Nakaz eksmisji stwierdzony wyrokiem eksmisyjnym, jako roszczenie właściciela jest ważne bezterminowo. Właściciel mieszkania może w każdym czasie złożyć do komornika wniosek żeby usunął lokatora z zajmowanego mieszkania.
Eksmisja się nie przedawnia. Jeżeli właściciel od razu po uprawomocnieniu się wyroku eksmisyjnego nie wystąpił do sądu o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi i nie skierował sprawy do komornika to może to zrobić nawet kilka miesięcy czy lat.
Wstrzymanie eksmisji lokatora z mieszkania może nastąpić z różnych przyczyn. Najczęściej występującą przyczyną jest wstrzymanie eksmisji w jednym z punktów w wyroku eksmisyjnym do czasu przedstawienia przez gminę oferty najmu lokalu socjalnego. W tym czasie wyrok eksmisji się nie przedawni.
Przepisy ustawy covid-19 (art. 15 zzu ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych zzapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczenim Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DZ.U. z dn. 2021 poz. 2095 poz 2095) dotychczas wstrzymywały eksmisję bezterminowo. Wyroki, które były wydane nie mogły być zrealizowane a lokator nie mógł być usunięty z mieszkania. Od 17 kwietnia 2022r. przepisy covidowe wstrzymujące eksmisję zostały uchylone. Właściciel może już rozpocząć procedurę eksmisyjną.