Sprzedaż udziałów w kamienicy jest najczęściej skomplikowana ze względu na nieuregulowane sprawy spadkowe. Najczęściej spadkobiercy, którzy chcą sprzedać udział w kamienicy nie dysponują żadnym tytułem prawnym, nie są wpisani do księgi a nawet nie posiadają postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Żeby właściwie dokonać sprzedaży udziału w kamienicy należy podjąć szereg działań mających na celu uregulowanie, choćby w minimalnym zakresie stanu prawnego nieruchomości.
Czy można sprzedać udział w kamienicy?
Można sprzedać udział w kamienicy. Sprzedaż udziałów w kamienicy lub udziałów w spadku, do którego wchodzi kamienica jest możliwa.
Problemy związane ze sprzedażą udziałów w kamienicy pojawiają się, gdy nie ma dokumentów koniecznych dla sporządzenia umowy notarialnej. Niekiedy, w takiej sytuacji, firmy skupujące nieruchomości ryzykując nabywając ekspektatywę nabycia prawa własności. Można ten stan określić jako przyszłe prawo, które zostanie dopiero nabyte wskutek przeprowadzenia postępowań spadkowych.
Można sprzedać udział w kamienicy nawet w sytuacji gdy współwłaściciel nie mieszka w niej, a mieszkania w kamienicy zamieszkiwane są przez innych współwłaścicieli, ich dzieci lub zupełnie inne osoby.
Istnienie zarządcy kamienicy nie wyklucza również możliwości sprzedaży udziału w niej. Zarządca nieruchomości nie musi wyrażać zgody na sprzedaż udziału w kamienicy.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że sprzedaż udziału w kamienicy, do której prawo własności w części posiada gmina również nie jest wykluczone i nie ma konieczności uzyskiwać zgody gminy na sprzedaż swojego udziału. Sprzedaż udziału w prawie własności kamienicy w sytuacji gdy gmina jest współwłaścicielem może być uzasadnione wezwaniami kierowanymi przez gminę do rozliczeń z nią i koniecznością zapłaty wymaganych kwot.
Za jaką kwotę można sprzedać udział w kamienicy?
Cena za jaką można sprzedać udział w kamienicy zależy zarówno od stanu technicznego kamienicy, możliwości zniesienia współwłasności, zamieszkiwania pozostałych spadkobierców w kamienicy lub nieobecności spadkobierców w polce z miejscem ich zamieszkania za granicą a także od stanu prawnego i tego czy stan prawny kamienicy jest uregulowany czy nie. Wszystkie czynniki są uwzględniane przy wycenie i powinny mieć odzwierciedlenie w cenie. Dla sprzedającego najlepiej jest sprzedać udziały w kamienicy po jak najwyższej cenie, w tym celu warto podejmować rozmowy i negocjacje z kupującym.
Zwykle wyższe ceny sprzedaży udziału w kamienicy uzyskuje się dokonując sprzedaży prawa własności udziału w kamienicach wielolokalowych lub obejmujących usługowe pawilony handlowe.
Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży udziału w kamienicy?
Żeby sprzedać udział w kamienicy wystarczy minimalnie posiadać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia. Te dokumenty świadczą o udziale w prawie własności, które wchodziło do spadku po osobie zmarłej, która była właścicielem kamienicy.
Jak szybko można sprzedać udział w kamienicy?
Udział w kamienicy można sprzedać szybko, po znalezieniu kupującego, który zgodzi się zapłacić oczekiwaną cenę. Sprzedaż udziału w kamienicy nie wymaga podjęcia dodatkowych czynności o ile sprzedający dysponuje podstawowymi dokumentami, które wymagane są do przeprowadzenia czynności notarialnej.