Wśród spadkobierców ułamkowych udziałów w nieruchomości pojawia się pytanie: ”czy mogę sprzedać nieruchomość bez zgody innych spadkobierców? lub czy mogę sprzedać współwłasność”. Całej nieruchomości niestety nie, ale swoją częścią spadku lub nieruchomości możemy dysponować dowolnie.
Jak powstaje współwłasność?
Współwłasność łączna powstaje umownie lub z mocy samego prawa ze spadkobrania lub rozwodu.
Jeżeli nieruchomość należy do kilku osób jednocześnie decyzje muszą być podejmowane wspólnie i potrzeba zgody współwłaścicieli. Obowiązki dotyczą każdego właściciela udziału w nieruchomości. Sytuacja taka określana jest jako współwłasność. Problem pojawia się, jeżeli nieruchomość należy jednocześnie do kilku osób, niepotrafiących się porozumieć i tworzących konflikty. Problem pojawia się gdy współwłaściciel chce sprzedać współwłasność a ma zobowiązania.
Rodzaje współwłasności
Współwłasność może być współwłasnością łączną albo współwłasnością ułamkową, gdzie każdemu ze współwłaścicieli przypadają ułamkowe udziały. Rodzaje współwłasności determinują sposób postępowania w sprawie sądowej, wiele zależy od tego czy udziały w nieruchomości wchodzą w skład spadku czy majątku wspólnego. Aby złożyć wniosek trzeba powyższe ustalić.
Ilość udziałów w nieruchomości wskazana jest w księdze wieczystej nieruchomości. Tam wskazane jest, że każdy ze współwłaścicieli posiada określony udział i może rozporządzać swoim udziałem, bez zgody właściciela tj. innego współwłaściciela. Rodzaj współwłasności jest ważny. Współwłaścicielem nieruchomości, współwłasności ułamkowej przysługuje określona część nieruchomości.
Jedynie w przypadku spółdzielczo własnościowego prawa do lokalu inni współwłaściciele współwłasności ułamkowej mogą skorzystać z prawa pierwokupu. Wtedy aby sprzedać nieruchomość trzeba zaproponować sprzedaż udziałów w nieruchomości innym współwłaścicielom- prawo pierwokupu.
Sprzedaż udziału odbywa się analogicznie jak zbycie nieruchomości osobom obcym. Sprzedaż udziałów musi zostać przeprowadzona u notariusza – wymagana jest czynność notarialna. Współwłasność łączna jest rodzajem prawa, gdzie współwłaściciele posiadają konkretne udziały i dysponują nimi bez zgody współwłaściciela.
Współwłasność łączną cechuje fakt, iż do zaciągnięcia kredytu nie wymaga się zgody współwłaściciela. Zbycie nieruchomości bez zgody współwłaścicieli jest typowym przejawem prawa własności wynikającym z konstytucji. Skup nieruchomości zajmuje się działalnością nabywania nieruchomości bez zgody innych.
Współwłasność powstała w drodze dziedziczenia.
Do współwłasności dochodzi najczęściej wskutek dziedziczenia, kiedy po jednym spadkodawcy dziedziczy majątek spadkowy kilka osób jednocześnie. Sytuacje takie nie są odosobnione i mówimy tutaj o współwłasności ułamkowej. Udziały wynoszą wartość wskazaną w postanowieniu o stwierdzenie nabycia spadku.
Wskutek dziedziczenia powstają różne oczekiwania co do masy spadkowej, szczególnie jeżeli w jej składzie znajdzie się mieszkanie lub inna nieruchomość. Jedni spadkobiercy chcą nieruchomość zachować, jedni sprzedać a jeszcze inni nie chcą robić nic w nieruchomości wspólnej. Jak wybrnąć z takiej sytuacji i dojść do konsensusu?
Współwłasność powstała po rozwodzie.
Innym sposobem powstania współwłasności w częściach ułamkowych jest rozwód. Przed uzyskaniem prawomocnego wyroku orzekającego rozwód można sprzedać nieruchomość wspólnie.
Ze względu na istniejące konflikty wspólna, dobrowolna sprzedaż całości mieszkania i podział uzyskanej sumy na dwie części zdarza się rzadko dlatego jednym ze sposobów jest sprzedaż posiadanego udziału w nieruchomości. Niestety możliwe to jest dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku.
Uzyskanie wyroku rozwodowego nie powoduje automatycznego powstania współwłasności w częściach ułamkowych nieruchomości, konieczne jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej.
Dokonanie wpisu w KW, gdzie wyrok rozwodowy jest podstawą aktualizacji danych polegających na zmianie współwłasności łącznej we współwłasność w częściach ułamkowych powoduje powstanie możliwości dokonania sprzedaży swojego udziału.
Współwłasność powstała w drodze zakupu.
Współwłasność ułamkowa w nieruchomości wspólnej może powstać w drodze umowy, w sytuacji gdy nabycie następuje przez dwie osoby jednocześnie, z odrębnych środków. Taka sytuacja następuje często w w związkach partnerskich bez ślubu. Ponadto można spotkać się z sytuacją jednoczesnego zakupu przez bliskie osoby w rodzinie, lub umownie w celu prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej.
Porozumienie przy zakupie nie oznacza, że między kupującymi nie ma konfliktów. Częstym zjawiskiem jest, że osoby które kiedyś potrafiły się ze sobą porozumiewać, po pewnym czasie nie potrafi racjonalnie podejmować zgodnych decyzji.
Aby rozejść się w osobnych kierunkach warto podjąć próby polubownego dokonania sprzedaży posiadanego wspólnie majątku. Jeżeli to się nie uda zawsze pozostaje wyjście sprzedaży posiadanego udziału co nie wymaga zgody pozostałych współwłaścicieli.
Brak zgody współwłaściciela na sprzedaż nieruchomości.
Brak zgody współwłaściciela na sprzedaż nieruchomości wspólnej jest jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów między współwłaścicielami. Niewyrażenie zgody przez drugiego współwłaściciela uniemożliwia skutecznie wspólną sprzedaż całości nieruchomości. Bez zgody współwłaściciela nie można sprzedać samodzielnie całości domu czy mieszkania. Brak zgody nie pozbawia jednak uprawnienia do sprzedaży udziału w nieruchomości.
Jeden ze spadkobierców nie chce sprzedać nieruchomości.
Zawsze istnieje powód, dla którego drugi współspadkobierca nie chce sprzedać odziedziczonej nieruchomości. Często powodem dla którego spadkobierca nie chce wspólnie sprzedać mieszkania lub domu, które zostało odziedziczone jest fakt jego zamieszkiwania. Spadkobierca nie chce sprzedać bo zwyczajnie korzysta z nieruchomości, nie musi płacić czynszu i trwanie w takim stanie rzeczy jest dla niego zwyczajnie wygodne. Taka sytuacja stawia w niekorzystnej sytuacji drugiego współwłaściciela, który nie uzyskuje profitów z posiadania udziału w nieruchomości, nie może z niej korzystać i wykorzystywać jej na np. cele mieszkaniowe lub wynajem.
Uwaga! Korzystanie z mieszkania przez spadkobiercę-współwłaściciela może doprowadzić do zapłaty pieniędzy w ramach rozliczeń z drugim współwłaścicielem Jeżeli konflikt trwa bardzo długo, to rozliczenia między współwłaścicielami mogą osiągać wysokie sumy. Jak wskazuje Sąd Najwyższy: „Przy zniesieniu współwłasności w drodze sprzedaży rzeczy sąd, z mocy art. 625 k.p.c., powinien w postanowieniu rozstrzygnąć od razu o wzajemnych roszczeniach współwłaścicieli z tytułu posiadania rzeczy (…).[1]”
Jak zmusić współwłaściciela do sprzedaży nieruchomości?
Współwłaściciela nie można zmusić do sprzedaży nieruchomości. Można jednak próbować przekonać go do sprzedaży racjonalnymi argumentami.
Brak zgody współwłaściciela – argumenty do rozmowy:
- Nieruchomość zostanie sprzedana przez komornika znacznie poniżej wartości rynkowej. Wspólna sprzedaż nieruchomości na wolnym rynku będzie dla każdego współwłaściciela korzystniejsza niż sprzedaż licytacyjna, następująca w wyniku zakończenia postępowania o zniesienie współwłasności.
Dlaczego? Wyjście ze współwłasności może zakończyć się wydaniem przez Sąd Postanowienia o sprzedaży, wskutek czego nieruchomość zostanie sprzedana zgodnie z przepisami o sprzedaży egzekucyjnej stosowanymi odpowiednio.
