Najczęściej pojawiający się problem dotyczący współwłasności ze spadku polega na tym, że strony nie mają możliwości równego wyrównania majątku za pomocą spłat. Problem współwłaścicieli, którzy nie chcą dokonać spłat najczęściej wynika z faktu, iż nie mają pieniędzy na spłatę a korzystają w pełnym stopniu z majątku spadkowego. Taka sytuacja może powodować poczucie niesprawiedliwości u drugiego współwłaściciela. Trudno jest bowiem zachować dobre relacje rodzinne a jednocześnie dokonać podziału spadku i wyjść ze współwłasności, kiedy druga strona nie chce współpracować.
Czy mogę zmusić brata do spłaty spadku?
Nie ma możliwości zmuszenia kogoś do spłaty spadku wskutek przyznania mu spadku na własność, jeżeli brat współwłaściciel nie wyrazi takiej zgody. W postępowaniu sądowym o zniesienie współwłasności i dział spadku może dojść do przyznania spadku bratu z obowiązkiem spłat o ile brat wyrazi takie żądanie i zgodzi się na przyznanie mu majątku na własność.
Art. 212 kodeksu cywilnego § 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego. |
Jeśli nie zgodzi się przyjąć całego majątku na własność i dokonać spłat, sąd zasądzi sprzedaż spadku.
Brat mieszka i nie płaci – co robić?
Jeżeli dochodzi do sytuacji, w której brat mieszka i nie płaci zobowiązań obciążających spadek czy nieruchomość a jednoczenie nie wykazuje woli porozumienia podziału majątku spadkowego, wówczas współwłaścicielowi nie pozostaje nic innego jak złożenie do sądu wniosku o zniesienie współwłasności i dział spadku. W takim przypadku warto wziąć pod rozwagę opcję skorzystania z doświadczonego adwokata od zniesienia współwłasności.
Art. 210 kodeksu cywilnego § 1. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. |
Czy mogę sprzedać swój spadek?
Można sprzedać swoją część majątku spadkowego. Przedmiotem sprzedaży jest wówczas udział w majątku spadkowym czyli tzw. udział w spadku lub udział w przedmiocie należącym do spadku np. udział w nieruchomości.
W przypadku braku porozumienia co do majątku spadkowego, kiedy drugi współwłaściciel nie chce się porozumieć, a jednocześnie kiedy przeprowadzenie postępowania sądowego jest zbyt trudne lub zbyt emocjonujące można zdecydować się na sprzedaż udziału w majątku spadkowym lub udziału w nieruchomości.
2 Comments
po porozumieniu mediacyjnym i wycenie majatkowej przez rzeczoznawce sadowego,mediator przeslal oswiadczenia stron podpisane wlasnorecznie przez moich braci i blizniakow( dzieci mojej siostry) o zgodzie na warunki splaty po moich rodzicach-.okazuje sie ze mediator nie wzial pod uwage meza mojej siostry ktory z relacji adwokata strony zrzekl sie spadku na rzecz dzieci. na moja interwencje o zaswiadczenie o zrzeczeniu sie na rzecz swoich dzieci -blizniakow) przez ich ojca ( spadku ( moja siostra zmarla w grodniu 2022r a oswiadczenia wystawione sa z datami 03.2023r )czyli prawie 4 miesiace temu) okazalo sie ze ojciec blizniakow niez zyje od grudnia zeszlego roku o czym tez nie wiedzieli prowadzacy sprawe spadkowa..Na dodatek tego po tygodniu napisalem do mediatorki ze ojciec blizniakow mial jeszcze corke z pierwszegp malzenstwa,P>Meiator wielce zdziwiona ,ze nic o tym nie wie jak i adwokat drugiej strony.. Mam pytanie kto powinienien sprawy wszelkie wyjasniac zanim sa podejmowane prawnie decyzje i dokladnie sprawdza status osob bioracych udzial w spadku,ja oplacam adwokatow mediatora po to zeby zgodnie z prawem przeprowadzili postepowanie spadkowe.Jaka jest rola urzednikow ktorym powierza sie tak powazne sprawy ,niekiedy doprowadzajace do konfliktow rodzinnych to jests wlasnie przyklad.
Witam. Każdy jest człowiekiem i każdemu może się zdarzyć niedopatrzenie. Tak ważne sprawy powinno się powierzać sprawdzonym adwokatom, którzy mają duże doświadczenie w tej materii i dogłębnie zajmą się sprawą. W takich sytuacja mogę polecić Panią Adwokat od nieruchomości – https://grabowicz-gajda.pl