Podatek ten należy odróżnić od podatku od spadku, który jest należy Urzędowi Skarbowemu w chwili nabycia spadku – konieczność jego zapłaty będzie zachodziła, jeżeli należąca do odpowiedniej grupy podatkowej rodzina nie zgłosi w ciągu 6 miesięcy faktu nabycia spadku czym spowoduje pozbawienie się prawa do skorzystania ze zwolnienia.
Podatek od spadku i darowizny jest dość wysoki. W zależności od grupy podatkowej, do której się należy jego wysokość jest różna i waha się od 3 % nawet do 20%. Spadkobiercy i obdarowani mogą jednak uniknąć w całości płacenia podatku w chwili otrzymania spadku lub darowizny jeżeli podejmą w tym celu odpowiednie czynności tzn. jeżeli zgłoszą Urzędowi Skarbowemu fakt otrzymania darowizny lub spadku na formularzu SD-Z2 w terminie 6 miesięcy.
Podatek dochodowy od osób fizycznych, który należy zapłacić Urzędowi Skarbowemu po sprzedaży nieruchomości, która została odziedziczona wynosi 19%.
Istnieją jednak pewne możliwości prawne, które pozwalają uniknąć zapłaty tego podatku.
Mianowicie:
Cele mieszkaniowe to zakup innego mieszkania, działki. Rozbudowa, nadbudowa i remont dotychczasowego mieszkania, spłata kredytu hipotecznego.
Dokonując sprzedaży nieruchomości niezbędnym dokumentem wymaganym przez Notariusza będzie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o tym, że podatek od spadku był Urzędowi należny i został uregulowany lub nie należał się. Zaświadczenie takie powinno zostać wydane maksymalnie w ciągu 14 dni. Jeżeli nabycie nieruchomości zostało dokonane w drodze spadku, zaświadczenie takie będzie konieczne zawsze.
Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o uregulowanym podatku, w przypadku nieruchomości, która została nabyta w drodze darowizny będzie konieczne zawsze, jeżeli nabycie nastąpiło po 1 stycznia 2007 r.