Art. 1066 kpc wskazuje, iż: „W postępowaniu egzekucyjnym wszczętym na podstawie tytułu wykonawczego, a mającym na celu zniesienie współwłasności nieruchomości w drodze sprzedaży publicznej, stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości ze zmianami wskazanymi w artykułach poniższych”.
- Brak kosztów sądowych, opinii biegłego, opłat egzekucyjnych i innych.
- Brak konieczności stawiania się na sprawy sądowe przez długi czas trwania postępowania
- Wspólna sprzedaż rozwiąże istniejący problem kameralnie prywatnie, bez konieczności angażowania w sprawy rodzinne i majątkowe obcych osób.
Sądowy nakaz sprzedaży nieruchomości.
Sądowy nakaz sprzedaży wspólnej nieruchomości to nic innego jak Postanowienie zarządzające sprzedaż nieruchomości współwłaścicieli i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży, po pomniejszeniu o koszty egzekucyjne. Po uprawomocnieniu się postanowienia, które stanowi tytuł wykonawczy, współwłaściciel może już złożyć wniosek do komornika, by ten sprzedał wspólną nieruchomość. Po złożeniu wniosku wszystkimi sprawami związanymi ze sprzedażą wspólnej nieruchomości zajmuje się komornik.
Jeżeli chciałbyś skorzystać z pomocy profesjonalnego adwokata od zniesienia współwłasności to warto zajrzeć tutaj – https://grabowicz-gajda.pl/zniesienie-wspolwlasnosci/.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o zarządzeniu sprzedaży, takiej formy zniesienia współwłasności już nie można cofnąć ani zmienić.
Jak znieść współwłasność?
Najlepszą metodą jest polubowne dojście do porozumienia i sprzedaż nieruchomości wspólnej. Jeżeli nieruchomość posiada możliwość podziału, można wspólnie podzielić. Uprawnienia przysługujące współwłaścicielom umożliwiają wspólne dokonanie podziału. W kodeksie cywilnym szczegółowo opisane są uprawnienia współwłaścicieli. Posiadanie udziału w nieruchomości zobowiązuje przecież do comiesięcznych opłat i regulowania zobowiązań więc dobra jest zgoda. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wspólne poszukanie potencjalnych kupujących cała nieruchomość.
Jeżeli nie da się dojść do porozumienia wyjściem może być sprzedaż posiadanego udziału. Cena uzyskana ze sprzedaży może być niższa ze względu na nieuregulowany stan prawny, ale przynajmniej postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub inne dokumenty własności udziału nie będą bezużytecznie leżeć w szufladzie a comiesięczne koszty, do których płatności zobowiązani są wszyscy właściciele solidarnie nie będą generowane.
Współwłaściciel nie wyraża zgody co do sprzedaży nieruchomości.
Często zdarzają się sytuacje gdy współwłaściciel nie chce sprzedać mieszkania. Ani wspólnie ani w ogóle nie chce sprzedać. Jeżeli współwłaściciel nie wyraża zgody na wspólną sprzedaż nieruchomości można sprzedać posiadaną przez siebie część nieruchomości.
Część mieszkania bez zgody pozostałych współwłaścicieli też można sprzedać. Nie trzeba żądać rozstrzygnięcia. Nie trzeba nawet informować współwłaściciela o chęci sprzedaży likwidując nieporozumienia.
Czy współwłaściciel nieruchomości może zmusić do sprzedaży?
W sytuacji, gdy współwłaściciele nieruchomości mają różne wizje dotyczące przyszłości, pojawia się pytanie, czy jeden z właścicieli może zmusić współwłaściciela do sprzedaży nieruchomości.
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, np. od formy współwłasności (ułamkowej czy łącznej) oraz od szczegółowych postanowień umowy między współwłaścicielami, jeśli istnieje.
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, w przypadku braku porozumienia między jednam a drugim współwłaścicielem co do dysponowania nieruchomością, każdy z nich może żądać zniesienia współwłasności, z pozostałymi współwłaścicielami, co de facto może prowadzić do sprzedaży nieruchomości.
Proces ten jest jednak skomplikowany i może wymagać interwencji sądu, który zdecyduje o najlepszym sposobie zniesienia współwłasności, np. poprzez licytację nieruchomości przez komornika i podział uzyskanych środków między współwłaścicieli.
Warto podkreślić, że choć bezpośrednie „zmuszenie” do sprzedaży przez jednego współwłaściciela jest niemożliwe, istnieją mechanizmy umożliwiające rozwiązanie sytuacji patowej, mogące ostatecznie prowadzić do sprzedaży nieruchomości. Podkreślić należy, że każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody innych współwłaścicieli.
Brak zgody współwłaściciela – argumenty w negocjacjach:
1/Sprzedaż przez komornika znacznie poniżej wartości rynkowej.
Wspólna sprzedaż nieruchomości czy udziału w nieruchomości na wolnym rynku będzie dla każdego współwłaściciela korzystniejsza niż sprzedaż licytacyjna w wyniku zakończenia postępowania o zniesienie współwłasności. Identycznie w przypadku sprzedaży udziałów w nieruchomości na własną rękę. Sprzedaż udziału w nieruchomości np. w spółdzielczym własnościowym prawie samodzielnie lub sprzedaży mieszkania będzie korzystniejsza przez jednego właściciela niż przez komornika.
Dlaczego sprzedaż nieruchomości?
Wyjście ze współwłasności może zakończyć się Postanowieniem o sprzedaży, wskutek czego nieruchomość zostanie sprzedana zgodnie z przepisami o sprzedaży egzekucyjnej stosowanymi odpowiednio.
Art. 1066 kpc wskazuje, iż: „W postępowaniu egzekucyjnym wszczętym na podstawie tytułu wykonawczego, a mającym na celu zniesienie współwłasności nieruchomości w drodze sprzedaży publicznej, stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości ze zmianami wskazanymi w artykułach poniższych”.
Brak kosztów sądowych, opinii biegłego, opłat egzekucyjnych i innych.
Brak konieczności stawiania się na sprawy sądowe przez czas trwania postępowania
Wspólna sprzedaż rozwiąże istniejący problem kameralnie prywatnie, bez konieczności angażowania w sprawy rodzinne i majątkowe obcych osób w kwestii związanych z nieruchomością.
Sprzedać udziały w nieruchomości czy znosić współwłasność?
Takie pytanie zadaje sobie wielu współwłaścicieli nieruchomości. Sprzedaż jest najszybszą, ale nie koniecznie, najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Sprzedaż udziału w nieruchomości może nam przynieść do 20 do 60% jego wartości transakcyjnej.
Znosząc współwłasność możemy uzyskać znacznie większe wartości, ale kosztem poświęconego czasu. Proces zniesienia współwłasności może potrwać od kilku do nawet kilkunastu lat. Każdy musi podjąć decyzję czy zainwestować czas i środki, żeby znosić współwłasność czy sprzedać współwłasność nieruchomości i natychmiast zakończyć spór.
W przypadku wyjścia ze współwłasności warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalisty – zniesienie współwłasności Adwokat. Decydując się na proces zniesienie współwłasności musimy uzbroić się w cierpliwość i liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów na obsługę i utrzymanie nieruchomości oraz koszt adwokata.
Jak sprzedać współwłasność mieszkania bez zgody współwłaściciela?
Żeby sprzedać udział w mieszkaniu lub innej nieruchomości trzeba znaleźć odpowiedniego nabywcę, który będzie skłonny wejść w sytuację prawną sprzedającego, skompletować dokumenty i podpisać umowę. Wartość nieruchomości jest ważna.
Transakcja sprzedaży udziału dokonywana jest w taki sam sposób jak sprzedaż pełnej własności. Sprzedaż połowy mieszkania nie jest w żaden sposób utrudniona ani przepisami ani wymaganiami stawianymi przez notariusza. Wystarczy tylko znaleźć nabywcę. A co najważniejsze, decyzja o sprzedaży swojej części może być podjęta samodzielnie bez konieczności uzyskiwania zgody innych współwłaścicieli.
Proces sprzedaży udziałów w nieruchomości
Nasz skup nieruchomości przeprowadzi Państwa przez proces sprzedaży udziału nieruchomości bez zgody współwłaściciela na terenie całej polski. Skup udziałów nie różni się w od zwykłej sprzedaży nieruchomości. Właściciel sprzedaje zamiast całej nieruchomości określony udział. Sprzedaż wymaga przygotowania dokumentów, w tym aktu notarialnego lub postanowienia o nabyciu spadku oraz zaświadczenia z urzędu skarbowego o podatku od spadku do sprzedaży nieruchomości, niezbędne są dane nowego nabywcy. Zbycie udziału wymaga formy aktu notarialnego i nie jest skomplikowanym procesem. Po odczytaniu i podpisaniu aktu u notariusza przelewamy środki przelewem natychmiastowym i mamy za sobą proces sprzedaży udziałów w nieruchomości.
