Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można wyrzucić z mieszkania lokatora, który nie płaci czynszu i opłat do których jest zobowiązany. W przypadku zalegania z opłatami należy wezwać takiego lokatora do zapłaty. Jeżeli wezwanie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu można skierować sprawę o zapłatę do sądu. Jednoczenie wraz z niepłaceniem i oczekiwaniem na sprawę sądową o zapłatę można wypowiedzieć obowiązującą umowę. Dopiero wypowiedzenie umowy i niewydanie lokalu właścicielowi jest podstawą do skierowania sprawy o eksmisję do sądu. Niepłacenie czynszu przez lokatora nie jest podstawą do działań skutkujących pozbawieniem posiadania. Polskie prawo zakazuje rozwiązań siłowych, wskutek których właściciel mógłby dosłownie „wyrzucić” przedmioty należące do lokatora oraz pozbawić go posiadania mieszkania.
Podsumowując, co może zrobić właściciel, kiedy lokator nie płaci czynszu:
Każde inne rozwiązanie, szczególnie niezgodne z prawem jest sankcjonowane i może doprowadzić do problemów i negatywnych konsekwencji dla właściciela. Obecnie obowiązujące prawo w szczególności ustawa o ochronie praw lokatorów, kodeks cywilny a nawet kodeks karny zakazują bezprawnych działań właściciela, które mogłyby pozbawić niepłacącego lokatora posiadania dachu nad głową, nawet jeżeli nie płaci czynszu.
Właściciel mieszkania nie może zgodnie z prawem wyrzucić osoby zameldowanej z mieszkania. Zameldowanie nie jest tożsame z posiadaniem w rozumieniu cywilistycznym, jest to akt administracyjny dokonywany w celach statystycznych. Sam fakt zameldowania nie daje posiadaczowi lokalu żadnych uprawnień. Jednakże, jeżeli z zameldowaniem łączy się posiadanie lokalu, to właściciel, żeby opróżnić mieszkanie z rzeczy i osób musi postępować zgodnie z prawem cywilnym.
Zameldowanie => prawo administracyjne
Posiadanie => prawo cywilne
Jeżeli poprzez sformułowanie „wyrzucenie lokatora z mieszkania” rozumie się wykonanie wyroku eksmisyjnego przez komornika, to jest to możliwe tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu postępowania sądowego o eksmisję. Często na forum pojawiają się pytania kiedy można wyrzucić lokatora z mieszkania. Niestety odpowiedź na takie pytanie nie jest prosta wobec dwojakiego rozumienia wskazanego powyżej sformułowania. Dosłowne rozumienie przytoczonego pytania z forum internetowego „kiedy można wyrzucić lokatora z mieszkania” nakazuje odpowiedzieć na nie konkretnie. Mianowicie nie można wyrzucić nikogo z zajmowanego mieszkania, bez podjęcia dostępnych prawem działań prawnych.
Za wyrzucenie lokatora z mieszkania bezprawnie, grożą dwojakiego rodzaju konsekwencje, cywilne i karne. Właściciel, żeby uniknąć konsekwencji prawnych powinien postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Po pierwsze, wyrzucenie lokatora z mieszkania może doprowadzić do przywrócenia posiadania przez komornika, wskutek wszczętego w tym celu postępowania o przywrócenie posiadania i wydania wyroku sądu nakazującego właścicielowi wydanie mieszkania lokatorowi. Sytuacja taka może mieć miejsce nawet jeżeli lokator zalega z czynszem i ma wypowiedzianą przez właściciela umowę najmu.
Po drugie, wyrzucenie lokatora z mieszkania może mieć także konsekwencje karne. Zgodnie bowiem z obowiązującym kodeksem karnym, właściciel mieszkania może zostać oskarżony o naruszenie miru domowego lokatora, jeżeli spełnione zostaną przesłanki wskazane w art. 193 kk. W sytuacji, w której właściciel postępuje niezgodnie z kodeksem karnym, może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.
2 Comments
przeciez tacy ludzie to normalni złodzieje
dlaczego istnieje takie prawo,wynajmując mieszkanie jest pewna umowa,, jeżeli wynajmujący nie płaci właściciel powinien mieć prawo wyrzucić intruza,co za chore ustawy wymyślono w tym naszym państwie