Gdy jeden ze współwłaścicieli nie chce sprzedać wspólnie mieszkania i nie chce się w ogóle porozumieć, podejmuje działania na przekór, żeby doprowadzić do konfliktu nie pozostaje nic innego jak wykorzystać prawo i wystąpić z roszczeniami do sądu, żeby sąd uregulował kwestie własności i współwłasności.
Jeden ze spadkobierców mieszka i korzysta z mieszkania.
Jeden ze spadkobierców mieszka w mieszkaniu i korzysta z mieszkania z wyłączeniem pozostałych współspadkobierców to mają oni prawo domagać się odszkodowania za korzystanie z mieszkania ponad posiadany udział. Roszczenie o odszkodowanie nie jest od niczego uzależnione. Wykluczenie spadkobiercy z możliwości korzystania z mieszkania mimo udziałów jest działaniem bezprawnym, bowiem każdy współwłaściciel może korzystać z rzeczy wspólnej.
Art. 206 kodeksu cywilnego Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. |
Wysokość odszkodowania przysługująca spadkobiercy od spadkobiercy korzystającego z mieszkania może zostać określone w sposób kwotowy.
Dla obliczenia wysokości odszkodowania za wykorzystywanie mieszkania ponad swój udział można wykorzystać obliczenia polegające na wskazaniu kwoty jaką można byłoby uzyskać z tytułu czynszu najmu na wolnym rynku, po potrąceniu obciążeń jak np. czynsz administracyjny oraz pomnożeniu uzyskanej kwoty przez liczbę miesięcy jaką spadkobierca był pozbawiony możliwości użytkowania mieszkania spadkowego.
Jak spadkobiercy ponoszą koszty utrzymania mieszkania?
Spadkobiercy jako współwłaściciele obowiązani są do wspólnego ponoszenia kosztów utrzymania wspólnego majątku.
Jeżeli w skład spadku wchodzi mieszkanie, co do którego istnieje zobowiązanie opłacania czynszu najmu, to czynsz powinien być płacony w równych częściach przez wszystkich współwłaścicieli.
Art. 207 kodeksu cywilnego Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. |
Czy spadkobierca może wstrzymywać sprzedaż?
Spadkobierca może wstrzymywać sprzedaż nieruchomości o ile zaplanowano wspólną sprzedaż z wolnej ręki. Jeżeli doszło do przeprowadzenia postępowania sądowego i zasądzenia sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji, wówczas wstrzymywanie sprzedaży będzie nieskuteczne. Udziały spadkobierców zostaną sprzedane przymusowo przez komornika a suma uzyskana ze sprzedaży zostanie podzielona między wszystkich współwłaścicieli.
Czy można zmusić współwłaściciela do sprzedaży?
Nie można zmusić współwłaściciela do sprzedaży przypadającej na niego części nieruchomości. Tylko w drodze postępowania sądowego może dojść do wydania postanowienia o sprzedaży licytacyjnej, które zostanie wykonane przymusowo w drodze egzekucji.
Czy brat/siostra musi mnie spłacić?
Obowiązek spłacenia brata lub siostry w związku ze zniesieniem współwłasności może zostać nałożony przez sąd na spadkobiercę. Jeżeli mieszkania nie da się fizycznie podzielić, a jeden ze spadkobierców, najczęściej użytkujący nieruchomość, wyraża żądanie przyznania mu nieruchomości na własność z obowiązkiem spłat, wówczas sąd może się zgodzić na takie rozwiązanie.
Decyzja sądu w przedmiocie zasądzenia spłat staje się wykonalna w chwili uprawomocnienia wyroku. Od tego momentu spadkobierca może domagać się spłat lub jeżeli jego roszczenie zostało wcześniej zabezpieczone depozytem sądowym lub w inny sposób, może pobrać zabezpieczone spłatę pieniądze.
Co robić jak spadkobierca nie chce sprzedać swojego udziału?
Spadkobierca, który nie chce sprzedać swojego udziału może powodować, że na działaniu na przekór stracą wszyscy współwłaściciele, bowiem będzie zachodziła konieczność zapłaty za wykonywanie czynności proceduralnych mających na celu przymusowe zniesienie współwłasności.
Mediacje.
W pierwszej kolejności, w sytuacji sporu i odmiennych stanowisk co do sposobu zniesienia współwłasności mieszkania warto podjąć próbę mediacji. W spotkaniu mediacyjnym strony powinny przedstawić argumenty na poparcie swoich stanowisk i wskazać co stoi za przedstawionymi oczekiwaniami. Często w rodzinach dochodzi do konfliktów czy niejasności związanych z dokonywanymi wcześniej darowiznami od rodziców, koniecznością opieki nad poprzednim pokoleniem czy inne, które powodują, że któraś ze stron chce zrekompensować sobie poczynione wcześniej nakłady, wskazując oczekiwania w związku z podziałem spadku.
Powyżej wskazany problem jest częstym powodem problemów.
Zniesienie współwłasności.
Jeżeli spadkobiercy nie dojdą do porozumienia w drodze mediacji, na spotkaniach mediacyjnych, jedyną możliwością zniesienia współwłasności jest złożenie wniosku o zniesienie współwłasności, który wskazywał będzie proponowany sposób podziału. Należy pamiętać, iż wniosek wszczynający postępowanie sądowe spowoduje, że współwłasność zostanie zniesiona. W tym miejscu warto rozważyć skorzystanie z wiedzy doświadczonego adwokata od zniesienia współwłasności.
Czy można sprzedać swoją cześć spadku?
Zlikwidowanie problemu współwłasności może być także dokonane poprzez sprzedaż swojej części spadku profesjonalnej firmie, zajmującej się skupem spadków lub obrotem nieruchomościami. Profesjonalna firma, która podejmie ryzyko zakupu majątku spadkowego może rozwiązać kłopot rodzinny. Wszelkie niesnaski rodzinne i konflikty zostaną zakończone, a podmiot kupujący prawo do spadku będzie następcą prawnym spadkobiercy. Od momentu sprzedaży udziału w spadku, roszczenia i pretensje nie będą kierowane do byłego spadkobiercy tylko do nowego właściciela.