Spółdzielcze-własnościowe prawo do lokalu a sprzedaż udziału bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
W przypadku posiadania współwłasności w spółdzielczo-własnościowym prawie do lokalu nie można swobodnie zbywać posiadanych udziałów, ponieważ występuję prawo pierwokupu, które przysługuje pozostałym współwłaścicielom, ale nie przekreśla to możliwości sprzedaży.
W takiej sytuacji transakcja sprzedaży jest realizowana w dwóch etapach.
Pierwszy to umowa sprzedaży warunkowa. Notariusz musi skutecznie poinformować współwłaściciela, wysyłając do niego akt notarialny umowy sprzedaży, o chęci sprzedaży udziałów. Od momentu dostarczenia aktu liczymy 30 dni (to czas na skorzystanie z prawa pierwokupu przez drugiego współwłaściciela). Jeżeli współwłaściciel chce skorzystać z tego prawa, umowa musi być zawarta na warunkach określonych w umowie warunkowej (cena, sposób zapłaty, itp).
Jeżeli natomiast nie skorzysta z tego prawa w określonym terminie, drugi etap to podpisanie umowy końcowej przenoszącej własność udziału w nieruchomości i zapłata ceny. Tak przebiega sprzedaż udziałów w nieruchomości.
Efektywna sprzedaż udziałów w przypadku współwłasności ułamkowej
Sprzedaż nieruchomości lub jej udziałów w kontekście współwłasności wymaga nie tylko znajomości przepisów prawa, ale również umiejętności negocjacji i mediacji. Kluczem do sukcesu jest otwarta komunikacja między współwłaścicielami oraz zrozumienie ich praw i obowiązków.
Jeżeli porozumienie nie jest możliwe, warto rozważyć sprzedaż udziałów. Wtedy współpraca z profesjonalną firmą może okazać się niezbędna w celu osiągnięcia satysfakcjonującego rozwiązania.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego +48 503 005 990 – chętnie odkupimy udział we współwłasności nieruchomości od każdego właściciela.
[1] Postanowienie SN z 4.11.1998 r., II CKN 347/98, OSNC 1999, nr 6, poz. 108.
167 Comments
[…] Współwłaściciel nieruchomości, który posiada ułamkowy udział, może go sprzedać bez konieczności uzyskania zgody innych właścicieli. W rzeczywistości, nie ma nawet obowiązku poinformować pozostałych współwłaścicieli o zamiarze sprzedaży udziału. Więcej przeczytasz w tym artykule – tutaj. […]
Witam, czy mogę sprzedać udziały w nieruchomości dom z działką.? Udziałów mam po połowie razem z moim byłym partnerem z którym nie byłam w związku małżeńskim. On tam jest zameldowany i mieszka. Odkupić ode mnie moich udziałów nie chce i nie chce też sprzedać ze mną całości. Czy jest możliwość żebym sprzedała swoje udziały?
Szanowna Pani,
może Pani sprzedać swoje udziały. W sytuacji w której się Pani znajduje może Pani uzyskać ok 30-40% wartości udziałów. Zapraszam do kontaktu.
Witam jestem po rozwodzie. Wyprowadziłem się z mieszkania które zakupiliśmy z była żoną podczas trwania małżeństwa. Ona zmieniła mi zamki w drzwiach i nie mam dostępu do mieszkania. Ona nie zgadza się na sprzedaż ani nie chce mnie spłacać. Posiadam akt notarialny że jestem współwłaścicielem. Czy mogę sprzedać swoją połowę mieszkania bez jej zgody.
Witam. Jeżeli posiada Pan prawomocny wyrok rozwodowy to może Pan sprzedać swój udział. Proszę o kontakt telefoniczny – 503 005 990.
Dzień Dobry mam działkę która cała miała być moja ale ciotki się nagle obudziły przy przypisywaniu i ja dostałam kawałek działki dom i kawałek podwórka i ciotki dostały kawałek działki i dom ja dostałam swoją cześć jako darowizna od dziadka na tej działce są dwa domy wspólny wjazd czy ciotki mogą sprzedasz swoje części razem z moja czy ja muszę najlpierw wyrazić zgodę na sprzedaż ?
Witam. Każdy może w dowolny sposób dysponować swoimi udziałami. Mogą sprzedać bez Pani wiedzy.
Dom ma 2 współwłaścicieli (konkubinat) po 50%.
Jeden z nich zmarł, spadek przypada pierwszej żonie i 2 dzieci.
Czy osobna która została w domu może wystawić dom na sprzedaż ? czy pośrednik może przyjąć takie zlecenie ? Jest zgoda rodziny zmarłego – ustna a z racji dalekiego miejsca zamieszkania nie przyłożą do tego palca, co najwyżej przyjadą podpisać dokumenty już sprzedaży jak znajdzie się kupiec.
Witam. Wszystko zależy od pośrednika. Z założenia potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli na sprzedaż, więc uzasadnione są jego działania.
Witam, mojej narzeczonej tato dostał mieszkanie w spadku który jest współwłaścicielem (udzial 50%) drugim współwłaścicielem jest brat jego z którym nie ma żadnego kontaktu ani nie wiadomo gdzie jest. Chciał przepisać mojej narzeczonej mieszkanie aby ona była jedyną właścicielka tego mieszkania co należy zrobic?
Witam. Proszę to samo pytanie skierować do notariusza, który będzie przeprowadzał Państwa przez sprzedaż.
Dzień dobry,
Jestem współwłaścicielką mieszkania -50% udziałów, pozostałe 50% ma moja siostra, która jakieś pół roku temu wyprowadziła się z mieszkania i nie łoży na utrzymanie nieruchomości.
Mieszkanie jest komunalne- własnościowe. Czy jako siostra obowiązuje mnie prawo pierwokupu, tak jak w przypadku mieszkania spółdzielczego-własnościowego? Czy rodzeństwo może żądać zawyżonej kwoty szantażując mnie, ze jeśli nie zapłacę to odda mieszkanie do skupu mieszkań?
Dzień dobry,
mieszkanie nie może być komunalno-własnościowe. Może być komunalne – mieszkanie z zasobów gminy – lub własnościowe. Proszę zgłosić się do mnie przez formularz lub zadzwonić 503 005 990.
Witam chcialabym sprzedac dom z dzialka,ale nie jestem jednym wlascicielem.Po smierci mamy spadek dostalam ja wraz z trzema bracmi i tata.Po smierci taty jego czesc zostala w testamencie zapisana na mnie i jeden z braci zostal wydziedziczony.W zwiazku z tym maja tylko czesci spadkowe po mamie.Jeden z braci wyraza chec sprzedazy,ale dwoch nie.Czy jest mozliwosc sprzedazy bez ich zgody?
Witam. Mogą Państwo sprzedać swoje udziały. Proszę o kontakt w tej sprawie – 503 005 990.
Dzień dobry.
Mam pytanie, czy rodzeństwo może zmusić mnie do sprzedaży działki? Działkę odziedziczyliśmy po mamie, ja w jednej drugiej wraz z moją żoną, a dwaj bracia w jednej czwartej każdy. Bracia chcą działkę sprzedać, straszą że podadzą mnie do sądu, że utrudniam im sprzedaż działki. Czy mogą to zrobić i czy sąd może mnie zmusić do sprzedaży działki?
Pozdrawiam
Witam. W bardzo dużym skrócie – tak. Sąd może zdecydować o sprzedaży. Wszystko jest uzależnione od sytuacji. Proponuję zadzwonić do Adwokata po poradę prawną w tej sprawie.
Dzień dobry chciałbym sprzedać współwłasność w mieszkaniu
Witam, zapraszam do kontaktu telefonicznego w dniu jutrzejszym – 503 005 990.
Dzień dobry!
Jestem współwłaścicielem domu, który dostałem w darowiźnie od rodziców. Moje rodzeństwo dostało działki teraz zamieszał z rodzicami jeden z moich braci i boję się że rodzice darują mu drugą część. Co mogę zrobić żeby zabezpieczyć moją rodzinę? czy wchodzi w grę zniesienie współwłasności? dodam że poniosłem duże koszty remontu domu.
Witam. W takim wypadku najlepiej udać się do adwokata, dokładnie przedstawić stan faktyczny, opłacić poradę i będzie Pan wszystko wiedział.
Chcielibyśmy kupić działkę lecz jest ona przepisana na dwóch współwłaścicieli. Jeden z nich chce sprzedać swoją część drugi nie. Czy jest możliwość kupna niepodzielonej działki od jednego z współwłaścicieli lub wykupienie jego udziałów w działce? Ewentualnie czy jest później możliwość podziału tej działki i czy drugi współwłaściciel musi się na to zgodzić?
