Współwłaściciel, który wykorzystuje mieszkanie na własne cele mieszkaniowe i jednocześnie nie płaci czynszu i opłat administracyjnych zadłużając je postępuje niezgodnie z prawem. Każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do tego, żeby uiszczać opłaty w tym czynsz administracyjny. Jeżeli dochodzi do sytuacji, w której mieszkanie jest zadłużone wobec wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej, może ona wystąpić do sądu i dalej do komornika o egzekucję należności z konta bankowego, któregokolwiek ze współwłaścicieli. Współwłaściciel zajmujący i zadłużający lokal musi liczyć się z odpowiedzialnością wobec drugiego współwłaściciela za powstałe zadłużenie oraz w niektórych sytuacjach musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty za korzystanie z lokalu ponad swój udział w prawie własności.
Spis treści:
Co zrobić jak współwłaściciel zadłuża mieszkanie?
Jeśli współwłaściciel zadłuża mieszkanie należy zwrócić się do niego z wezwaniem o uregulowanie zaległości. Korzystanie z mieszkania tylko przez jednego ze współwłaścicieli z wyłączeniem drugiego współwłaściciela powoduje, ze zadłużający odpowiedzialny jest za szkodę, którą wyrządza drugiemu współwłaścicielowi korzystając z mieszania ponad posiadany udział.
Czy komornik może zająć mieszkanie którego jestem współwłaścicielem?
Tak, komornik może zająć mieszkanie współwłaściciela jeśli powstało zadłużenie czynszowe i opłat administracyjnych. Dług w spółdzielni mieszkaniowej obciąża wszystkich współwłaścicieli nawet jeśli został spowodowany nieuregulowaniem zaległości czynszowych tylko przez jednego współwłaściciela.
Solidarna odpowiedzialność współwłaścicieli nieruchomości.
Między współwłaścicielami mieszkania, które jest zadłużone występuje solidarność za dług wobec spółdzielni mieszkaniowej. Solidarność za dług oznacza, że każdy ze współwłaścicieli ponosi odpowiedzialność za nieuregulowany czynsz, niezależnie od tego kto w mieszkaniu mieszka i wykorzystuje je na własne cele mieszkaniowe. Gdy współwłaściciele są dłużnikami, w pozwie należy wskazać ich dane jako pozwanych solidarnie. Wydany o zapłatę wyrok, dalsze czynności egzekucyjne w tym także zajęcie przez komornika zadłużonego mieszkania odniesie skutek w stosunku do każdego ze współwłaścicieli.
Licytacja mieszkania za długi współwłaściciela.
Zadłużone mieszkanie może zostać zlicytowane w drodze licytacji publicznej przez komornika. Z ceny sprzedaży uzyskanej w wyniku licytacji nastąpi spłata wierzycieli, którzy wystąpili ze stosownym wnioskiem do komornika.
Jeśli mieszkanie posiada zadłużenie czynszowe, opiewające na znaczną wysokość i podmiot uprawniony zdecyduje się na wystąpienie z wnioskiem do komornika o licytację, wówczas mieszkanie zostanie zlicytowane w całości. Każdy bowiem ze współwłaścicieli odpowiada za dług czynszowy w równym stopniu.
Jeżeli zadłużenie wobec podmiotów trzecich, innych osób czy organów obciąża tylko jednego ze współwłaścicieli i dojdzie do licytacji komorniczej, wówczas przedmiotem sprzedaży będzie tylko udział zadłużonego współwłaściciela. Współwłaściciel, który nie jest dłużnikiem, którego nie dotyczy zadłużenie nie zostanie pozbawiony swojego udziału wskutek licytacji komorniczej.
Sprzedaż współwłasności ucieczką przed licytacją nieruchomości i długami.
Wydaje się, że sprzedaż współwłasności jest ucieczką przed licytacją nieruchomości i długami. Jednakże, jeżeli nieruchomość w całości lub udział w nieruchomości obciążony jest długami i zostanie sprzedany przez licytacją, to dług zostanie zapłacony z ceny sprzedaży co pozwoli uniknąć kosztów licytacji komorniczej. Sprzedaż mieszkania przed licytacją komorniczą często powoduje, ze następuje zarówno spłata zadłużenia jak i uzyskanie części sumy ze sprzedaży. Warto rozważyć wszelkie opcje i możliwości bowiem licytacja komornicza jest ostatecznością.