Skup nieruchomości za gotówkę!

Szybko i bezpiecznie!

Jak można szybko i dobrze sprzedać mieszkanie?

Na przesyconym ogłoszeniami rynku nieruchomości coraz trudniej jest szybko sprzedać nieruchomość. Duża liczba oferowanych do sprzedaży mieszkań powoduje, że nawet deweloperzy mają trudności ze sprzedażą nieruchomości na rynku pierwotnym. Utrudnienia w sprzedaży nieruchomości mają nie tylko agencje nieruchomości ale także prywatni właściciele. Co zrobić aby poprawić swoją skuteczność i w krótkim czasie sprzedać nieruchomość? Rozwiązań jest kilka.

1. Samodzielne wystawianie ogłoszeń..

..i oczekiwane na potencjalnego klienta, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem ale z pewnością najtańszym. Poprawa wizerunku mieszkania na zdjęciach znacznie zwiększa atrakcyjność ogłoszenia. Drobne modyfikacje programem do obróbki grafiki lub zatrudnienie profesjonalnego fotografa do zrobienia zdjęć nieruchomości pomoże się wyróżnić na tle konkurencji. Takie zdjęcia przykuwają uwagę i zachęcają do zakupu.

Te wszystkie zabiegi mają posłużyć zachęceniu potencjalnych klientów do kupna nieruchomości. Nie zawsze jednak przynoszą oczekiwane rezultaty. W większości przypadków to cena mieszkania będzie składnikiem decydującym.

Jeżeli zamiarem właściciela mieszkania  jest prywatna sprzedaż, bez współpracy z pośrednikami nieruchomości to warto taką informację zamieścić w ogłoszeniu.

Zdarza się wielokrotnie, że pośrednicy kontaktują się z właścicielem informując o tym, że znaleźli klienta na oferowane mieszkanie a kontakt do niego zostanie przekazany dopiero po podpisaniu umowy z agencją nieruchomości wskazującą uprawnienia i obowiązki stron w tym także prowizję dla pośrednika. Te i wiele innych nieprzyjaznych praktyk uświadczymy ze strony agencji nieruchomości w trakcie sprzedaży naszego mieszkania. Wielokrotnie okazuje się, że pracownik agencji nieruchomości w sprytny sposób chce podpisać z nami umowę pośrednictwa w sprzedaży a klient o którym wspominał w rzeczywistości nie istnieje.

Należy mieć także na uwadze, że rynek nieruchomości jest przesycony ofertami sprzedaży a znaczna część potencjalnych klientów niechętnie korzysta z usług agencji pośrednictwa.

2. Agencja nieruchomości

Jeżeli prywatna sprzedaż pomimo zabiegów upiększających nie przyniesie rezultatu można zgłosić się do agencji nieruchomości, które po podpisaniu umowy pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości za odpowiednią opłatą wyznaczoną najczęściej w % zajmie się sprzedażą. (maksymalne wynagrodzenie pośrednika w obrocie nieruchomościami nie powinno przekroczyć 3% netto) Wtedy to nie właściciel mieszkania będzie prezentował mieszkanie ale zajmie się tym właśnie agencja. Ponadto ogłoszenia w przeznaczonych do tego miejscach również zostaną wystawione przez agencję a telefony od potencjalnych klientów chcących nieruchomość obejrzeć nie będą Cię nękać. Korzyścią ze współpracy z agencjami nieruchomości jest fakt, że znaczną część spraw możemy im powierzyć do momentu uzgodnienia terminu umowy sprzedaży nieruchomości u notariusza. Korzyścią jest oszczędność czasu i powierzenie spraw profesjonalistom. To jednak również nie gwarantuje szybkiej sprzedaży nieruchomości.

Zdarza się także, że zawarcie umowy z agencją pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości spowoduje konieczność zapłaty prowizji nawet jeśli agencja nieruchomości nie znalazła kupca na mieszkanie (umowa na wyłączność). Niestety nie jest to korzystne dla sprzedającego tym bardziej, że kwoty prowizji dla pośredników nie należą do najniższych.

3. Skup nieruchomości

Inną możliwością aby szybko sprzedać nieruchomość jest skorzystanie z oferty skupu nieruchomości. Skupy nieruchomości są najczęściej profesjonalnymi podmiotami obrotu gospodarczego, posiadającymi znaczny kapitał, co pozwala zawrzeć transakcję sprzedaży nieruchomości nawet z dnia na dzień o ile właściciel nieruchomości posiada wszelkie wymagane przez notariusza dokumenty m.in. zaświadczenie z urzędu skarbowego o tym, że podatek urzędowi się nie należy w sytuacji, gdy mieszkanie zostało nabyte w drodze spadku lub darowizny.

Skupy nieruchomości oferują nieco niższą od rynkowej cenę nieruchomości, ale porównując skup mieszkań i agencje pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości bardziej korzystne wydaje się obniżenie ceny nieruchomości o kilka % i natychmiastową sprzedaż mieszkania niż współpracę z agencjami nieruchomości, które podobnie jak właściciel oczekują na pojawienie się klienta z ulicy za odpowiednią prowizję co w żadnym stopniu nie przyspiesza sprzedaży.

Jak można szybko sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Okoliczność, że mieszkanie zostało zakupione na kredyt nie pozbawia właściciela możliwości jego sprzedaży. Każdy może dysponować swoją własnością wedle własnego uznania, jednakże może wydawać się, że sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym będzie nieco bardziej skomplikowana niż tradycyjna sprzedaż mieszkania. Wpływ na to ma fakt, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania w całości lub części zasilić muszą konto banku a w dalszej kolejności sprzedającego.

Aby szybko sprzedać mieszkanie zadłużone konieczne będzie uprzednie uzyskanie przez kredytobiorcę zaświadczenia z banku z saldem zadłużenia do spłaty. Na wspomnianym zaświadczeniu będzie widniała kwota zadłużenia kredytowego na wskazany dzień, którą przy sprzedaży mieszkania należy wpłacić na rachunek banku. Wpłata należności wynikającej z zaświadczenia wystawionego kredytobiorcy przez bank będzie warunkiem do uzyskania zgody na usunięcie wpisu- hipoteki widniejącego w księdze wieczystej. Dla bezpieczeństwa warto uzyskać z banku promesę przed zakupem mieszkania, że po spłacie zadłużenia bank wyda zgodę na wykreślenie wpisu z księgi wieczystej.

Sprzedaż zadłużonego mieszkania za gotówkę wiąże się w zasadzie z większym sformalizowaniem i koniecznością uzyskania odpowiednich zaświadczeń od banku, komornika czy innego wierzyciela. Nieco bardziej problematyczna wydaje się kwestia sprzedaży zadłużonego mieszkania kupującemu, który chce uzyskać na ten cel kredyt hipoteczny. Jednakże nie zachodzi konieczność ubiegania się o kredyt w tym samym banku, w którym kredyt ma sprzedający mieszkanie. Kupujący ma pełną dowolność przy wyborze banku, z którego chce uzyskać finansowanie na zakup mieszkania.

Zadzwoń 503 005 990
%d bloggers like this: