Sprzedając nieruchomość pochodzącą ze spadku lub darowizny będziesz zobowiązany zapłacić podatek dochodowy (19%) do Urzędu Skarbowego. Sprawdź jak go uniknąć.
Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania odziedziczonego w spadku?
Podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania przed upływem 5 lat będzie wynosił dość sporo, z tego względu, że nie ma możliwości w przypadku mieszkania, które zostało odziedziczone, odliczenia kosztów uzyskania przychodów i w konsekwencji zapłaty podatku od różnicy. Oznacza to tyle, że podatek w wysokości 19% będzie trzeba zapłacić od pełnej wartości odziedziczonego mieszkania jeżeli zostało ono sprzedane w ciągu 5 lat od otwarcia spadku.
Jeżeli odziedziczone mieszkanie zostało wycenione na 300 000 zł to podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania będzie wyliczany od tej kwoty i wyniesie 57 000 zł co stanowi znaczną część wartości mieszkania.
Jeżeli sprzedaż odziedziczonego mieszkania nastąpiłaby po upływie 5 lat to wówczas nie byłoby już obowiązku zapłaty podatku.
Czy można uniknąć podatku dochodowego od sprzedaży odziedziczonego mieszkania przed upływem 5 lat.
Nie zawsze trzeba płacić podatek do Urzędu Skarbowego przed upływem 5 lat. Żeby skorzystać ze zwolnienia i uniknąć zapłaty podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości trzeba w PIT-39 zadeklarować kwotę, która zostanie rozliczona jako „wydatki na cele mieszkaniowe”. Oznacza to, że w ciągu 2 lat uzyskana ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania kwota, zadeklarowana Urzędowi Skarbowemu zostanie przeznaczona na cele mieszkaniowe. 2 lata na zakup nowego mieszkania Urząd Skarbowy liczy w specyficzny sposób, otóż te 2 lata liczone jest od końca roku kalendarzowego w którym odziedziczone mieszkanie zostało sprzedane.
Przykład:
Jeżeli odziedziczone mieszkanie zostało sprzedane w maju 2016 roku, to ostatnim momentem na wydatkowanie całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży jest 31 grudnia 2018 r. Akt notarialny zakupu nowego mieszkania lub domu czy działki nie może mieć późniejszej daty niż 31 grudnia 2018 r. aby Urząd Skarbowy potraktował zapłatę ceny jako „wydatek na cel mieszkaniowy”.
Ważne jest również to, że zawarcie umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości dla Urzędu Skarbowego w tej sytuacji nic nie znaczy, musi być zawarta umowa właściwa przenosząca własność nieruchomości.
Wydatki na cale mieszkaniowe – sposób na oszczędność podatkową?
Urząd Skarbowy ma swoją listę wydatków, które kwalifikuje jako wydatki na cele mieszkaniowe. Jeżeli pieniądze ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania nie zostaną zakwalifikowane przez Skarbówkę jako wydatki na cele mieszkaniowe to trzeba będzie zapłacić podatek.
Urząd Skarbowy jako wydatek na cele mieszkaniowe traktuje zakup domu, zakup mieszkania własnościowego, kupno mieszkania spółdzielczo-własnościowego, kupno działki budowlanej a także wydatki na budowę lub remont posiadanego innego mieszkania lub domu. Urząd Skarbowy pozwala zaliczyć do wydatków na cele mieszkaniowe także spłatę kredytu hipotecznego ale pod warunkiem, że kredyt został zaciągnięty przed datą sprzedaży odziedziczonego mieszkania.