Witam. Możecie Państwo kupić udziały od jednego współwłaściciela, ale nie dokonacie szybko podziału bez zgody drugiego. Zostanie Wam zniesienie współwłasności na drodze sądowej.
Witam czy można sporządzić akt notarialny bez obecności jednego z właścicieli działki,dodam iż osoby są po rozwodzie i nie mogą się porozumieć.Akt potrzebny do wydzielenia drogi pod przejazd do 3 działek.
Witam. Jeżeli jest to jeden ze współwłaścicieli działki z której trzeba wydzielić drogę dojazdową, to nie ma takiej możliwości. Musi stawić się u notariusza.
Witam
Odziedziczyłam 1/3 udziału w mieszkaniu własnościowym po śmierci ojca.Dodam.ze siostra odziedziczyła tyle samo udziału,jest mama która ma większość i zamieszkuje tam, jednak nie opłaca czynszu co powoduje zaległości.Chciałabym sprzedać swoje udziały bez informowania reszty. Moje pytanie czy jest szansa na sprzedaż moich udziałów z takimi problemami?
Zgody dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Witam. Jest taka możliwość. Proszę o kontakt w tej sprawie – 503 005 990.
Dobry wieczór
Odziedziczyłem po zmarłym ojcu 0,25 % mieszkania. Ale mama postradała zmysły i przyprowadziła jakiego intruza .co moge z nim zrobić w drodze prawa ?
Witam. Może Pan sprzedać swój udział lub znosić współwłasność na drodze sądowej.
Witam
Po śmierci ojca odziedziczyłam 1/3 udziału w mieszkaniu własnościowym.Mieszkanie zamieszkuje moja mama,która niestety nie opłaca czynszu i powstaje zadłużenie,dlatego chciałabym sprzedać moje udziały..Czy jest taka możliwość, żeby sprzedać swoje udziały bez informowania reszty współwłaścicieli dodam że oprócz mamy, 1/3 odziedziczyła również moja siostra.?
Dzień dobry,
Dwoje rodzeństwa odziedziczyło mieszkanie po rodzicach – jedno z nich chce sprzedać swoje udziały, drugie chce odkupić tę połowę.
Jeżeli spadkobierca sprzedający zawyża cenę, drugi się na nią nie zgadza, sprawę można rozwiązać jedynie sądownie?
Czy sąd wówczas ustali wartość mieszkania przy pomocy obiektywnego rzeczoznawcy?
Witam,
trzeba będzie powołać biegłego sądowego ws wyceny.
Witam odziedziczyłam mieszkanie po ojcu 1/4 resztę udziału mają moje rodzeństwo na mieszkaniu mieszka obecnie brat który jest tam zameldowany pytanie brzmi ponieważ brat nie che sprzedać mieszkania na my w 3chcemy sprzedać brat mówi że mamy mu dać mieszkanie zastępcze .Na mieszkaniu jest z nim konkubina która nie jest tam zameldowana i on chce ja zameldować czy ma takie prawo gdzie my się nie zgadzamy??
Witam. Co do meldunku to zależy od urzędu. W jednym będą wymagali zgody wszystkich właścicieli w innym wystarczy kwitek papieru udający umowę najmu.
Witam. Po smierci męża sprzedalam nasz wspolny dom i za otrzymane pienizki kupilam mieszkanie w akcie notarialnym dopisujac moja siostre jako wspolwlasciciela tegoz zakupionego prze ze mnie mieszkania. Nie dogadujemy sie z siostrà. Teraz ona twierdzi ze jest u siebie i ze sama chcialam . Czy ma sens udawadnianie na drodze sądowej że to za moje pieniadze kupilam to mieszkanie? Co mam teraz zrobic zeby sie od niej uwolnic?
Dzień dobry,
W 2001 roku dostalam w spadku pol mieszkania. W 2017 roku odkupilam drugie pol mieszkania. Teraz chce sprzedac calosc. Czy podatek zaplace od polowy wartosci mieszkania?
Jezeli wartosc ze sprzedazy mieszkania wloze w wyremontowanie mieszkania, w ktorym bede mieszkac ale notarialnie wlascicielami sa rodzice to obejmie mnie ulga od zaplaty podatku?
Witam. Proszę skierować pytanie do właściwego Urzędu Skarbowego.
Dzień dobry
Jestem jedna z 3 właścicieli mieszkania w Krakowie nabytego przez spadek po osobie zmarłej.
Każda z osób przyjęła spadek i mieliśmy sprzedawać ale osoba ktoś tam mieszka robi problem bo nagle nie chce sprzedawać, czy jeśli dwie osoby chcą sprzedać czyli 2/3 nieruchomości by to było to można się z Panem kontaktować?
Mamy tez zapis tej 3 osoby ze zobowiązuje się sprzedać ta nieruchomośc ale nie wiem czy to coś zmienia.
Witam przychodzę z takim pytaniem więc chcę sprzedać dom lecz mój były mąż jest współwłaścicielem i nie chce się spisać na mnie i w taki sposób nie mogę sprzedać domu co zrobić w takiej sytuacji?
Szanowna Pani. Zawsze może Pani sprzedać swoje udziały. Po więcej informacji zapraszam telefonicznie – 503005990.
Witam.rozwodzę się z mężem ,posiadamy dom w stanie surowym 50/50 .
Wartosci100000 euro, o jakiej sumie mogę myśleć jeśli będę chciała sprzedać moja polowe?
Zastanawiam się czy jest to opłacalne,
Witam. Ojciec przepisał notarialnie 5 mieszkań w domu na swoje rodzeństwo i dzieci, każde dostało po jednym. jednak jest za domem spore podwórko ok 80ar z zabudowaniami typu stajnia, garaż, obora nie posiada jednak to już podziału prawnego na 5 właścicieli. czy dana osoba może sprzedać mieszkanie z ziemią a dokładnie z kawałkiem który sama sobie wybrała ?
Witam. Nie ma takiej możliwości. Musicie Państwo wspólnie udać się do notariusza i ustalić podział działki.
Dzień dobry.
Jestem w trakcie podziału mieszkania po zmarłym ojcu. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Część jest mamy a reszta dzielona między trzy siostry. Mama jest nie zdolna do samodzielnej egzystencji i jestem.jej opiekunem. Chcielibyśmy z jedną z sióstr sprzedać mieszkanie. Ta trzecia siostra mieszka w tym mieszaniu i jest uciążliwym lokatorem. Pije i sprowadza całe towarzystwo.
Nie płaci za mieszanie tylko mama pokrywa te koszty. Nie chcę też opuścić tego mieszkania żeby tam mama mieszkała. Czy możemy sprzedać mieszkanie bez jej zgody?
Szanowna Pani. Możecie sprzedać to bez jej zgody. Zapraszam do kontaktu – 503 005 990.
Witam odziedziczyłem 1/4mieszkania moje 3rodzenstwa także w troje chcielibyśmy sprzedać lecz jedna siostra nie ponieważ mieszka tam od zawsze z dzieckiem i partnerem i twierdzi że ona nie ma gdzie iść co w takiej sytuacji zrobić?czy da się jakoś sprzedać nasze 3czesci mieszkania ?
Witam. Mogą Państwo sprzedać swoje udziały lub wystąpić na drogę sądową zniesienia współwłasności.
Jestem samoistnym posiadaczem nieruchomości dom i ogród od 2007 roku czy mogę sprzedać nieruchomość bez zbędnych formalnosci
Witam. Proszę o kontakt 503 005 990
Witam,
Moj tata zmarl 8 lat temu, dom z dzialka i stodola nalezal do mamy i taty, postanowienie sadowe o nabyciu spadku z 2019 jest takie, ze na mame idzie 1/4 spadku, a na nas czyli 7 dzieci po 3/28, brat dostal gospodarstwo rolne juz 12 lat temu i umownie ustalilismy, ze mi zostanie odpisana dzialka a dom ze stodola w testamencie mamy bedzie na brata.
