Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można wyrzucić z mieszkania lokatora, który nie płaci czynszu i opłat do których jest zobowiązany. W przypadku zalegania z opłatami należy wezwać takiego lokatora do zapłaty. Jeżeli wezwanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu można skierować sprawę o zapłatę do sądu. Jednoczenie wraz z niepłaceniem i oczekiwaniem na sprawę sądową o zapłatę można wypowiedzieć obowiązującą umowę. Dopiero wypowiedzenie umowy i niewydanie lokalu właścicielowi jest podstawą do skierowania sprawy o eksmisję do sądu. Niepłacenie czynszu przez lokatora nie jest podstawą do działań skutkujących pozbawieniem posiadania. Polskie prawo zakazuje rozwiązań siłowych, wskutek których właściciel mógłby dosłownie „wyrzucić” przedmioty należące do lokatora oraz pozbawić go posiadania mieszkania.
Podsumowując, co może zrobić właściciel, kiedy lokator nie płaci czynszu:
- Wezwać do zapłaty i polubownego rozwiązania sporu.
- Skierować sprawę o zapłatę czynszu do sądu.
- Wypowiedzieć obowiązującą umowę najmu.
- Skierować sprawę o eksmisję do sądu.
- Zawrzeć z lokatorem ugodę.
- Sprzedać mieszkanie z lokatorem.
- Skorzystać z usług profesjonalisty – Eksmisja lokatorów Adwokat
Każde inne rozwiązanie, szczególnie niezgodne z prawem jest sankcjonowane i może doprowadzić do problemów i negatywnych konsekwencji dla właściciela. Obecnie obowiązujące prawo w szczególności ustawa o ochronie praw lokatorów, kodeks cywilny a nawet kodeks karny zakazują bezprawnych działań właściciela, które mogłyby pozbawić niepłacącego lokatora posiadania dachu nad głową, nawet jeżeli nie płaci czynszu.
Spis treści:
Czy właściciel mieszkania może wyrzucić osobę niezameldowaną?
Właściciel mieszkania nie może zgodnie z prawem wyrzucić osoby zameldowanej z mieszkania. Zameldowanie nie jest tożsame z posiadaniem w rozumieniu cywilistycznym, jest to akt administracyjny dokonywany w celach statystycznych. Sam fakt zameldowania nie daje posiadaczowi lokalu żadnych uprawnień. Jednakże, jeżeli z zameldowaniem łączy się posiadanie lokalu, to właściciel, żeby opróżnić mieszkanie z rzeczy i osób musi postępować zgodnie z prawem cywilnym.
Zameldowanie => prawo administracyjne
Posiadanie => prawo cywilne
Kiedy można wyrzucić lokatora z mieszkania?
Jeżeli poprzez sformułowanie „wyrzucenie lokatora z mieszkania” rozumie się wykonanie wyroku eksmisyjnego przez komornika, to jest to możliwe tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu postępowania sądowego o eksmisję. Często na forum pojawiają się pytania kiedy można wyrzucić lokatora z mieszkania. Niestety odpowiedź na takie pytanie nie jest prosta wobec dwojakiego rozumienia wskazanego powyżej sformułowania. Dosłowne rozumienie przytoczonego pytania z forum internetowego „kiedy można wyrzucić lokatora z mieszkania” nakazuje odpowiedzieć na nie konkretnie. Mianowicie nie można wyrzucić nikogo z zajmowanego mieszkania, bez podjęcia dostępnych prawem działań prawnych.
Co grozi za wyrzucenie lokatora z mieszkania?
Za wyrzucenie lokatora z mieszkania bezprawnie, grożą dwojakiego rodzaju konsekwencje, cywilne i karne. Właściciel, żeby uniknąć konsekwencji prawnych powinien postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Po pierwsze, wyrzucenie lokatora z mieszkania może doprowadzić do przywrócenia posiadania przez komornika, wskutek wszczętego w tym celu postępowania o przywrócenie posiadania i wydania wyroku sądu nakazującego właścicielowi wydanie mieszkania lokatorowi. Sytuacja taka może mieć miejsce nawet jeżeli lokator zalega z czynszem i ma wypowiedzianą przez właściciela umowę najmu.
Po drugie, wyrzucenie lokatora z mieszkania może mieć także konsekwencje karne. Zgodnie bowiem z obowiązującym kodeksem karnym, właściciel mieszkania może zostać oskarżony o naruszenie miru domowego lokatora, jeżeli spełnione zostaną przesłanki wskazane w art. 193 kk. W sytuacji, w której właściciel postępuje niezgodnie z kodeksem karnym, może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.
