Pieniądze ze sprzedaży mieszkania mogą zostać przelane zgodnie z postanowieniami aktu notarialnego na rachunek bankowy innej osoby niż sprzedająca. Sprzedaż nieruchomości nie jest ograniczona koniecznością skorzystania z przelewu jako formy płatności, jednakże biorąc pod uwagę znaczne kwoty, wydaje się to forma bezpieczniejsza.
Brak konta bankowego – gdzie przelać pieniądze?
Jeżeli sprzedający właściciel mieszkania nie posiada prowadzonego na swoje nazwisko konta bankowego może wskazać numer rachunku bankowego innej osoby lub założyć rachunek bankowy przed przeprowadzeniem transakcji sprzedaży. Obecne rozwiązania umożliwiają założenie rachunku bankowego podczas jednej wizyty w banku, więc jeżeli nie ma innych powodów uniemożliwiających posiadanie rachunku bankowego, można skorzystać z możliwości założenia konta bankowego.
Konto innej osoby do przelewu środków ze sprzedaży mieszkania.
Pieniądze ze sprzedaży mieszkania można przelać na konto osoby trzeciej lub współmałżonka czy partnera wskazując w akcie notarialnym, że taka sytuacja będzie miała miejsce. Notariusz wówczas wprowadzi zapisy, zgodnie z którymi kupujący będzie mógł przelać pieniądze na rachunek bankowy prowadzony dla innej osoby. W takiej sytuacji to wskazana w akcie notarialnym osoba trzecia będzie zobowiązana do przekazania ceny zapłaty właścicielowi mieszkania i to osoba trzecia będzie odpowiedzialna za te pieniądze.
Pieniądze ze sprzedaży mieszkania w gotówce a przepisy.
Nie zostały jeszcze wprowadzone regulacje, które uniemożliwiają transakcje między osobami fizycznymi w formie gotówkowej niezależnie. Osoby fizyczne mogą między sobą dokonywać rozliczeń wedle własnego wyboru.
Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkania przez konsumenta przedsiębiorcy, to również nie ma ograniczeń kwotowych. Jednakże, jeżeli przedsiębiorca dokona nabycia nieruchomości w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej a płatność zostanie dokonana w formie gotówkowej, to nie będzie mógł uwzględnić wydatku pieniędzy w kosztach uzyskania przychodu. Dlatego płatność konsumentowi ceny zapłaty przez przedsiębiorcę jest niekorzystna.
W przypadku sprzedaży mieszkania między przedsiębiorcami, przepisy ograniczają możliwość płatności gotówkowej, bowiem wartość 15 000zł zostanie w związku z ceną mieszkania przekroczona.
Ograniczenia w obrocie gotówkowym.
Z biegiem czasu, nastąpią ograniczenia obrotu gotówkowego. W czasie pisania artykułu są już plany na kwotowe ograniczenia obrotu gotówkowego nie tylko dla przedsiębiorców ale i dla konsumentów.
Jeżeli uzasadnieniem zapłaty za nieruchomości w formie gotówkowej jest obawa przed zapłatą pieniędzy przez drugą stronę, wówczas można skorzystać z instytucji depozytu notarialnego. Depozyt notarialny stanowi zabezpieczenie dla strony kupującej ceny zapłaty. Kupujący będzie miał pewność, że zapłata za sprzedaną nieruchomość trafi na konto sprzedającego. Notariusze w obecnych czasach pełnych ryzyk powinni zachęcać strony do skorzystania z instytucji depozytu notarialnego.
Notariusz nie wyraża zgody na przelew na inne konto.
Notariusz nie ma podstawy prawnej nie wyrazić zgody na ustalenia stron w zakresie ceny zapłaty, która wedle porozumienia stron transakcji sprzedaży miałaby trafić na konto wskazanej w akcie notarialnym osoby. Odpowiedzialność z tytułu obrotu finansowego w takiej transakcji, w tym uregulowana ustawą o praniu brudnych pieniędzy ponoszona jest przez osoby uczestniczące w transakcji. Notariusz nie powinien decydować za strony jakie ustalenia będą właściwe, o ile ustalenia te są zgodne z obowiązującym prawem.
2 Comments
A co z podatkiem jeśli się przelewa pieniądze na konto partnera ( nie małżonka )
Witam. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że US może się tym zainteresować. Najlepiej będzie, że zadzwoni Pani do US i dopyta 😉