Chcielibysmy zrobic to za mamy zycia, mama ma teraz 75% udzialow. Czy jest mozliwosc odpisania dzialki przez mame dla mnie? Ile moge posiadac jako nierolnik czy tylko do 0,3 ha? Ma to dla mnie wartosc emocjonalna i martwie sie ze po mamy smierci nigdy nie dostalabym dzialki, ktora jest mi od 12 lat obiecywana, jednak za zycia taty nie bylo nas stac na geodete i notariusza, gdyz tata byl chory. Prosze o porade, pozdrawiam serdecznie
Szanowna Pani,
w celu przepisania dla Pani działki, muszą przystąpić do tych czynności wszyscy współwłaściciele nieruchomości. Druga opcja to zapisanie dla Pani działki w testamencie przez mamę. Nie musi być Pani rolnikiem, żeby posiadać więcej niż 0,3Ha. Pozdrawiam
Dzień dobry przez trudna rozwodową sytuację musiałam kupić mieszkanie w formie udziału % na inne niestety nie było mnie stać, po sprzedaży domu w którym mieszkałam musiałam szybko się wyprowadzić z trójka dzieci. przejęłam udziały (mam większość) w jednym z segmentów, pozostała część mieszkania znajduje się piętro wyżej w dokumentacji mieszkanie należące do współwłaściciela jest tak naprawdę antresolą, nie mieszkaniem. Teraz pojawiła się opcja wykupu reszty udziałów (antresoli) czy wpolwlasciciel może żądac kwoty jak za pełnowartościowe mieszkanie, nie antresole która jest?
Szanowna Pani. Żądać możne nawet i 1mln złotych.
Dzień dobry po śmierci taty razem siostra dostaliśmy gospodarstwo 1/2 połowy mojej i siostry teraz bym chciała sprzedać swoją polowe tylko ze siostra nie chce sprzedać co mogę zrobić w takiej sytuacji
Jestem właścicielem 1/4 kamienicy -domu rodzinnego zakupionego przez dziadków podzielonego na czterech spadkobierców piąty został spłacony. Jeden z właścicieli tego domu podzielonego na cztery części chce sprzedać swoją własność czyli 1/4 domu z posesją którą posiada po podziale ale nie jest ona określona, bo jako rodzina nie rościmy do jej podziału pretensji,co będzie z chwilą sprzedaży tej części 1/4 i czy możemy nie zgodzić się na obcą osobę lub obcą rodzinę w naszej kamienicy gdzie jest wspólne wejście wspólne wod kan i schody na piętro i ustalony wspólny ład,elektryka ,gaz i bezpieczeństwo jego mieszkańców, pozostali mieszkańcy widzą w tym tylko same kłopoty i nieporozumienia jakie mogą wynikać z zamieszkaniem obcej osoby. Przy podziale było pytanie czy wszyscy właściciele chcą mieszkać w tym domu i ponosić konsekwencje z jego zamieszkaniem teraz jedna osoba czyli 1/4 się wyłamała i burzy ustalone reguły zamieszkania w tym wspólnym domu rodzinnym. Czy możemy odkupić tą 1/4 część za kwotę jaką została włożona na pozyskanie tej własności bo ta osoba winduje cenę o dużo więcej, Czy są przepisy które mogą nie pozwolić na tego typu sprzedaż przy wcześniej ustalonych zasadach zamieszkania w tym domu tzn będzie mieszkał a nie sprzedawał.
Witam. Przepisy nie mogą ograniczać wolności we władaniu własnością. Jeden ze współwłaścicieli może sprzedać swój udział.
Rodzice byli właścicielami działki w Górkach Wielkich o powierzchni ok. 1200m2. Na której został wybudowany dom całoroczny. Po śmieci ojca uzyskałam w drodze nabycia spadku 373m2 gruntu. Resztę w posiadaniu mieli moja matka i brat. Po śmierci matki całość ( oprócz mojej części po ojcu ) została testamentowo zapisana mojemu bratu. Od lat nie utrzymujemy kontaktu. Nie korzystam w żaden sposób z tej nieruchomości. Nie ponoszę też kosztów utrzymania i remontów. Chciałabym odsprzedać właścicielowi czyli mojemu bratu moją część gruntu.
Proszę o informację jak to zrobić, aby uniknąć sprawy sądowej i następnego konfliktu z bratem.
Witam. Proszę się skontaktować z bratem, ustalić szczegóły i umówić notariusza 😉
Dom z działką, dwóch właścicieli. Brak podziału w akcie nadania ( dom z przydziału po wojnie). Dom przyznany dla dwóch rodzin, bez podziału komu jaka część przypada. Przez działkę z domem przebiega droga do sąsiedniego domu ( innej brak, nie jest wytyczona, tzw. umowna). Czy jeden z właścicieli może sprzedać swój udział bez wiedzy drugiego? Nawet nie ma podziału na części udziału.
Witam. Oczywiście, że może sprzedać swój udział.
Witam
Otrzymałam na darowiznę po rodzicach i poza jedna osobą z rodzeństwa, która nie odpisała się ułamkowej części mam problem ze sprzedażą a musze to zrobić bo to mieszkanie wymaga remontu wraz z dachem który w każdej chwili moze runąć a na remont mnie nie stać Czy można w jakiś sposób zmusić tą osobę np sądownie, lub spłacić ją ,abym mogła to zrobić? Czy tez nie ma takiej mozliwosvci?
Dziękuję
Witam. Najkrótsza droga to polubowne porozumienie. Droga sądowa jest kosztowna i czasochłonna.
Witam,
Mój ociej jest właścicielem działki budowlanej i domu w 1/3 udziałów nabytej w drodze spadku po rodzicach. Siostry założyły sprawę o zniesienie współwłasności poprzez sprzedaz licytacyjna. Mój tata jest osobą niepełnosprawną z prawem do zasiłku z OPS czyli w myśl przepisów Sąd nie może wobec niego orzec eksmisji . Tata nie wyraża zgody na sprzedaż ponieważ jako jedyny mieszka w owym domu i jest to jego jedyny lokal mieszkaniowy , jedna z sióstr od wielu lat mieszka w USA natomiast druga ma własnościowe mieszkanie, sprzedaz wiązała by się z tym że stał by się osobą bezdomna ponieważ kwota uzyskana ze sprzedaży nie wystarczy na zakup innego lokalu mieszkaniowego. Zaproponował Siostrą w sadzie spłatę w ratach jednak one się na to nie zgadzają. Czy sad wobec powyższego mimo to może zasądzić sprzedaz? Czy istnieje jakiś przepis który odpowiada art 218 kpc tylko jeśli nie jest to ziemia rolna a budowlana ?
Mama chce sprzedać dom i kupić nowy na mnie. Ojciec nie żyje.
Ja od 14stu lat mieszkam i pracuję za granicą. Do Polski nie latam. Jestem zameldowana ale nie mieszkam od 14stu lat. Ja chciałam aby brat i mama mnie wykupili. Brat ponoć ma długi i chcą sprzedać dom na zaś. Nie chcę być właścicielem, chce swoją część. Brat mieszka z żoną i dziećmi z mamą w rodzinnym domu. Jak taka sytuację rozwiązać.
Witam. Proszę o telefon – 503005990.
Witam.
40 lat temu mój ojciec zakupił nieruchomość – dom i działkę w udziałem 36/48 procent od kobiety.
Pozostałe 12 z 48 procent należało do jej rodzeństwa. Mój tata oraz rodzeństwo kobiety umarli.
Mój ojciec przez 43 lata opłacał podatek od nieruchomości w 100 procentach. Czy możemy wystąpić z wnioskiem o zasiedlenie oraz odkupienie pozostałej części gruntu aby była to nieruchomość na wyłączność ?
Szanowna Pani. Z takim pytaniem skieruję Panią do Pani Mecenas, która jest biegła w temacie zasiedzenia – https://grabowicz-gajda.pl/
Nie dotyczy SPÓŁDZIELNI, gdyż:
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych
Art. 172.
6. Przedmiotem zbycia może być ułamkowa część spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Pozostałym współuprawnionym z tytułu własnościowego prawa do lokalu przysługuje prawo pierwokupu. Umowa zbycia ułamkowej części własnościowego prawa do lokalu zawarta bezwarunkowo albo bez zawiadomienia uprawnionych o zbyciu lub z podaniem im do wiadomości istotnych postanowień umowy niezgodnie z rzeczywistością jest nieważna.
Oczywiście ma Pan rację. Dopiszę to do artykułu. Dziękuję za uwagę.
Dzień dobry odziedziczylam1/4 m8eszkania po rodzicach chce to sprzedac bo z rodzeństwem nie idzie się dogadac odnosnie sprzedazy czy jest taka opcja?
Witam. Może Pani sprzedać swoje udziały. Proszę o kontakt – 503005990.
Witam.na ten moment oboje właściciele godzą się na sprzedaż, czy jest możliwość podpisania jakiejś umowy notarialnej że żadna ze stron się nie wycofa jak trafi się kupiec na mieszkanie ? Chodzi o byłych partnerów i sprzedaż mieszkania wziętego na kredyt . Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Jestem współwłaścicielką nieruchomości w 1/2 udziałów razem z Partnerem, czy Partner może swoją część przepisać na córkę bez mojej zgody? Partner nie chce sprzedać swojej części, rachunki, opłaty wszystko jest na mnie. Czy w takiej sytuacji mogę mimo wszystko spłacić Partnera (całą procedura oczywiście notarialnie)? jak to jest ze zniesieniem współwłasności?
