Zdarzają się sytuacje, gdy jeden z małżonków nie może dostać się do własnego mieszkania, bo drugi współmałżonek z powodu negatywnych emocji nie chce wpuścić drugiego do mieszkania. Jeżeli zamki zostały już przez żonę wymienione, to mimo posiadania tytułu własności zostałeś pozbawiony posiadania.
Żona nie chce wpuścić mnie do mojego mieszkania.
Jest kilka rozwiązań sytuacji gdy właściciel mieszkania, został wyrzucony z mieszkania przez małżonka mimo, że drugi małżonek nie jest właścicielem.
Żona wymieniła zamki w moim mieszkaniu.
Wymiana zamków powoduje stan faktyczny określany w prawie jako pozbawienie posiadania. Pozbawiony posiadania mąż nie może siłą wejść do mieszkania bo narazi się na odpowiedzialność karną i będą go czekały negatywne konsekwencje prawne. Jeżeli nie było powodów uzasadniający takie działanie żony to żeby odzyskać współposiadanie należy skierować do sądu wniosek o przywrócenie posiadania. Wtedy na podstawie uzyskanego wyroku sądu, mąż, właściciel będzie mógł zostać dopuszczony do posiadania.
Czy żona może nie wpuścić męża do jego domu?
Żona nie może nie wpuścić męża do jego domu, bo takie zachowanie jest zachowaniem bezprawnym i na drodze sądowej maż-właściciel mieszkania będzie mógł żądać dopuszczenia do współposiadania jeśli mąż w tym domu mieszkał.
Inna sytuacja zachodzi, gdy mąż jest właścicielem mieszkania, w którym mieszka tylko żona od długiego czasu, bo mąż sam się wyprowadził dobrowolnie. W takiej sytuacji mamy do czynienia z lokatorem w mieszkaniu, który przebywa w domu na podstawie stosunku prawnorodzinnego, który to może nie wpuścić męża właściciela do domu a wyprowadzka nie jest pozbawieniem posiadania, którego można wówczas dochodzić w sądzie.
Co grozi żonie za wyrzucenie męża z mieszkania?
Zona, która wyrzuciła męża z domu działając bezprawnie musi liczyć się z koniecznością wydania mieszkania we współposiadanie, jeżeli właściciel będzie dochodził na drodze postępowania sądowego swoich praw.
Kiedy żona może wyrzucić męża z mieszkania?
Żona nie ma prawa samodzielnie wyrzucić męża z domu. Jednakże w wyjątkowych sytuacjach, gdy zachowanie męża jest naganne, żona może wystąpić z pozwem o eksmisję małżonka mimo, że tylko małżonek jest właścicielem mieszkania. Oboje są bowiem zobowiązani do zaspokajania potrzeb rodziny a jedną z takich potrzeb są potrzeby mieszkaniowe rodziny.
Jakie prawo ma żona do mieszkania męża?
Żona zamieszkująca mieszkanie męża nie mając do niego prawa własności jest tzw. lokatorem na zasadzie stosunku prawnorodzinnego, który jest analogicznym stosunkiem prawnym jak najem. Dokąd trwa małżeństwo dotąd trwa stosunek prawnorodzinny, który nakazuje obojgu małżonkom zabezpieczać potrzeby mieszkaniowe rodziny, którą przez swój związek założyli.
Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka.
Prawo do korzystania z mieszkania współmałżonka, który nie jest właścicielem mieszkania wynika ze stosunku prawnorodzinnego. Tzw. stosunek prawnorodzinny podlega ochronie prawnej analogicznej jak najem.
Jak pozbyć się byłego małżonka z mieszkania?
Eksmisja byłego małżonka z mieszkania, który wywodził prawo do zamieszkiwania z tzw. stosunku prawnorodzinnego łączącego go z małżonkiem jest możliwa dopiero wówczas, gdy stosunek ten wygaśnie. Wygaśniecie stosunku prawnorodzinnego następuje wraz z uprawomocnieniem się wyroku rozwodowego.
Eksmisja żony z mieszkania nie możliwa.
Eksmisja żony z mieszkania męża jest niemożliwa, gdy trwa małżeństwo, do czasu jego zakończenia. Podstawą prawną zamieszkiwania w mieszkaniu męża jest tzw. stosunek prawnorodzinny. Eksmisja żony byłaby niezgodna z zasadami współżycia społecznego.
Eksmisja byłej żony już bardziej realna.
Eksmisja byłej żony staje się realna w sytuacji gdy wyrok orzekający rozwód jest prawomocny. Prawomocność wyroku rozwodowego powoduje, że małżonków nie obowiązują już wspólne obowiązki w tym także obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkaniowych rodziny.
Sprzedaż mieszkania razem z byłą żoną zameldowaną.
Gdy były maż nie chce prowadzić procesu eksmisyjnego, kolejnego po procesie rozwodowym i procesie podziału majątku, może sprzedać swoją własność. Postępowanie sądowe w sprawie o eksmisję byłej żony będzie prowadzone przez nowego właściciela. Sprzedaż mieszkania, które zamieszkuje żona i w którym jest zameldowana nie jest ograniczona przepisami prawa.