Zameldowanie w mieszkaniu ma na celu potwierdzić fakt faktycznego przebywania osoby w danym lokalu i służy wyłącznie celom ewidencyjnym. Zameldowanie w lokalu nie daje osobie zameldowanej żadnego tytułu prawnego do nieruchomości. Zameldowanie w nieruchomości innych osób nie pozbawia właściciela prawa do swobodnym dysponowaniem swoją własnością. Sprzedaż mieszkania z osobą zameldowaną jest możliwa do zrealizowania i w pełni skuteczna.
Można sprzedać każdą nieruchomość (mieszkanie, dom, lokal), w której zameldowane są oznaczone osoby. Zameldowanie nie zawsze oznacza zamieszkiwanie w lokalu przez zameldowaną osobę. Zameldowanie jest faktem administracyjnym, który jest potwierdzeniem stanu faktycznego. Jeżeli w lokalu faktycznie przebywa lokator, który jest jednocześnie zameldowany w mieszkaniu zgodnie ze stanem faktycznego przebywania, wówczas mamy do czynienia z mieszkaniem bez posiadania przez właściciela. Jest to stan, w którym właściciel dysponuje nieruchomością, jednakże część uprawnień związana z dysponowaniem mieszkaniem jest ograniczona na rzecz innej osoby. Sytuacja taka nie pozbawia jednak właściciela możliwości sprzedaży mieszkania z lokatorem. Jednakże aby odzyskać posiadanie i możliwość dysponowania nieruchomością wedle własnego uznania konieczne jest przeprowadzenie eksmisji na podstawie wyroku sądowego.
Nie każda osoba fizyczna, w szczególności nieposiadająca minimum wiedzy prawniczej poradzi sobie z wymeldowaniem zameldowanego lokatora. Najczęściej mieszkanie z lokatorem zameldowanym w nim kupi skup nieruchomości z lokatorami, który specjalizuje się w nieruchomościach problematycznych. Po dokonaniu sprzedaży mieszkania z zameldowanym lokatorem, który nie przebywa faktycznie w lokalu i który to powinien się z niego wymeldować wraz z wyprowadzką z mieszkania to na firmie skupującej nieruchomości z problemami prawnymi ciążył będzie kłopot postępowania administracyjnego w zakresie wymeldowania.
Temat sprzedaży domu z lokatorami na forum wszelkiego rodzaju jest bardzo często poruszany. Właściciele mieszkań, którzy wypowiedzieli z różnych przyczyn umowy najmu, lub umowy najmu zakończyły się, często mają problem, wobec faktu, że były najemca nie chce się wyprowadzić z mieszkania jednocześnie nie płacąc czynszu. Dla właścicieli mieszkań jest to niejednokrotnie kłopotliwe, bowiem na zakup mieszkania na wynajem zaciągnięty został kredyt. Raty kredytu nie zostają zawieszane na czas kiedy najemca, lub niechciany lokator nie płaci czynszu. To samo jest z czynszem administracyjnym do wspólnoty czy spółdzielni. Właściciel mieszkania co miesiąc obowiązany jest uiszczać opłaty. A uzyskanie zapłaty od lokatora, który nie chce oddać mieszkania, z tytułu odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu można dochodzić w postępowaniu sądowym, które niejednokrotnie trwa latami. Obowiązujące prawo jest nieprzychylne właścicielom mieszkań, którzy zostali pozbawieni posiadania przez nierzetelnych lokatorów. W takiej sytuacjach niejednokrotnie decydują się sprzedać mieszkanie, często poniżej ceny rynkowej, byle tylko nie wpaść kłopoty finansowe i nie doprowadzić do zadłużenia i egzekucji komorniczych.
Pandemia spowodowana covid-19 doprowadziła do uchwalenia przepisów, które zakazują w czasie jej obowiązywania dokonywania eksmisji. Ograniczenie w przeprowadzeniu eksmisji obowiązuje także do 90 dni po zakończeniu pandemii. Oznacza to, że sytuacja prawna właścicieli mieszkań, którzy nie dysponują lokalem zajętym przez inne osoby, mimo wypowiedzenia umów najmu, jest bardzo niekorzystna, w porównaniu do sytuacji osób, które te lokale zajmują bez posiadanego tytułu prawnego.
Zazwyczaj cena mieszkania z lokatorem jest niższa niż jego standardowa wartość rynkowa, którą sprzedający mógłby uzyskać gdyby właściciel mieszkania nie był pozbawiony posiadania. Jeżeli mieszkanie zajęte jest przez lokatora, właściciel może uzyskać niższą cenę mieszkania niż cena rynkowa. Kwota zmniejszenia uzależniona jest od konkretnej sytuacji prawnej danego przypadku.
Po sprzedaży mieszkania z zameldowaną osobą, ciężar wymeldowania administracyjnego i doprowadzenia do uregulowania stanu prawnego, administracyjnego, ciąży na nowym nabywcy. Jeżeli właściciel lokalu zgłosi do nas chęć sprzedaży takiego lokalu to gwarantujemy, ze usunięcie dzikiego lokatora będzie przeprowadzone zgodnie z prawem i w sposób należyty. Zameldowany były lokator, który opuścił mieszkanie a nie wypełnił obowiązku wymeldowania się samodzielnie, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego zostanie wymeldowany z urzędu.