Nieterminowe płacenie lub w ogóle niepłacenie alimentów może w konsekwencji doprowadzić do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Komornik zasadniczo będzie prowadził w pierwszej kolejności z wynagrodzenia za pracę jeżeli dłużnik alimentacyjny pracuje. Zasadą jaką posługują się komornicy w swojej pracy jest zasada stosowania jak najmniej uciążliwego środka egzekucyjnego. Można przyjąć, że najmniej uciążliwym środkiem egzekucji jest pobieranie części wynagrodzenia na poczet długu. Komornik nie może zająć całej kwoty wynagrodzenia. Musi pozostawić kwotę wolną od egzekucji. Jeżeli nie będzie możliwości stosowania takiego najmniej uciążliwego rodzaju egzekucji to komornik sięgnie do posiadanego przez dłużnika majątku. Czyli jeśli nie uda się komornikowi ściągnąć długu z wynagrodzenia, a dodatkowo dłużnik alimentacyjny nie będzie wykazywał chęci spłaty zadłużenia to komornik sięgnie do nieruchomości.
Jeżeli majątkiem, który posiada dłużnik alimentacyjny jest nieruchomość to niepłacenie alimentów może doprowadzić nawet do licytacji nieruchomości.
Czy komornik może zająć mieszkanie za alimenty?
Tak, w przypadku niepłacenia alimentów, jeżeli wierzyciel czyli była żona złoży wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji i uzyskiwanie pieniędzy z wszystkich składników majątku to komornik zajmie mieszkanie.
Zajęcie mieszkania za alimenty w pierwszej kolejności polega na dokonaniu wpisu w księdze wieczystej nieruchomości. Oznacza, to , że każdy kto będzie przeglądał księgę wieczystą nieruchomości zauważy, że znajduje tam się wpis komorniczy o prowadzonej egzekucji. Ponadto, jeżeli dłużnik alimentacyjny będzie chciał sprzedać mieszkanie z zajęciem komorniczym, to nowy nabywca w pierwszej kolejności będzie musiał z sumy zapłaty zapłacić zobowiązanie alimentacyjne. Spłata zobowiązania nie jest dla komornika podstawą do wykreślenia wpisu o wszczętej egzekucji, ponieważ alimenty to zobowiązanie ciągłe i zawsze istnieje możliwość, że dłużnik alimentacyjny przestanie regulować swoje zobowiązania.
Czy za alimenty mogą zabrać mieszkanie?
Jeżeli mieszkanie jest obciążone hipotecznie, bo komornik dokonał wpisu w księdze wieczystej a jednocześnie nie ma możliwości potrącania żadnej kwoty na pokrycie długu z wynagrodzenia dłużnika alimentacyjnego to komornik będzie próbował sprzedać mieszkanie. Oznacza to, że za niepłacenie alimentów można stracić mieszkanie. Co prawda, żeby komornik przystąpił do przygotowania licytacji i sprzedaży nieruchomości dłużnika alimentacyjnego potrzebny jest wniosek byłej żony lub konkubiny ( czyli wierzyciela ) ale przeważnie taki wniosek jest przeważnie składany. Ponadto, komornik będzie oczekiwał zaliczki na poczet kosztów licytacji, które w efekcie powiększą zadłużenie dłużnika alimentacyjnego, bo to on będzie musiał za egzekucję zapłacić. W powyższej sytuacji warto rozważyć sprzedaż mieszkania z komornikiem.