Typową sytuacją związaną ze spadkobraniem i korzystaniem z mieszkania znajdującego się w masie spadkowej jest kwestia niedopuszczenia pozostałych spadkobierców do korzystania z przedmiotu spadku.
Spis treści:
Spadkobierca korzysta i nie płaci – co robić?
Spadkobierca najczęściej mieszkał ze zmarłym rodzicem, który dotychczas opłacał mieszkanie, opłacał media, rachunki i czynsz. Po śmierci spadkodawcy rodzica- w mieszkaniu mieszka dalej jeden ze spadkobierców, który ani myśli płacić za mieszkanie ani tym bardziej rozliczyć się ze spadku z pozostałym rodzeństwem, które też mieszkanie odziedziczyło.
Wyżej opisana sytuacja zdarza się bardzo często. Dodatkowo pikanterii całej sytuacji może dodawać fakt, iż zamieszkujący współwłaściciel spadkowy nie jest zbyt majętny, nie ma gdzie iść, nie stać go na wynajęcie innego mieszkania i często nie stać go na ponoszenie ciężarów mieszkaniowych- więc mieszka jak mieszkał dotychczas z rodzicem i nie chce nic zmieniać.
Jeden ze spadkobierców nie chce sprzedać.
Spadkobierca- współwłaściciel odpowiada niechęcią na polubowne rozmowy dotyczące sprzedaży wspólnego mieszkania, bowiem w mieszkaniu tym mieszka i nie chce go opuścić. Jest mu wygodnie mieszkać i nie ponosić opłat, nie chce dokonywać zmian ponieważ nie musi płacić czynszu najmu. Sytuacja taka wielokrotnie powtarza się w różnorodnych sytuacjach związanych ze spadkobraniem.
Przykład: Troje spadkobierców dziedziczy mieszkanie, w którym mieszka tylko jeden spadkobierca. Nie chce sprzedać mieszkania ale wyraża zgodę na to, żeby zamienić swój udział w mieszkaniu na całe mieszkanie w centrum miasta. Tyle, że ceny mieszkać w centrum miasta są wyższe niż wartość udziału w mieszkaniu.
Często współspadkobiercy stawiają nierealne do spełnienia wymagania, żeby przesunąć w czasie porozumienie i jakkolwiek dział spadku albo w ogóle go uniknąć, licząc że współspadkobiercy czyli najbliższa rodzina nie skieruje sprawy na drogę sądową.
Jak zmusić spadkobiercę do sprzedaży mieszkania?
Niestety nie ma możliwości zmuszenia spadkobiercy do sprzedaży mieszkania. Jedyną możliwością zniesienia współwłasności i podziału masy spadkowej jest zainicjowanie postępowania sądowego w tym przedmiocie. Jak się okazuje, nieruchomość spadkowa często staje się przedmiotem konfliktu rodzinnego. Współwłaściciele-Strony w sądzie przedstawiają stan faktyczny ze swojej perspektywy przed obcymi ludźmi, przed sędziami, w stresujących warunkach, czemu często towarzyszą negatywne emocje.
Brak zgody na sprzedaż – co robić?
W przypadku braku zgody na sprzedaż, trzeba podejmować próby negocjacji i mediacji w celu uniknięcia kosztownego i długotrwałego postępowania sądowego. Wszelkie rozmowy, przedstawienie swoich stanowisk, uzasadnienie ich może doprowadzić do ugodowego zakończenia.
Sprzedaż udziałów w spadku.
Jeżeli nie uda się doprowadzić do polubownego rozstrzygnięcia i podzielenia spadku, albo wspólnej sprzedaży i podziału ceny uzyskanej ze sprzedaży, możliwa jest sprzedaż udziału w spadku wynikającego ze spadkobrania lub udziału w samej nieruchomości spadkowej. Sprzedaż udziału dokonywana jest po niższej cenie ze względu na występujący problem prawny ale przynajmniej pozwala uniknąć kłopotliwych egzekucji komorniczych i postępowania sądowego, które jest kosztowne. Najlepszym rozwiązaniem sytuacji jest zawsze dialog i zawarcie polubownej umowy między współwłaścicielami, jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe.