Nieznanych spadkobierców, którzy potrzebni są jako uczestnicy do przeprowadzenia postępowania spadkowego należy spróbować znaleźć za pomocą dostępnych źródeł. W pierwszej kolejności można zwrócić się do państwowego rejestru dzięki, któremu będzie można uzyskać niezbędne dane. W rejestrze wskazać należy o jaką osobę chodzi oraz wskazać interes prawny, który uzasadnia wystąpienie z wnioskiem o udostępnienie danych osobowych. Udostępnianie danych jest nieodpłatne.
Udostępnianie danych: Strona internetowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: https://archiwum.mswia.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/udostepnianie |
Problem wszczęcia i prowadzenia postępowania gdy spadkobiercy są nieznani zniechęca do podjęcia stosownej procedury sądowej i podejmowania działań, które zwykle wiążą się z koniecznością poniesienia kosztów czy innych opłat.
Czy sąd ma obowiązek ustalenia kręgu spadkobierców?
Procedura cywilna wskazuje, że sąd z urzędu bada kto jest spadkobiercą. Sąd powinien podjąć działania w trakcie trwania postępowania, które ujawnią spadkobierców i stwierdzić nabycie spadku na rzecz osób choćby to były inne osoby niż wskazane we wniosku przez wnioskodawcę.
Nieznani spadkobiercy a postępowanie spadkowe.
Postępowanie spadkowe, w którym spadkobiercy są nieznani i trudno ustalić ich dane może się znacznie przedłużyć. Co do zasady przeprowadzenie postępowania, w którym spadkobiercy uzyskają stwierdzenie nabycia spadku trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. W przypadku braku danych wszystkich spadkobierców i konieczności ich ustalenia, postępowanie spadkowe może trwać latami.
Kurator dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
Jeżeli interes osoby tego wymaga to w każdym postępowaniu może zdarzyć się sytuacja gdzie będzie zachodziła konieczność powołania kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Niestety powołanie osoby na kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu jest kosztowne.
Nieznani spadkobiercy – ogłoszenie sądowe.
Jeżeli spadkobiercy po spadkodawcy są nieznani i nie zostało złożone zapewnienie spadkowe, Sąd ma obowiązek wezwania spadkobierców przez ogłoszenie. Ogłoszenie w sprawie spadkowej polega na umieszczeniu informacji o toczącym się postępowaniu spadkowym w poczytnej prasie, w urzędzie gminy i sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Jedynym wyjątkiem, który umożliwia Sądowi zaniechanie obowiązku ogłoszenia jest sytuacja, w której okaże się, że spadek jest nieznaczny lub wystąpią inne okoliczności umożliwiające zaniechanie umieszczenie ogłoszenia.
Sprzedaż prawa do spadku.
Niespotykaną i niepopularną czynnością jest sprzedaż prawa do spadku przez spadkobiercę. Spadkobierca ma możliwość sprzedać spadek przysługujący mu w całości. Może też sprzedać część spadku czyli jego poszczególne składniki. Oczywiście procedura sprzedaży prawa do spadku, szczególnie jeżeli w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość jest nieco bardziej skomplikowana co przekłada się na wyższą cenę opłaty za czynności notarialne. Przyjęte jest jednak, że za czynności notarialne co do zasady płaci kupujący więc tę zasadę można zastosować również w przypadku sprzedaży prawa do spadku. To samo dotyczy obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten w przypadku sprzedaży spadku lub jego części powinien zapłacić kupujący.