Witam. Zachęcam do głębszej lektury na naszym blogu. Jest tam bardzo dużo informacji i odpowiedzi na Pani pytania. Krótszą drogą jest kontakt z adwokatem/radcą i uzyskanie porady prawnej.
Witam,
Żona po zmarłej mamie odziedziczyła 1/3 nieruchomości (dom i duża działka) pozostałe należą do jej ciotek, każda ma po 1/3. Ciotki planują sprzedać dom i działkę, ale nie wiadomo kiedy to nastąpi. Moja żona chce odsprzedać swoje udziały, zaproponowała odsprzedanie ciotkom ale nie chciały kupić. Teraz szukamy kogoś kto chciałby od nas to odkupić, ponieważ nie mamy czasu żeby się tym zajmować.
Pozdrawiam
Witam, proszę o telefon – 503005990 – postaram się coś zaproponować.
Dzień dobry,
Po śmierci mamy odziedziczyłem mieszkanie do spółki z siostrą (po 50% udziałów). Siostra nigdy się nim nie interesowała, sama mieszka na drugim końcu Polski i od śmierci mamy nigdy w nim nie była. Ja spłaciłem zaległości mamy w czynszu i innych opłatach, zrobiłem generalny remont, wymieniłem okna itp. Wszystko na własny koszt. Od 3 lat mieszkam tu i sam utrzymuję całe mieszkanie. Mam wszystkie kwity związane z opłatami, remontem itp, nawet zdjęcia jak wyglądało mieszkanie przed remontem (było to stan agonalny).
Teraz dowiedziałem się, że w imieniu siostry nasza ciocia chce sprzedać część jej udziałów. Czy może to zrobić bez mojej zgody? Czy może to skutkować tym, że do mieszkania, którym sam opiekuję się od 4 lat, wprowadzi mi się obca osoba?
Witam. Siostra jako współwłaściciel, może dysponować dowolnie swoim udziałem. Pan nie musi wyrażać zgody na sprzedaż jej udziałów.
Zachęcam do kontaktu z Adwokat nieruchomości.
Witam, posiadam 1/8 udziału w nieruchomości (dom plus działka) czy jest wogóle taka szansa sprzedania tak małego udziału?
Witam, jest to uzależnione od wielu czynników. Proszę o kontakt – 503005990.
Witam, tata sporzadził testament i zapisał 1/2 (działki i domu) na mnie oraz 1/2 na brata. Ja nie chce sprzedawać tego majątku natomiast brat chce. Co w takim przypadku ?
Witam. Brat może sprzedać swoje udziały lub złoży wniosek o zniesienie współwłasności.
Jestem właścicielka 2/3 posiadłości.Pozostale dziedziczą mąż i 3 dzieci.Jedno z dzieci dziedziczy 1/12 wartości posiadłości i chce uniemożliwić mi zamianę na mieszkanie.Jestem emerytka 74 l i chciałbym kupić mieszkanie które
mogę utrzymać
Witam. Może Pani sprzedać swój udział lub znosić współwłasność za pośrednictwem adwokata.
Many domi 6arów działkę notarialnie odpisaną przez rodziców na trzech jeden z braci nie wyraża zgody na sprzedaż ,dom stoi pusty rodzice nie żyją .
Witam, zapraszam do kontaktu – 503005990.
Jestem współwłaścicielem w 1/3 gospodarstwa, taki sam udział ma tata i siostra. Nieruchomość jest po zmarłym wujku, który testamentem wszystko zapisał mojej mamie, która też zmarła. Tata i siostra nie chcą sprzedać razem siedliska i 4h ziemi, tylko samo siedlisko a ziemię podzielić geodezyjnie na pół. 2 h z podziału chcą zapisać kuzynce (mojej siostrze ciotecznej) czy mogą to zrobić bez mojej zgody? jak mogę wyrazić sprzeciw? Czytałam, że współwłaściciele mogą sprzedać swój udział komuś innemu nawet jeśli ktoś z osób zainteresowanych się nie zgadza ale czy jest w ogóle możliwe darowanie udziału 1/2 kuzynce.
Witam Pani Marto,
każdy może dysponować swoją własnością bez ograniczeń. Mogą przepisać jej swoje udziały.
Dzień dobry
Ojciec ma 50% mieszkania, ale zaginął ponad 30 lat temu i nie mogę sprzedać mieszkania. Czy da się jakoś je sprzedać moją połowę?
Witam Pani Roksano,
proszę o kontakt, chętnie odkupimy od Pani udziały.
Dzień dobry,
Jeśli do działki jest 3 współwłaścicieli, czy dwóch z nich może sprzedać swoje udziały? Dodam, że nie jest wydzielone, która część działki jest czyja?
Czy nowy nabywca musi znieść współwłasność?
Witam Pani Marzeno,
oczywiście, mogą Państwo sprzedać swoje udziały a nowy nabywca samodzielnie przejdzie drogę zniesienia współwłasności.
Witam serdecznie jestem jedynym wnuczkiem i po śmierci obu dziadków dostałem 3/4 udziału mieszkania spódzelni mieszkaniowej własnościowe moja ciotka 1/4 ja płace czynsz za to mieszkanie po wyroku stwierdzenia spatku ciodzia była wykonawca testamentu na poczontku ciocia niechciała mieć nic spólnego i miała przekazać mi resztę udziału mieszkalnego 1/4 ja ni byłem w kraju ale tak ze przyleciałem do polski i spisała dokument własno rencznie ze ja dostaje klucze ot mieszkania i zabowjozuje się do płacenia za mieszkanie i zadłużenie ja to wszystko spłaciłem i płace czynsz do dziś ale nie mieszkam w mieszkaniu napisała ze do notarialnego przekazania mieszania co do tego ona się rozmyśliła i pszekazała udziały swemu synowi mam tak ze syn chce sprzedać mieszkanie ja nie ale co foczego się zgodziłem jak tylko przylece do polski i razem złożymy mieszkanie na sprzedasz mieliśmy się spotkać w firmie nieruchomości a on co do czego bez mego osobistego udziału z panią z firmy wstawili mieszkanie na sprzedasz wysłano mi na gmail umowę ale ja nic ni podpisywałem jak spytałem czemu tak zrobiono to otpowiedział syn cioci ze to tylko wystawili czy będą chętni jak tak to w pół godziny załatwimy formalność ale ja mu ni ufam co do tego ciodzia wogule nie przekazała mi akt. Własność mieszkania czy to nie problem czy ja mogę załatwić bez problemu wyciągnąć ten dokument i gdzie bardzo proszę o pomoc jeszcze chciałem dodać ze jak babci umarła to mnie nie było w kraju a sąd nie mógł minę od szukać po nie byłem wymeldowany ale ciocia odnalazła mnie i przekazała wiadomość ze moja bacia nie żyje i sostawiła testament w testamencie nie piszę że zostawia mieszkanie do podziału jak ciocia powiedziała mi ze mieszkanie jest w testamencie pisze tak ze moja bacia zostawia cały swój majątek swojemu jednemu wnukowi 3/4 wykonawcy testamentu bratowej 1/4 nie rozumiem tego jak ja wiem to moja dziadkowie byli zamożni o co chodzi stym całym majątkiem jak babci napisała w testamencie czy to może być tylko ro mieszkanie testament był własnoręcznie spisany przez babcie bardzo dziekuje i pozdrawiam
Witam Panie Arku. Nic nie rozumiem z Pana komentarza 😀 Proszę do mnie zadzwonić i omówimy Pana sytuację 🙂
Posiadam 50 % udziałów nieruchomości mój były mąż oddał niby za długi innemu małżeństwa A ta za dlugi oddała spółce. Wspomnę że mój mąż nadal tam mieszka. Co mogłabym w tej sprawie zrobić. Dodam że nie można wydzielić części wspólnej ponieważ jest to dom jednorodzinny z jedna kotłownia i wejściem 204 m2 i działka 3300 m2
Witam. Może Panie sprzedać swoje udziały w nieruchomości. Proszę o telefon 503005990.
Witam. Jestem wspoółwłascicielem gospodarstwa w Wesołej dzielnica juz Warszawy. nie ma podziału majatku a chciałbym sprzedac swoje udzialy ktore sa w wysokosci ok 40 %. czy sa takie firmy ktore sie tym zajmuja?
Witam Panie Arkadiuszu. My odkupujemy takie udziały. Zapraszam do kontaktu.
