Zaległości czynszowe, które nie są regulowane terminowo mogą doprowadzić do złożenia przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową pozwu o zapłatę i w dalszej kolejności do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika. Jeżeli komornik prowadząc egzekucję nie wyegzekwuje długu w ciągu wyznaczonego terminu 7 dni na dobrowolną spłatę, to przystąpi do egzekucji z nieruchomości. Doprowadzi to do sprzedaży licytacyjnej nieruchomości, mimo braku zgody właściciela mieszkania.
Warto w tym miejscu nadmienić, że kiedy dochodzi do wszczęcia licytacji z nieruchomości- dług czynszowy powiększony jest o koszty postępowania sądowego, koszty adwokackie, odsetki, koszty przygotowania opisu i oszacowania oraz koszty egzekucyjne. Dług, który jest egzekwowany przymusowo zawiera w sobie wszystkie wymienione koszty.
Czy za długi czynszowe zarządca będzie mógł licytować mieszkanie?
Tak, zarządca nieruchomości będzie mógł złożyć wniosek o licytację mieszkania za długi czynszowe. Do takich sytuacji dochodzi nierzadko, kiedy długi czynszowe nie są regulowane przez dłuższy okres czasu, nawet kilkanaście miesięcy. Do długu czynszowego doliczone są odsetki za nieterminowe regulowanie należności.
Nowe przepisy licytacji nieruchomości za długi czynszowe.
Nowe przepisy licytacji nieruchomości nie wykluczają licytacji mieszkania za długi czynszowe i odsetki. Licytacja z nieruchomości może zostać wszczęta na wniosek złożony przez zarządcę dysponującego tytułem egzekucyjnym opatrzonym w klauzulę wykonalności.
Ile trzeba mieć zaległości czynszowych, żeby licytować mieszkanie?
Nie ma konkretnego progu wskazującego na konieczność licytacji mieszkania za długi. Bywa, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe składają do sądu pozwy już po kilku miesiącach zaległości czynszowych. Ale są też i takie spółdzielnie i wspólnoty, które pozwy o zapłatę do sądu kierują dopiero po roku. Po uwzględnieniu powództwa przez sąd, co nie jest raczej trudne wobec konkretnych zapisów statutowych, dochodzi do wszczęcia postępowania komorniczego.
Ucieczka bez licytacją mieszkania przez sprzedaż.
Istnienie długu czynszowego może być impulsem do podjęcia działań przeciw narastaniu zadłużenia. Często wybieranym sposobem na rozwiązanie sytuacji związanej ze współwłasnością i zadłużeniami czynszowymi jest sprzedaż mieszkania albo sprzedaż udziału w mieszkaniu. Sprzedaż udziału wraz z długiem czynszowym jest możliwa bez zgody drugiego współwłaściciela i niezależnie od jego opinii w tym zakresie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem problemów związanych ze współwłasnością i zadłużeniem czynszowym jest wspólna sprzedaż mieszkania i uregulowanie zaległości. Nie zawsze jednak takie działanie jest możliwe- wobec np. zamieszkiwania jednego udziałowca w mieszkaniu, który oponuje przeciw sprzedaży a jednoczenie nie reguluje zobowiązań.