Osoby osadzone w zakładzie karnym mogą wykonywać przysługujące im prawa[1]. Nic nie stoi na przeszkodzie aby osoba osadzona w więzieniu mogła sprzedać nieruchomość czy też udział w nieruchomości.
Jak sprzedać nieruchomość będąc w więzieniu?
Żeby sprzedać nieruchomość będąc osadzonym w więzieniu trzeba umówić czynności notarialne tzw. wyjazdowe. Na takie czynności zwykle należy umawiać się z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Czynności notarialne w zakładzie karnym mogą różnić się ceną od czynności notarialnych przeprowadzanym w trybie standardowym w kancelarii notarialnej. Wyjazdowe czynności notarialne umożliwiają zawarcie szczególnej formy aktu notarialnego w miejscach takich jak zakłady karne, szpitale czy domy opieki. Notariusz w zakładzie karnym czy w areszcie śledczym to w obecnych czasach już norma.
Akt notarialny w zakładzie karnym.
Akt notarialny sprzedaży nieruchomości podpisany w więzieniu, musi zostać w analogiczny sposób odczytany i przyjęty przez strony czynności prawnej. W zakładzie karym muszą być stworzone odpowiednie warunki umożliwiające zawarcie aktu notarialnego, w taki sposób aby dochować tajemnicy zawodowej przez notariusza.
Sprzedaż mieszkania gdy współwłaściciel w zakładzie karnym.
Fakt iż, współwłaściciel nieruchomości został osadzony w zakładzie nie ma wpływu na możliwość sprzedaży udziału w nieruchomości przez drugiego współwłaściciela. Każdy ze współwłaścicieli może swoim udziałem w nieruchomości dysponować wedle własnego uznania, bez zgody drugiego współwłaściciela w tym także dokonać sprzedaży udziału.
Jeżeli współwłaściciele są zgodni co do sprzedaży nieruchomości a jeden z nich został osadzony w więzieniu, wówczas procedura sprzedaży będzie nieco bardziej skomplikowana do przeprowadzenia, szczególnie w czasie obowiązywania obostrzeń związanych z Covid-19.
Jak sprzedać nieruchomość gdy współwłaściciel w zakładzie karnym?
Żeby sprzedać dom, mieszkanie lub działkę wspólnie ze współwłaścicielem osadzonym w więzieniu, należy zwrócić się do notariusza o zarezerwowanie czynności notarialnych tzw. wyjazdowych. Czynności takie mogą być droższe niż tradycyjna umowa sprzedaży. Czynności notarialne w zakładzie karnym mogą odbyć się zgodnie z porządkiem wewnętrznym danego zakładu karnego czy innej jednostki penitencjarnej.
Akt notarialny w zakładzie karnym.
Podpisanie aktu notarialnego w zakładzie karnym odbywa się zgodnie z obowiązującym regulaminem danego zakładu karnego, przy zachowaniu obostrzeń tam panujących związanych z Covid-19. Notariusz przybywa do zakładu karnego z przygotowanym już draftem aktu notarialnego, który zostaje w sposób tradycyjny odczytany, przyjęty i podpisany przez strony transakcji.
[1] https://bip.brpo.gov.pl/pliki/13269673450.pdf Dostęp z dnia 19.07.2021r.