Witam. Mieszkam w domu , który został podzielony notarialnie na 3 lokale, z których jeden jest moją własnością, ale pozostała część domu stanowi współwłasność (wspólne wejście, klatka schodowa, strych). Działka, na której stoi dom również jest w 1/3 moją własnością , ale nie ma podziału fizycznego tylko umowny.
Jakie są możliwości sprzedaży? Czy mogę sprzedać mieszkanie jako jako jego jedyny właściciel tak jak sprzedaje się zazwyczaj nieruchomości a część wspólną domu i działki jako udziały? Chodzi o to abym nie traciła na sprzedaży mieszkania sprzedając go tez jako udział.
Witam Panią. W takiej sytuacji, najkorzystniej dla Pani, będzie wystawienie ogłoszenia i opisanie dokładnie stanu faktycznego. Po kilku tygodniach będzie Pani wiedziała kto jest zainteresowany i ile jest w stanie zapłacić za taki stan prawny.
Witam. Sytuaja wyglada tak że w miejscowości wiejskiej gdzie do tej pory były pola uprawne kl III i IV wojt gminy ustanowił MPZP gdzie na tych polach obecnie są działki budowalane. Są w planie zaznaczone drogi wewnetrzne ktore przecinaja pola rolników na 4 cześci Drodi biegbna prostopadle do długości pól uprawnych. Część rolników nie chce sporzedac swoich gospodarstw na działki. Większość jednak chce. Stosunek 1/3 na nie do 2/3 na tak. Czy wójt może zmusić do sprzedabnia ? Wysiedlenia ? Na siłę poprowadzić drogi ? Na chwile obecną sa sprzedane 2 działki i pobudowane domy. Geodeta wyodrębnił działki w oparciu ze droga do działki jest w planie ale fizycznie jeszcze nie istnieje. Pozwolenia na budowe zostały wydane tez w oparciu o MPZP . Teraz wlasciciele tych dwoch dzialek z domami zakladaja sprawe do sadu o wyznaczenie drogi koniecznej. Czy sad moze zabrac kawalek pola na sile zeby dac drogę dojazdu di tych dzialek.
Dziekuje za odp
Witam. W takiej sytuacji sąd zdecyduje o ustanowieniu drogi koniecznej. Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć bez zapoznania się ze stanem faktycznym. Sugeruje zadzwonić do Adwokata po odpłatą poradę prawną (100-200zł), przedstawić dokładnie sytuację i będzie Pan wszystko wiedział. Mogę polecić Adwokata. Pozdrawiam.
Dzień dobry, nabyłam właśnie w drodze dziedziczenia 50% udziałów w nieruchomości (dom i działka), Czy mogę sprzedać swoją część bez działu spadku?
Witam. Brak działu spadku nie uniemożliwia sprzedaży.
Dzien dobry, Posiadam 1/3 wlasnosci mieszkania spoldzielczego po rodzicach. Jestem rencista. Jakie sa nastepstwa dla mnie sprzedazy udzialow mojego rodzenstwa ?
Witam. Zachęcam do kontaktu z adwokatem/radcą i przeanalizowanie stanu prawnego.
Witam. Od 8 lat utrzymuję mieszkanie które w spadku otrzymałam po mamie z córką. Ona nie płaci za nic od początku. Zadłużyła się u mnie już na kwotę 12tys.Mam kupca na mieszkanie, i chce sprzedać je. Jest tylko jeden problem, ona jest wspolwlascicielem, nie może się ze mną dogadać odnośnie długu. Co mogę zrobić by pozbyć się klopotu tzn mieszkania. Pozdrawiam.
Witam. Zapraszam do kontaktu telefonicznego – 503005990.
Witam czy można sprzedać dom jeżeli współwłaściciel nie wyraża zgody i nie ma zamiaru się stamtąd ruszać. Co zrobić w takiej sytuacji?
Witam. Bez zgody współwłaściciela nie może Pani sprzedać całego domu, ale może Pani sprzedać swoje udziały. Więcej informacji znajdzie Pani tutaj – https://grb-nieruchomosci.pl/skup-udzialow-nieruchomosci/
Dzień dobry,
Mama posiada 1/2 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Druga część udziału jest przedmiotem postępowania spadkowego, w którym mama nie uczestniczy jako potencjalny spadkobierca. Kiedy mama może sprzedać swój udział?
Witam Pani Natalio,
Pani mama może sprzedać swój udział po zakończeniu postępowania spadkowego i uzyskaniu danych pozostałych spadkobierców by mogli wykonać prawo pierwokupu.
Witam mąż z siostrą spadek po mamie mają podzielone na połowę czy siostra bez zgody męża może dobudowywać sobie pokoje nadmieniam że siostra nie płaci podatku .
Witam, wedle mojej wiedzy powinna mieć zgodę. W takiej sytuacji najlepiej udać się po poradę prawną i przedstawić dokładnie stan faktyczny.
Dzień dobry, czy dobrze zrozumiałam . Dwa lata temu z partnerem kupiliśmy wspólnie mieszkanie w udziale po 50% . Niestety przestało sie układać i rozstajemy się on nie chce sprzedać tego mieszkania , żebym ja go spłaciła ani mnie spłacić z połowy . Teraz pytanie czy to oznacza , ze ja mogę sprzedać swoją część bez jego pozwolenia ?
Witam Pani Moniko. Dokładnie tak, może Pani sprzedać swój udział. Jeżeli jest Pani zainteresowana, zapraszam do kontaktu – 503 005 990 – Emil Gajda.
Co w sytuacji liedy jest 3 wlascicieli mieszkania-spadek po rodzicach, a jeden z nich nie chce opłacać wspólnie czynszu i nie zgadza się na jego sprzedaż? Czy pozostaje sąd?
Witam. Pozostaje sprzedaż swoich udziałów lub sąd.
witam mam takie pytanie mam posesje na wiosce na polowe razem z wojkiem i jest tam dom i inne dudowle urzytkowe np stajna stodola i nie mamy podzialu co jest kogo czy moze w takim wypadku sprzedac np stodole bez mojej wiedzy ??
Witam. Jeżeli nie ma podziału co jest kogo, to nie może sprzedać oddzielnie stodoły.
Witam
Jestem współwłaścicielem 2 nieruchomości
1-.a Nieruchomosc jestem współwłaścicielem z byłym mężem ( on nie chce sprzedaży ani spłaty)
2-ga Nieruchomość jestem współwłaścicielem 1/4
Czy mogę sprzedać udziały?
Tak, zapraszam do kontaktu – 503005990
Witam posiadam 1/16 własnosci mieszkania po babci+dwaj bracia większość,ja osobiście nie godze sie na sprzedaz miaszkania za taka sume,czy sprzedaz moze odbyc sie bez mojej wiedzy? Nawet jesli znajdzie sie nabywca?jesli tak to w jaki sposob moge dochodzic swoich praw ze mieszkanie zostalo sprzedane bez mojej wiedzy?
Witam Panie Patryku. Cała nieruchomość nie może zostać sprzedana bez Pana wiedzy, ale bracia mogą sprzedać swoje udziały.
Dzień dobry
Czy można sprzedać 2/3 udziałów domu jednorodzinnego, bez zgody własciciela pozostałej 1/3.
Witam. Może Pani sprzedać. Proszę o kontakt telefoniczny – 503 005 990.
Witam jestem właścicielem 1/2 mieszkania
Z partnerem
On chce sprzedać mieszkanie, ja nie
Mamy wspólny kredyt na mieszkanie
Czy dobrze rozumiem ze partner moze sprzedać jedynie swoją część?
Witam Pani Elu,
Pani partner może sprzedać swoje udziały, ale problemem jest kredyt na nieruchomości, który może skutecznie zniechęcić potencjalnych nabywców.
Witam,razem z bratem mamy współwłasności mieszkania po rodzicach. Brat,przebywa w dpsie,na czas stały, czy ja mogę sprzedać mieszkanie bez jego zgody?
Witam Pani Izabelo,
sprzedaż całego mieszkania nie będzie raczej możliwa bez jego wiedzy. Może Pani sprzedać swój udział.
Witam :), mam takie pytanie. Po ślubie teściowie dopuścili mnie i mojego męża do współwłasności domu, mamy w sumie 1/4 żebyśmy mogli rozbudować budynek niemieszkalny na mieszkanie, budowa nie jest skończona, na jej dole mieści się warsztat samochodowy, który były mąż wynajmuje. Jesteśmy z mężem po rozwodzie, dom ma jeszcze dwóch współwłaścicieli, czy ja swoją 1/8 domu mogę sprzedać i połowę budowanego domu?
Dziękuję za odpowiedź.
