mieszkania jest sprzedaż. Sprzedaż spowoduje jednorazowy zastrzyk gotówki, która może być wykorzystana na różne cele jak chociażby wyjazd wakacyjny czy bardziej pragmatycznie na spłatę zobowiązań czy zakup nowego auta.
Sprzedaż mieszkania od ręki.
Otrzymane w spadku mieszkanie można łatwo i szybko sprzedać w skupie nieruchomości, bez konieczności oczekiwania na klienta z ulicy. Dzięki firmom skupującym mieszkania spadkowe nie ma konieczności opłacania czynszu ani ponoszenia dodatkowych kosztów utrzymania. Wystarczy wykonać telefon i negocjować cenę sprzedaży. Może okazać się, że dojście do porozumienia co do ceny i posiadanie wszystkich niezbędnych do sprzedaży dokumentów umożliwi umówienie notariusza i przeprowadzenie błyskawicznej transakcji sprzedaży otrzymanego w spadku mieszkania od ręki.
Sprzedaż zamiast wynajmu.
Wynajem mieszkania otrzymanego w spadku będzie mniej korzystny, ze względu na konieczność ponoszenia opłat czynszowych i eksploatacyjnych. Nie zawsze uda się szybko znaleźć rzetelnego najemcę, który będzie terminowo regulował czynsz najmu. Trzeba też uważać na nieuczciwych najemców, którzy mogą wprowadzić się do mieszkania, nie płacić czynszu i mogą nie chcieć się z niego wyprowadzić co może w konsekwencji nawet doprowadzić do wizyt w sądzie w celu uzyskania wyroku eksmisji. Wskazane niedogodności nie wystąpią jeżeli spadkobierca zdecyduje się na sprzedaż mieszkania. Pieniądze ze sprzedaży będą od ręki, nie wystąpi stres związany z niepewnością czy lokator w danym miesięcy zapłaci czynsz a w razie niepłacenia odchodzi stres związany z koniecznością wizyt w sądzie.
Kosztowne sentymenty.
Często osoby, które odziedziczyły mieszkanie w spadku nie decydują się na sprzedaż ze względu na występujące sentymenty i przywiązanie do rzeczy. Argumentem pojawiającym się przeciwko sprzedaży mieszkania jest to, że ktoś się tam wychował lub że rodzice czy dziadkowie przez wiele lat to mieszkanie zamieszkiwali. Ale czy w życiu warto kierować się sentymentami? Wrażliwość i przywiązanie do rzeczy materialnych nigdy nie da tyle korzyści i szczęścia, ani komfortu psychicznego co piękno chwil i wspomnień, dlatego warto jest żyć ciesząc się dniem dzisiejszym i planować przyszłość wykorzystując do tego celu także pieniądze uzyskane ze sprzedaży.