Skup nieruchomości i agencja nieruchomości choć wydawać by się mogło, że to takie same firmy to jednak różnice między działalnością prowadzoną przez te podmioty są duże. Prowadzenie skupu nieruchomości ma przewagę nad prowadzeniem działalności w postaci agencji ze względu na korzyści dla klienta-sprzedającego nieruchomość.
Korzyści wynikają m.in. z tego, że sprzedający nieruchomość kontaktuje się bezpośrednio z osobą decyzyjną a nie z pracownikiem firmy. Ponadto, osoba decyzyjna po ustaleniu ceny nieruchomości ze stroną sprzedającą spotka się bezpośrednio z kupującym u notariusza w celu podpisania umowy. Ponadto właściciel skupu nieruchomości dysponuje własnymi środkami finansowymi bez konieczności oczekiwania na kredyt dlatego może zawrzeć transakcję błyskawicznie. Agencję z kolei od skupu nieruchomości odróżnia to, że pracownik agencji zawiera ze sprzedającym umowę pośrednictwa, często umowę na wyłączność i poszukuje odpowiedniego klienta, który zdecyduje się nabyć oferowaną nieruchomość po określonej cenie.
Różnice między skupem nieruchomości a agencją?
Firma zajmująca się skupem nieruchomości dokonuje zakupu mieszkań, domów i działek na własny użytek w celu zarobkowym, bądź na wynajem bądź w innym prywatnym celu. Agencje nieruchomości to firmy, które reprezentują właściciela nieruchomości i poszukują dla niego chętnego, który zgadza się zapłacić za nieruchomość ustaloną cenę. Agencje nieruchomości nie nabywają nieruchomości na własny użytek, a występując w imieniu sprzedającego pobierają za usługi pośrednictwa prowizję.
Firmy skupujące nieruchomości dysponują własnymi aktywami i pieniędzmi dzięki czemu nie muszą oczekiwać na pozytywną decyzję z banku w sprawie kredytu co pozwala im dokonać zakupu nieruchomości szybko i sprawnie. Jeżeli sprzedający jest w posiadaniu kompletu dokumentów koniecznych do sporządzenia umowy notarialnej wówczas skup nieruchomości ma możliwość umówienia notariusza i dokonania transakcji. Przewaga skupu nad agencją determinowana jest także ekspresowością podpisania umowy notarialnej i zrealizowania zamierzonego przez sprzedającego celu jakim jest sprzedaż nieruchomości. Agencje nieruchomości nie gwarantują możliwości błyskawicznego podpisania umowy, bo jako pośrednicy nie mają wpływu na to kiedy pojawi się chętny nabywca nieruchomości.
Istotną z różnić między skupem nieruchomości a agencją jest także to, że skupy oferują wyższą cenę, rynkową cenę nieruchomości a w ramach transakcji oferują pomoc prawną oraz pomoc w związku ze skompletowaniem dokumentów wymaganych przez notariusza. Agencje nieruchomości natomiast ustalają wysoką cenę nieruchomości, zawierającą najczęściej prowizję za pośrednictwo co wydłuża czas realizacji transakcji i zmniejsza szanse na znalezienie kupca. Najczęściej sprzedaż nieruchomości przez agencję ogranicza się do zrobienia zdjęć i wystawienia ogłoszeń w lokalnej prasie oraz na portalach ogłoszeniowych. Dla sprzedającego nie jest to korzystne z uwagi na czas oczekiwania, który może wynosić od kilku do kilkunastu miesięcy co jednocześnie powoduje konieczność ponoszenia opłat związanych z utrzymaniem nieruchomości np. konieczność płacenia czynszu. Dla klienta nie jest to korzystny sposób na sprzedaż. Jeżeli właścicielowi zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości powinien skorzystać z oferty skupu nieruchomości, bowiem będzie miał pewność, że po ustaleniu ceny niezwłocznie sprzeda nieruchomość i uzyska pieniądze ze sprzedaży.
Korzystanie z oferty skupu nieruchomości jest korzystniejsze w porównaniu z ofertą agencji nieruchomości.
Korzyści jakie ma sprzedający podejmując współpracę ze skupem nieruchomości:
a/ cena negocjowana jest w czasie rzeczywistym, bezpośrednio z inwestorem
b/ decyzja o zakupie następuje błyskawicznie, podejmowana jest na podstawie wstępnych informacji, zdjęć i danych z publicznego rejestru tj. w elektronicznej księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości
c/ istnieje możliwość podpisania umowy w ciągu 24 godzin
f/brak prowizji, opłat wstępnych, opłat przygotowawczych w przypadku skupu nieruchomości
g/skup nieruchomości udziela nieodpłatnej pomocy prawnej mającej na celu uzyskanie dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia transakcji