Jeśli uzyskałeś wyrok eksmisji, który stał się prawomocny to jesteś na dobrej drodze, żeby zgodnie z prawem pozbyć się niechcianego lokatora.
Od wyroku do eksmisji.
- Złóż wniosek o nadanie klauzuli wykonalności do Sądu.
- Uzyskaj z Sądu dokument wyroku z klauzulą.
- Złóż do komornika wniosek o wykonanie wyroku eksmisji.
Uwaga! Wykonanie wyroku eksmisji przez komornika na czas pandemii i 90 dni po jego zakończeniu zostało zawieszone. Nie można przeprowadzić eksmisji.
Wyrok o eksmisję z prawem do lokalu socjalnego.
Jeśli w wyroku eksmisyjnym lokatorom bezprawnie zajmującym lokal, przyznane zostało prawo do lokalu socjalnego, wówczas trzeba czekać aż gmina właściwa ze względu na miejsce położenia nieruchomości zaproponuje uprawnionym u lokal socjalny.
W wyroku będzie punkt, w którym Sąd wstrzymuje wykonanie eksmisji do momentu wskazania przez gminę lokalu socjalnego.
Minusy wyroku z prawem do lokalu socjalnego:
Niestety minusem dla właściciela mieszkania jest czas oczekiwania na przyznanie takiego lokalu. Gminy niechętnie przyznają lokale socjalne tłumacząc, że takich lokali brakuje. Większość gmin w Polsce opóźnia się z przyznaniem lokalu socjalnego osobom uprawnionym.
W tym czasie właściciel musi znosić nierzetelnego lokatora w swoim mieszkaniu a ponadto opłacać czynsz i inne opłaty eksploatacyjne związane z lokalem.
Ponadto, co znacznie komplikuje sytuację, może się okazać, że lokator nie zgodzi się na lokal zaproponowany przez gminę. Lokator ma prawo nie zgodzić się na lokal socjalny. Skorzystanie z tego prawa przysporzy właścicielowi mieszkania problemów i spowoduje dodatkowe koszty kolejnych postępowań sądowych.
Wyrok eksmisyjny – Ile się czeka na mieszkanie socjalne?
Bywa, że czas oczekiwania na lokal socjalny trwa kilka lat. Niestety dla właścicieli mieszkań przyznanie lokalu socjalnego uprawnionemu lokatorowi trwa od kilku, kilkunastu miesięcy do kilku lat. Wszystko zależy od sytuacji gospodarowania lokalami socjalnymi w danej gminie.
Plusy wyroku eksmisyjnego z prawem do lokalu socjalnego:
Plusem dla właściciela, że lokal socjalny lokatorowi został przyznany są oczywiste. Właściciel mieszkania nie będzie musiał zabezpieczać potrzeb mieszkaniowych lokatora poprzez zapewnienie mu lokalu tymczasowego. Będzie mógł wykonać eksmisję w każdym czasie o ile lokator zgodzi się przenieść do lokalu socjalnego. Nie będzie musiał czekać aż skończy się obowiązujący okres ochrony, który według obowiązującej ustawy o ochronie praw lokatorów obowiązuje od 1 listopada do 31 marca.
Wyrok o eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego.
Jeżeli wyrok eksmisyjny nie wskazuje, że lokatorowi przysługuje prawo do lokalu socjalnego, wówczas wyrok nie ma klauzuli, że jego wykonanie podlega wstrzymaniu. Można od razu udać się do komornika z prawomocnym wyrokiem, na który została wydana klauzula prawomocności i złożyć wniosek o jego egzekucję. Uwaga: Niestety wykonywanie eksmisji jest w stanie pandemii wstrzymane i komornik eksmisji lokatora nie przeprowadzi. Wiąże się to z niemożliwością dostępu do swojego mieszkania przez właściciela.
Wyrok o eksmisję a zakaz eksmisji.
Zakaz eksmisji, który obecnie obowiązuje polega na tym, że komornik nie może wyegzekwować prawomocnego wyroku ze względu na obowiązujące przepisy prawa. Nie przeszkadza to jednak we wszczęciu i prowadzeniu przez właściciela procesu eksmisyjnego, który ma doprowadzić do wydania wyroku przeciw lokatorowi. Dopiero po wydaniu wyroku eksmisji przez Sąd obowiązuje tzw. zakaz eksmisji czyli zakaz jej przeprowadzenia.
Wyrok eksmisyjny a sprzedaż nieruchomości.
Można sprzedać nieruchomość zarówno z posiadanym już wyrokiem eksmisji jak i w trakcie trwania postępowania sądowego. Sprzedaż nieruchomości przez właściciela posiadającego prawomocny wyrok powoduje, że nabywca nieruchomości wstępuje w prawa i obowiązki poprzedniego właściciela. To nowy właściciel będzie mógł prowadzić egzekucję tj. eksmisję na podstawie uzyskanego przez poprzedniego właściciela tytułu egzekucyjnego. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy możliwość przeprowadzenia eksmisji zostanie przywrócona. Kiedy? Nie wiadomo.