Przy sprzedaży mieszkania trzeba być bardzo uważnym. Błąd, brak wiedzy lub inne nieprawidłowości mogą doprowadzić do kłopotów.
Spis treści:
Przed sprzedażą sprawdź komu sprzedajesz.
Zanim podejmiesz decyzję o sprzedaży kupującemu, warto sprawdzić jego sytuację finansową i zweryfikować na ile to możliwe, że posiada środki na zakup mieszkania. Dobrze byłoby także sprawdzić portale społecznościowe weryfikując z kim ma się do czynienia, dobrze byłoby sprawdzić numer telefonu wpisując go w wyszukiwarkę, adres e-mail. Żeby zweryfikować wiarygodność kupującego mieszkanie można zadać niewygodne pytania np. o pochodzenie środków. W dobie powszechnie dostępnego internetu, portali społecznościowych, aplikacji różnego rodzaju stron internetowych, samodzielny wywiad internetowy o osobie kupującej mieszkanie w celu zweryfikowania jej prawdomówności nie powinien sprawić nikomu większych kłopotów.
Najpierw pieniądze czy akt notarialny?
Sprzedaż mieszkania wiąże się z podpisaniem aktu notarialnego, na mocy którego własność nieruchomości przechodzi na kupującego. Notariusz składa podpis na akcie notarialnym po podpisaniu umowy przez strony. Chwilą, w której następuje przeniesienie własności jest chwila, w której notariusz złoży swój podpis na akcie notarialnym. Z tą chwilą umowa staje się skuteczna i odtąd każda strona ma wynikające z niej roszczenia. Kupujący ma roszczenie o wydanie nieruchomości a sprzedający ma roszczenie o zapłatę ceny. Zapłata ceny przed podpisaniem aktu notarialnego, wymagałaby odpowiedniego zapisu w akcie notarialnym, gdzie cenę należałoby zaznaczyć jako „zapłacono”.
Uwaga! Zapłata ceny przed podpisaniem aktu notarialnego przez stronę kupującą i sprzedającą jest obarczona dużym ryzykiem i niepewnością. Wynika to z faktu, iż strony mogą nie dojść do porozumienia co do np. jednego z punktów umowy np. wyprowadzki czy terminu przekazania kluczy i do zawarcia umowy nie dojdzie lub też strona sprzedająca może się w ostatniej chwili rozmyślić co do sprzedaży. Powstanie wówczas problem- jak odzyskać zapłacone przed aktem notarialnym pieniądze. Gdyby strona sprzedająca okazała się nieuczciwa i nie zwróciłaby natychmiast przelewu, należałoby iść do sądu i żądać zwrotu zapłaconych pieniędzy za mieszkanie za pomocą właściwego powództwa.
Przelew natychmiastowy u notariusza.
Zabezpieczeniem otrzymania ceny zapłaty przez kupującego jest umowa co do natychmiastowego przelewu, jeszcze u notariusza, zaraz po podpisaniu aktu notarialnego. W trakcie spotkania i zaraz po zawarciu umowy przelew natychmiastowy zostaje wykonany i kwota ze sprzedaży stanowiąca zapłatę ceny zostaje natychmiastowo przelana na konto sprzedającego. Warto, aby sprzedający mieszkanie domagali się takiego zabezpieczenia i żądali wykonania natychmiastowego przelewu. Przelewy natychmiastowe mają ten skutek, że pieniądze na koncie kupujących księgują się po kilkunastu minutach od wykonania przelewu. Warunkiem niezwłocznego zaksięgowania się pieniędzy na koncie, jest wykonanie przelewu do godziny 14.00. W większości banków do tej godziny istnieje gwarancja zaksięgowania się środków na rachunku bankowym niezwłocznie- po kilkunastu minutach. W przypadku przelewu zwykłego, pieniądze księgują się najczęściej kolejnego dnia roboczego.
Depozyt notarialny.
Depozyt notarialny jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla sprzedających, aby mogli zabezpieczyć zapłatę ceny. Ustanowienie depozytu notarialnego większa komfort psychiczny sprzedających, którzy będą mieć pewność, że pieniądze po zawarciu umowy sprzedaży zostaną przekazane na konto kupującego. Pieniądze w depozycie czekają na zawarcie umowy. Sprzedający ustanawia depozyt notarialny podpisując odpowiedni protokół kilka dni wcześniej, aby to pieniądze z ceny zapłaty czekały na sprzedającego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i bardzo przydatne. Wydaje się, że warto zapłacić za ustanowienie depozytu notarialnego aby mieć pewność otrzymania środków.
Kupujący nie powinni się wzbraniać przed ustanowieniem depozytu notarialnego.
Czy notariusz może oszukać?
Notariusz jest zawodem zaufania publicznego i pewność przeprowadzenia transakcji oraz ustanowienia depozytu notarialnego co do takiej osoby powinna być bardzo duża. Notariusze bardzo rzetelnie podchodzą do wykonywania swoich obowiązków, podlegają nadzorowi Krajowej Rady Notarialnej- do której można się zwrócić ze skargą w razie jakichkolwiek uchybień. Poza organami publicznymi Krajowa Rada Notarialna czuwa nad działalnością notariuszy. Gdyby okazało się, że notariusz poczynił jakieś uchybienie, można zwrócić się do ubezpieczyciela i uzyskać odszkodowanie. Notariusze podobnie jak adwokaci podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma zatem obaw, że notariusz może w czymkolwiek oszukać.
Konto w tym samym banku.
Dobrym zabezpieczeniem dla kupującego w uzyskaniu ceny zapłaty ze sprzedaży mieszkania jest także utworzenie konta w tym samym banku, w którym konto ma kupujący. Gdyby strony nie zdecydowały się na przelew natychmiastowy elixir lub gdyby umowa była podpisywana po godzinie 14.00 (czyli po godzinie księgowania się szybkich przelewów), to posiadanie konta w tym samym banku spowoduje jego natychmiastowe zaksięgowanie. Dobrze jest także zadzwonić do banku i upewnić się, w których godzinach odbywają się księgowania.
Masz wątpliwości o zapłatę? – nie sprzedawaj!
Jeśli masz choćby najmniejsze wątpliwości co do wiarygodności kupującego lub jego kondycji finansowej nie decyduj się na sprzedaż. Ze sprzedaży mieszkania możesz zrezygnować w każdym momencie. Dokąd nie złożysz podpisu na akcie notarialnym sprzedaży mieszkania masz prawo się wycofać i rozmyślić. Jakiekolwiek wątpliwości powinny być wzięte pod uwagę i przed podpisaniem umowy rozwiane. Jeśli wątpliwości nie zostaną rozwiane, nie sprzedawaj mieszkania. Znajdź właściwego, odpowiedniego i wiarygodnego kupującego.