Inwestycja polegająca na budowie własnego domu to ogromne przedsięwzięcie. Inwestor zaczyna wszystko od początku, łącznie z pozyskaniem działki, zawarciem umów o dostarczenie wody i prądu po pozyskanie materiałów czy firmy budowlanej. Istotne aby przed przystąpieniem do inwestycji rozważnie przemyśleć wszystkie kroki, przeliczyć finanse i dokonać dobrych wyborów.
Budowa domu – pułapki.
1/ Kary – stanowią dodatkowe koszty, niewliczone w budowę domu, jeżeli okaże się, że nie wszystkie formalności związane ze spełnieniem wymogów prawnych zostały prawidłowo dopełnione. Dlatego tak ważne jest aby zgłębić przepisy prawne, wymagania, pozwolenia, i dokumentacje, aby nie doprowadzić do nałożenia kar dodatkowych przez organy państwowe.
2/ Brak możliwości budowy – może pojawić się w sytuacji, gdy zakupiona działka marzeń, okaże się działką, na której nie ma możliwości budowy ponieważ brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub nie będzie możliwości uzyskania decyzji lokalizacyjnej o warunkach zabudowy. Ważne jest aby dokładnie zbadać sytuację prawną działki, na której powstać ma wymarzony budynek.
3/ Niedopasowany projekt do działki. Może okazać się, że zakup projektu budowy domu nie będzie odpowiedni do zakupionej pod budowę działki i trzeba będzie zmienić projekt aby dostosować go do możliwości zabudowy działki. Problem taki może powstać, gdy ktoś wybiera oddzielnie projekt domu, nie biorąc pod uwagę możliwości działki. Może to spowodować konieczność dostosowania projektu lub jego zmianę, co rodzi dodatkowe koszty.
4/Niesprawdzona firma budowlana – może doprowadzić do konieczności poprawek, modyfikacji, ulepszeń co również zwiększy koszty budowy domu. Podejmując decyzję o wyborze firmy budowlanej, która ma wybudować wymarzony dom warto taką firmę sprawdzić pod względem rzetelności, fachowości, terminowości a także poszukać opinii na jej temat.
5/ Brak umowy z firmą budowlaną – nie jest najlepszym pomysłem. Dobrze mieć z firmą budowlaną podpisaną szczegółową umowę, w której jasno i precyzyjnie określone będzie wynagrodzenie oraz kosztorys. Dzięki temu można uniknąć niejasności i nieporozumień jakie mogą wyniknąć w związku z zakupem materiałów i innymi kosztami.
Planowana budowa przerosła możliwości.
Wszystko związane z budową domu na działce zostało przemyślane, pieniądze na budowę zostały zebrane lub uzyskane w formie kredytu a nagle okazuje się, że inwestor przeszacował swoje możliwości finansowe. Do końca budowy zostało niewiele a już brakuje pieniędzy na dokończenie budowy. Są to bardzo częste sytuacje, które powodują kłopoty. Nadal trzeba mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu i opłacać czynsz, dodatkowo trzeba spłacać kredyt zaciągnięty na budowę domu a w domu nie można zamieszkać bo nie został skończony i nie ma odbioru technicznego.
Trzeba w tej sytuacji gruntownie przeanalizować i przeliczyć możliwości finansowe. Trzeba zadać sobie pytanie czy brnąć w budowę dalej za wszelką cenę czy jednak się wycofać. Decyzja do podjęcia wydaje się trudna, w szczególności, że już tyle wysiłku włożyło się w budowanie swojego domu marzeń. Jednak czasem nie pozostaje nic innego jak sprzedaż domu bez odbioru technicznego.
Sprzedaż domu w trakcie budowy.
Gdy nie ma możliwości finansowych ukończyć domu, nawet jeżeli nie ma on odbioru technicznego, czasem lepiej jest sprzedać dom w trakcie budowy i odzyskać włożone środki niż brnąć w budowę dalej lub czekać lata na pozyskanie dodatkowych pieniędzy. Jest to decyzja niełatwa, ale racjonalna. Może przyjdą lepsze czasy, może uda się pozyskać kiedyś w przyszłości więcej kapitału, a może po prostu dom marzeń, wybudowany własnymi siłami nie jest dla każdego.