O tym kto zostaje w domu po rozwodzie decyduje sytuacja praw własności do nieruchomości. Inaczej będzie wyglądała sytuacja gdy mieszkanie należy do majątku osobistego żony lub męża a inaczej gdy mieszkanie należy do majątku wspólnego małżonków.
Były mąż nie chce się wyprowadzić?
Zdarzają się stany faktyczne, w których po rozwodzie były mąż nie chce się wyprowadzić z mieszkania. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Przykładem może być brak innego miejsca do zamieszkania lub decyzja o pozostaniu spowodowana nastawieniem emocjonalnym do zajmowanego lokalu.
Istotną kwestią proceduralną, dotycząca strategii w podejmowaniu działań jest to czyją własnością jest mieszkanie.
Jeżeli mieszkanie jest wspólne a w wyroku rozwodowym nie ma wzmianki o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, to każdy z małżonków może w tym mieszkaniu zamieszkiwać i korzystać z niego wedle uprawnień jakie przysługują współwłaścicielowi chyba, że w wyroku rozwodowym rozstrzygnięta została kwestia sposobu korzystania z mieszkania po rozwodzie.
Sąd orzeka o sposobie korzystania z mieszkania po rozwodzie.
Jeżeli mieszkanie stanowi majątek wspólny małżonków a małżonkowie zamieszkują w trakcie trwania procesu rozwodowego wspólnie w tym mieszkaniu, to po złożeniu odpowiedniego wniosku Sąd w wyroku rozwodowym może orzec o sposobie korzystania z mieszkania po rozwodzie.
Rozwód a wyprowadzka byłego męża z mieszkania żony.
Jeżeli mieszkanie jest tylko własnością żony, należy do jej majątku osobistego to mąż powinien się z mieszkania wyprowadzić. Jeżeli były mąż nie chce się wyprowadzić mimo świadomości, że mieszkanie nie należy do niego wówczas żona może w osobnym procesie wnieść o eksmisję męża z mieszkania. Nie jest to korzystne dla żony właścicieli rozwiązanie ponieważ trzeba przeprowadzić kolejną procedurę sądową po rozwodowej, eksmisyjną. Dlatego lepszym rozwiązaniem dla zony właścicieli jest złożenie wniosku o eksmisję męża z mieszkania w toku trwania procesu rozwodowego.
Jak zmusić byłego męża do wyprowadzki?
Nie można zmusić męża do wyprowadzki za pomocą innych rozwiązań niż z godnych z prawem. Do działań jakie można podjąć żeby zgodnie z prawem usunąć męża z zajmowanego wspólnie mieszkania jest złożenie wniosku do Sądu o rozstrzygnięciu o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania w wyroku rozwodowym lub przeprowadzenie procedury eksmisji byłego małżonka, jeżeli decyzja taka została podjęta po rozwodzie.
Wniosek o eksmisję byłego męża.
Wniosek (pozew) o eksmisję byłego męża powinien w uzasadnieniu wskazywać przyczyny jakie uzasadniają skierowanie sprawy o eksmisję do Sądu. Sąd w trakcie postępowania przesłucha strony i zapyta o ich stanowisko a następnie wyda wyrok, w którym orzeczony zostanie nakaz opuszczenia mieszkania lub w którym powództwo zostanie oddalone.
Nakaz opuszczenia mieszkania po rozwodzie.
Sądowy nakaz opuszczenia mieszkania po rozwodzie jest tytułem wykonawczym, który uprawnia drugiego byłego małżonka do skierowania sprawy do komornika. Komornik na podstawie nakazu opuszczenia mieszkania zawartego w wyroku eksmituje byłego małżonka do lokalu socjalnego, noclegowni lub schroniska dla bezdomnych.
Sprzedaż mieszkania z byłym mężem w konflikcie.
Innym niż batalia sądowa wyjściem z sytuacji jest sprzedaż mieszkania z byłym małżonkiem. W takiej sytuacji w zależności od tego czy mieszkanie jest własnością jednego z byłych małżonków czy stanowi współwłasność w częściach ułamkowych przedmiot sprzedaży będzie inny, będzie bowiem stanowił albo pełną własność z koniecznością przeprowadzenia eksmisji przez nabywcę, albo współwłasność z koniecznością przeprowadzenia procesu o zniesienie współwłasności.
W każdym jednak przypadku sprzedaż mieszkania z byłym mężem jako lokatorem, który nie chce mieszkania opuścić lub jako współwłaścicielem jest możliwa i często spotykana w praktyce.