Komornik ma prawo prowadzić egzekucję z nieruchomości należącej do dłużnika.
Jeżeli dłużnik posiada nie całą nieruchomość a tylko udział w niej, komornik ma prawo prowadzić egzekucję z tego udziału. Komornik ma prawo zająć udział w mieszkaniu. Udział drugiego współwłaściciela będzie wolny od zajęcia komorniczego i wolny od wpisu egzekucji w księdze wieczystej.
Licytacja udziału w nieruchomości odbywa się na analogicznych zasadach co licytacja całego mieszkania. Kwestią problematyczną wynikłą w następstwie nabycia udziału w nieruchomości w następstwie prowadzonej licytacji komorniczej jest kwestia rozliczeń, konieczności regulowania opłat, posiadania i wykorzystywania nieruchomości.
Procedura sprzedaży licytacyjnej jest dość długa. Od początku złożenia przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomości, które rozpoczyna postępowanie egzekucyjne do czasu zakończenia licytacji czyli uzyskania przez kupującego prawomocnego postanowienia o przysądzeniu własności może upłynąć kilka a nawet kilkanaście miesięcy.
Bywa, że oczekiwanie na prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności trwa do około roku czasu. Bywają sądy, gdzie uzyskanie prawomocnego postanowienia o przysądzeniu własności trwa nawet dwa lata.
Co ma wpływ na długość postępowania licytacji z nieruchomości? Otóż, wpływ na długość postępowania egzekucyjnego związanego z licytacją komorniczą mają w szczególności terminy, które umożliwiają dłużnikowi obronę. Każda czynność komornicza może być w odpowiednim czasie zaskarżona przez dłużnika, jeżeli jest on aktywnym uczestnikiem postępowania egzekucyjnego. Jako przykład można wskazać czynności, w których dłużnik może aktywnie podejmować działania:
Licytacja nieruchomości za długi współwłaściciela nie może przynieść negatywnego skutku osobie, która dłużnikiem nie jest i wobec której nie został wydany tytuł egzekucyjny.
Komornik nie ma prawa zlicytować całej nieruchomości za długi współwłaściciela. Komornik podejmuje działania na podstawie złożonego do niego wniosku i to przeciwko konkretnemu dłużnikowi. Działania przeciwko dłużnikowi mogą obejmować tylko majątek tego dłużnika. Oczywiście nie sposób nie uznać, że w jakimś stopniu licytacja komornicza udziału współwłaściciela nie odbije się na osobie współwłaściciela. Dotyczy to sytuacji, w której nieruchomość zostanie poddana opisowi i oszacowaniu, a w następnej kolejności na tej podstawie zostanie oszacowany udział w nieruchomości dłużnika. Ponadto, po sprzedaży licytacyjnej nowy nabywca udziału ma prawo domagać się swoich uprawnień współwłaścicielskich. Może żądać od drugiego współwłaściciela wydania nieruchomości we współposiadanie, rozliczenia pożytków z najmu lub innych do których na podstawie kodeksu cywilnego nabył prawo. W takiej sytuacji warto rozważy sprzedaż nieruchomości z komornikiem.
Sprzedaż udziału w nieruchomości może zostać dokonana na rzecz profesjonalnej firmy. Firmy kupujące udziały w nieruchomości mogą pochylić się nad kupnem udziału w nieruchomości zarówno od osoby, która jest dłużnikiem i chce podjąć działania zmierzające do uregulowania swoich spraw majątkowych ale także od osoby, która nie jest dłużnikiem i nie chce znosić drugiego, nowego współwłaściciela, który kupił udział na licytacji komorniczej.