Witam. Może Pani sprzedać swoją własność, ale trzeba się zastanowić czy dobudowania stanowią odrębną nieruchomość z własną księgą wieczystą czy stanowią nierozłączną część obecnej nieruchomości i obecnej księgi wieczystej. Jeżeli nie spełniliście formalizmu wyodrębnienia działki pod dobudowywanym budynkiem to mimo to, że sami go budowaliście z własnych środków to jest to nadal współwłasność w wymiarze 1/8 w stosunku do całości nieruchomości.
Ciężko jest mi teoretyzować jak nie nie widzę księgi wieczystej i nie znam szerszego stany faktycznego. Pozdrawiam.
Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂
Witam.
Jestem wspołwłascicielem działki.
Dostałam ją od rodziców w darowiźnie ponad 20 lat temu. Druga połowa należy do rodziców.
Czy mogę sprzedać swoją część działki bez ich wiedzy?
Witam Pani Michalino,
oczywiście, może Pani sprzedać.
Witam mam takie pytanie tata zmarł nie zostawił testamentu z mamą przed śmiercią był po rozwodzie , jak to jest dzielone nas jest 2braci i siostre
Witam. Z Pana wypowiedzi wnioskuję, że cały jego spadek dziedziczą dzieci, czyli Pan, brat i siostra w równych częściach.
Dzień dobry. Mam dom na działce rodziców , wyprowadziłam się do innego miasta i chcę go sprzedać. Rodzice nie zgadzają się na przepisanie działki oraz na innego sąsiada. Co w tej sytuacji mogę zrobić ? Nie posiadam żadnych dokumentów z tej działki.
Witam Pani Dario,
wszystko wskazuje na to, że nie tylko działka, ale również dom jest własnością rodziców. Spór trzeba próbować rozwiązać polubownie. Skierowanie sprawy na drogę sądową będzie najmniej korzystne.
Witam mam udzial w 1/5 nieruchomosci po zmarlym tacie i takie same udzialy w gruntach czy moge to sprzedac bez zgody wspolwlascicieli
Witam. Może Pani odsprzedać swoje udziały.
Witam. Jak wygląda sprzedaż mieszkania jesli jest dwóch współwłaścicieli, w tym osoba starsza nieporuszająca się (90lat)? Obie strony wyrażają zgodę na sprzedaż. Chodzi o uzyskanie pełnomocnictwa do sprzedaży.
Witam. Można zaprosić notariusz do domu i tam zostaną sporządzone czynności, czy to sprzedaży czy pełnomocnictwo.
Witam ,posiadam 1/3 nieruchomosci w drodze dziedziczenia po mamie. Pozostała część została przepisana przez ojca w testamencie siostrze. Siostra nie chce odsprzedać mi swojej części ani dokupić mojej. Mieszkanie jest własnościowe we wspòlnocie mieszkaniowej. Czy mogę swoją część odsprzedać do skupu nieruchomości?
Witam. Może Pani odsprzedać swoje udziały. Zapraszam do kontaktu.
Witam.w trakcie trwania wspolnoty majatkowej przy kupnie mieszkania podpisałam oświadczenie u notariusza.że pieniądze na zakup pochodzą z osobistego majątku męża co jest nieprawda.gdyż pieniądze pochodziły z zarobków męża po slubie.czy grożą mi jakies konsekwencje i czy moge wnies o podział mieszkania po rozwodzie?Mąż niema zadnych dowodow.ze pieniadze miał z osobistego majatku.
Witam Pani Katarzyno. Powinna Pani skierować to pytanie do prawnika.
Jestem właścicielem mieszkania 75%. Pozostałe 25% dziedziczy cztery osoby po 1/16 majątku. Czy mogę sprzedać mieszkanie? Pozostali spadkobiercy utrudniają sprzedaż. mieszkanie generuje koszty. Czy można znieść współwłasność i dokonać sprzedaży mieszkania a następnie spłacić pozostałych spadkobierców w części im należnej. Proszę o odpowiedź.
Witam. Bez zgody pozostałych współwłaścicieli nie może Pan sprzedać całej nieruchomości, ale może Pan sprzedać swoje udziały. Wyjątkiem jest spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu, gdzie prawo pierwokupu posiadają pozostali współwłaściciele i posiadają prawo pierwokupu. Musi złożyć Pan wniosek do sądu o zniesienie współwłasności i pozostawić sprawę w rękach sądu.
Czy można sprzedać pole jeżeli jest w 3 kawałkach A wszyscy się na zqadzają
Witam. Może Pani sprzedać swoje udziały w całej nieruchomości.
Dzień dobry,
Niedawno odziedziczylam po tacie udział w nieruchomosci wynoszący 67 %. Współwłaścicieli jest 7, jeden współwłaściciel zmarł 2 lata temu, postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone i nie jest znany nowy współwłaściciel. Czy w takim przypadku mogę sprzedać swój udział? Czy do sporządzenia umowy sprzedaży mojego udziału potrzebne są dane innych współwłaścicieli?
Witam. Może Panie sprzedać swój udział, ale kwota będzie niska, ze względu na brak przeprowadzonego postępowania spadkowego. Do wpisu do KW potrzebne są dane pozostałych współwłaścicieli. Do momentu jak Pani tego nie ustali, notariusz może nie przeprowadzić czynności. Proszę o kontakt telefoniczny – 503005990 – chciałbym poznać więcej szczegółów.
Witam jestem współ właścicielem części mieszkania 17 % czy mogę sprzedać i czy polecacie jakiś biuro
Witam. Może Pan sprzedać. Proszę się do nas zgłosić przez formularz kontaktowy na stronie głównej.
Zrobiłem darowiznę siostrze jako połowę mieszkania.Po dość długim czasie zostałem bezdomny.Czy mogę rzadać od siostry zwrotu darowizny jeżeli było to 15 lat temu.
Witam. Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Musi Pan udać się do adokata/radcy i przedstawić dokładny stan faktyczny.
A jak mogę sprawdzić gdzie,, w jakim biurze notarialnym mieszkanie którego jestem współwłaścicielem zostało sprzedane poza „moimi plecami”. Dziękuję za ewentualną pomoc…
Witam.
Jeżeli nieruchomość posiada księgę wieczystą to może Pan to sprawdzić w wydziale wieczysto-księgowym w sądzie rejonowym właściwym dla nieruchomości.
Jeżeli nie ma księgi, musi się Pan zgłosić do spółdzielni mieszkaniowej. Notariusz po sprzedaży wysyła do nich akt notarialny.
A co jeśli toczy się postępowanie, znoszące współwłasność? Podam przykład: jest założona sprawa sądowa o zniesienie współwłasności, jeden z właścicieli sprzedał swój udział aktem notarialnym w którym jest zapis że nie toczą się żadne postępowania sądowe znoszące współwłasność. Czy w takiej sytuacji też mógł sprzedać udział w nieruchomości? Dodam że nabywca wiedział o toczących się sprawach w sądzie mimo to podpisał akt notarialny i poświadczył że żadne sprawy znoszące współwłasność sie nie toczą.
Witam Panie Adamie. Niestety nie udzielamy porad prawnych, ale nie widzę tutaj problemu. Sprzedający mógł zbyć swój udział, ale oświadczył nieprawdę i wprowadził w błąd nabywcę co może nieść za sobą odpowiednie konsekwencje dla zbywcy.
Witam jestem współwłaścicielka działek budowlanych z moim byłym mężem, współwłaścicielką byłam jeszcze przed rozwodem. Teraz były mąż sprzedaje działki ,ja udzieliłam zgodę na podział ziemi na działki budowlane. Moje pytanie : czy jak sprzedaje dana działkę czy ja czasami też nie musze uczestniczyć w podpisywaniu i przepisach danej działki na nowego właściciela????
Witam Pani Nino,
jeżeli jest Pani współwłaścicielem to sprzedaż notarialna nie odbędzie się bez Pani udziału, chyba, że udzieliła Pani mężowi pełnomocnictwa do sprzedaży.
Witam,mam udzialy w mieszkaniu po zmarlym ojcu,reszta rodziny chce sprzedac mieszkanie,czy mogą to zrobić A ja czy zostać na starym mieszkaniu z nowym najemcą? Dodam że tam nie mieszkałam od 20 lat gdyż miałam to utrudnione i nie mogłam i nie mogę korzystać tam że swojej czesci
Witam. Jeżeli posiada Pani klucze do mieszkania to tak samo jak każdy ze współwłaścicieli może Pani tam zamieszkać. Rodzina może sprzedać swoje udziały w mieszkaniu.
Witam. Nie jestem pewny ale w tej sytuacji albo mamy do czynienia z wadą oświadczenia woli albo nowy nabywca udziału wstępuje w w miejsce zbywcy o czym art. 192 pkt 3 kpc
Witam. Nie udzielam porad prawnych. Proszę się skontaktować z adwokatem od nieruchomości w celu umówienia się na poradę prawną.