19 Comments
Dopóki nie zostanie zmieniona ta chora ustawa o tzw ochronie lokatorów, nie ma w tym kraju szans na normalizację rynku wynajmu. Jak pożyczy się kasę znajomemu to on musi zapłacić podatek, serio, a tu ktoś nie płaci właścicielowi i jak to rozumieć…. Czyste draństwo , jak można przerzucać na obywateli obowiązek zapewniania mieszkania innym obywatelom. k….
Czy z tego wynika, że brak umowy lepiej chroni właściciela mieszkania? Jeśli nie ma umowy, to osoba mieszkająca w mieszkaniu nie jest „lokatorem”?
😉
Witam? Chciałbym się dowiedzieć czy GminnyZakład Gospodarki moźe mnie i źonè itròjké dzieci wyźuciç z mieszkania mimo źe mieliśmy jakiś czas kłopoty finansowe i nie płaciliśmy jakaś czas czynszu ale zaczeliśmy odzyskiwaç płynność finansowa i zaczeliśmy płacić i płacimy. To się stało przez pandemię drożyznę inflację prosze o odpowiedz.
Sytuacja jest bardziej złożona i na podstawie podanych danych nie mogę jednoznacznie udzielić odpowiedzi. W takich sytuacja zachęcam do skorzystania z odpłatnej porady prawnej adwokat od nieruchomości – http://grabowicz-gajda.pl
Nienormalne to tylko kretyni mogli taka ustawę uchwalić mam nadzieję że niejeden kretyn który nacisnął guzik za taką ustawa to teraz płaci cały czas za lokatora który mieszka w jego mieszkaniu i nie płaci czynszu i odstępnego i bardzo dobrze jemu.
Mnie grozi kara i więzenie za wyrzucenie intruza z MOJEGO mieszkania a co GROZI intruzowi -oszustowi za bezprawie ktore on popełnia ????????????????? bo nie doczytałam.
Odpowiedzialność odszkodowawcza 🙂
No dobra. Ja płacę wszystko w terminie czynsz co miesiąc opłaty tak samo jestem w 9 miesiącu ciąży a właścicielka domu do mnie z ryjem ze mam 2 tygodnie na opuszczenie go. Dodam że nie stać mnie na nic innego nie staćnie na wynajem busa na przeprowadzkę a tym bardziej nie mam do kogo isc prosić o pomoc. A co tak w ciągu 2 tygodni moze mnie wywalic z domu ? Bez papierowego wypowiedzenia ? Dodam tez ze mieszkam tu 5 lat bez umowy
Witam,
proponuję udać się do adwokata z urzędu po darmową poradę prawną i nie szukać jej w internecie. Sytuacja w której się Pani znajduje jest poważna.
Mam podobną sytuację, właściciel budynku w którym jest 7 mieszkań i każdy płaci co mc ustaloną wcześniej kwotę, nagle przepisuje budynek na syna , a ten postanawia zlikwidować obiekt a my mamy się wyprowadzić do końca miesiąca. Mieszkam tu sama z 5 letnim dzieckiem ponad 3 lata, wiem,że teoretycznie prawo mnie w tym momencie chroni, ale czy chce to robić własnemu dziecku, które i tak sporo już w życiu przeszło? Mam tu pracę i przedszkole, nie mam auta, jestem zagubiona bo nie ma szans żebym do tego czasu coś ogarnęła. Zwłaszcza teraz.
Wyrzucalem już 2 krotnie nieplacacych lokatorów i jakoś żaden nie poszedł do sądu… jeden poszedł na policję to go dyżurny odpulił.
Witam. Gratuluję, szczęście się do Pana uśmiecha 😉
Witam ,właściciel wyrzucił moja córkę na ulice miała 2 godziny na spakowanie swoich rzeczy i jeszcze pod nadzorem właściciela ul zulawskiego 8a/5. Krakow.Ostrzegam przyszłych potencjalnych najemców.
To jest SKANDALICZNE BEZPRAWIE kto to wogole te przepisy wymyslił ????????????? JA jako własciciel nieruchomosci NIE mam zadnych praw a złodziej i oszust ktory NIE płaci ma tylko PRZYWILEJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niestety to prawda.
przeciez tacy ludzie to normalni złodzieje
dlaczego istnieje takie prawo,wynajmując mieszkanie jest pewna umowa,, jeżeli wynajmujący nie płaci właściciel powinien mieć prawo wyrzucić intruza,co za chore ustawy wymyślono w tym naszym państwie
Witam ,właściciel wyrzucił moja córkę na ulice miała 2 godziny na spakowanie swoich rzeczy i jeszcze pod nadzorem właściciela ul zulawskiego 8a/5. Krakow.Ostrzegam przyszłych potencjalnych najemców.