Niepłacenie czynszu przez najemcę jest problemem, który wpływa bezpośrednio na sytuację finansową wynajmującego. Brak płatności czynszu niesie za sobą konsekwencje dwojakiego rodzaju. Pierwszą jest możliwość naliczenia odsetek ustalonych w umowie a druga dotyczy możliwości wypowiedzenia umowy najmu tym samym zakończenia najmu i odzyskania mieszkania.
Czy mogę wyrzucić najemcę który nie płaci?
Potoczne określenie wyrzucenie najemcy kiedy nie płaci czynszu oznacza możliwość zakończenia obowiązującej strony umowy i zgodne z obowiązującymi przepisami odzyskanie mieszkania przez właściciela.
Najemca nie płaci – Wezwanie do zapłaty.
Gdy najemca nie płaci czynszu należy w pierwszej kolejności pisemnie, za potwierdzeniem odbioru przesyłki, wezwać go do zapłaty należnego czynszu pod rygorem możliwości wypowiedzenia umowy. Wezwanie do zapłaty powinno wskazywać zaległą kwotę jakiej właściciel domaga się od najemcy wraz z odsetkami oraz wskazanie, że brak zapłaty we wskazanym w treści pisma spowoduje dalsze kroki czyli skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.
Najemca nie płaci – wypowiedzenie umowy.
Właścicielowi wynajmowanego mieszkania przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy najmu, gdy najemca dopuszcza się warunków umowy. Jednym z naruszeń, których może dopuścić się najemca jest zaleganie z płatnością czynszu.
Skuteczne wypowiedzenie umowy najemcy który nie płaci.
Aby skutecznie wypowiedzieć umowę najmu należy wysłać pismo za pośrednictwem operatora pocztowego za potwierdzeniem odbioru. W piśmie należy m.in. wskazać z jakim dniem wypowiedzenie umowy najmu następuje, wezwać do wydania przedmiotu najmu oraz wskazać, iż nieustosunkowanie się do treści pisma spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.
Eksmisja lokatora który nie płaci.
Lokator, który nie płaci czynszu i zajmuje lokal mimo wypowiedzenia umowy najmu musi liczyć się z tym, że zostanie eksmitowany przez komornika. Negatywną konsekwencją dla niepłacącego lokatora będzie także konieczność poniesienia kosztów sądowych i kosztów egzekucyjnych, których właściciel będzie miał prawo się domagać.
Czy można odłączyć media jak najemca nie płaci?
Odłączenie mediów do mieszkania zajmowanego przez najemcę nie jest dobrym pomysłem, nawet wtedy gdy najemca nie płaci czynszu. Odcięcie mediów czyli wody, prądu, siedzi internet, gazu, może być traktowane jako utrudnianie lokatorowi zamieszkiwania a takie działanie w obowiązującym stanie prawnym jest karalne z kodeksu karnego. Art. 191 kodeksu karnego obowiązuje od 2016 r., od jego wprowadzenia orzecznictwo sądowe wykształciło w tym zakresie bogatą linię orzeczniczą.
Sprzedaż mieszkania z najemcą który nie płaci.
Najemca, który nie płaci czynszu może stać się dla właściciela dużym problemem, szczególnie w sytuacji, gdy zajmowane mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym a czynsz administracyjny i rata kredytu hipotecznego opłacana była dotychczas z czynszu uzyskiwanego od najemcy. Często sprzedaż mieszkania z najemcą, który nie płaci jest pozbyciem się problemu bo konieczność opłacania kredytu ustaje. Dzięki sprzedaży mieszkania z niepłacącym najemcą nie trzeba robić eksmisji sądowej i komorniczej i ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów. A co najważniejsze przy sprzedaży mieszkania z najemcą nierzetelnym odchodzi konieczność utrzymywania jego potrzeb mieszkaniowych. Plusów sprzedaży mieszkania z byłym, nierzetelnym najemcą jest dużo. Są też na pewno minusy, dotyczące szczególnie nastawienia emocjonalnego do posiadanej własności. Decyzję co do dalszych działań dotyczących mieszkania, w którym mieszka najemca należy rozważyć i zdecydować co w danym momencie jest najbardziej korzystne.