Znaleziony po latach testament uprawnia do zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Żeby zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wobec odnalezienia testamentu, należy w ciągu roku od znalezienia go, złożyć do sądu wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
We wniosku należy wskazać datę znalezienia testamentu, wskazanie wszystkich danych wydanego przez sąd postanowienia, wskazać uczestników postępowania oraz dołączyć oryginał testamentu wraz z opłatą. Opłata za wniosek o zmianę postanowienia wynosi 100zł.
Na podstawie złożonego do Sądu wniosku sąd zmieni wydane wcześniej postanowienie i ustali spadkobierców w oparciu o znaleziony po latach testament.
Może się zdarzyć, że zmieni się krąg spadkobierców wobec odkrycia znaleziska i inne osoby będą spadkobiercami na jego podstawie.
APD a testament.
Przepisy o zmianie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku stosuje się także odpowiednio do aktu poświadczenia dziedziczenia.
Po uzyskaniu wiedzy o istnieniu testamentu należy w ciągu roku złożyć do sądu wniosek o uchylenie aktu poświadczenia dziedziczenia. Zmiana kręgu spadkobierców, którzy zostali wskazani w APD nastąpi w postępowaniu sądowym.
Testament znaleziony po sprawie spadkowej.
Testament, który został znaleziony po przeprowadzeniu sprawy spadkowej będzie stanowił podstawę dziedziczenia. Aby doprowadzić do dziedziczenia z testamentu i zmienić dotychczasową sytuację prawną spadkobierców trzeba będzie podjąć działania w celu ponowienia sprawy spadkowej i zmiany wydanego przez sąd postanowienia. Postępowanie sądowe zostanie przeprowadzone powtórnie na wniosek osoby, która znalazła testament lub osoby, która dowiedziała się o odnalezieniu takiego testamentu.
Podważanie dziedziczenia na podstawie znalezionego testamentu.
Potocznie zmiana postanowienia o stwierdzeniu testamentu wskutek znalezienia testamentu po latach jest określana jako podważanie dziedziczenia. O podważeniu kręgu osób dziedziczących będzie można mówić, gdy osoby dziedziczące spadek ustalone zgodnie z ustawą są inne niż osoby dziedziczące na podstawie testamentu. Często spotykaną sytuacją jest ta, w której spadkobiercy z ustawy zostają wyłączeni od dziedziczenia wobec treści testamentu. Osobom, których tytuł do dziedziczenia z ustawy został podważony przez znalezienie testamentu mogą co do zasady dochodzić zachowku od spadkobierców testamentowych.
Czy można cofnąć dziedziczenie np. odnalezionego testamentu?
Tak, dziedziczenie stwierdzone postanowieniem sądowym można cofnąć czyli zmienić składając do sądu oryginał testamentu wraz z odpowiednim wnioskiem o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub uchylenie aktu poświadczenia dziedziczenia.
Czy stracę prawo do spadku?
Spadkobierca, który nie został wskazany w znalezionym testamencie jako osoba dziedzicząca niestety straci prawo do spadku. Po ujawnieniu i ogłoszeniu testamentu, i wydaniu w tym przedmiocie prawomocnego postanowienia były spadkobierca będzie musiał wydać spadek prawowitemu spadkobiercy i zwrócić zysk jaki uzyskał ze sprzedaży całego bądź części spadku.
Sprzedaż spadku pomimo znalezionego testamentu.
Sprzedaż spadku przed znalezieniem testamentu spowoduje, że z uzyskanej ze sprzedaży kwoty trzeba będzie się rozliczyć ze spadkobiercą ustawowym. Spadkobierca, który był w dobrej wierze i sprzedał spadek nie wiedząc o istnieniu testamentu nie będzie ponosił odpowiedzialności poza koniecznością zwrotu uzyskanego zysku ze sprzedaży.
Jeżeli sprzedaż spadku, w skład którego wchodzi nie ruchomość, następuje przed wpisaniem spadkobiercy jako właściciela to kupujący ponosi bardzo duże ryzyko. Może się bowiem okazać, że prawo własności nie zostało na niego skutecznie przeniesione.
Sprzedaż spadku mimo znalezionego testamentu i wiedzy o nim może nosić w sobie możliwość popełnienia przestępstwa oszustwa, zagrożonego karą pozbawienia wolności do 8 lat. Osoba, która znalazła testament powinna go ujawnić i podjąć działania w celu zmiany wydanego przez sąd postanowienia.
Ukrycie lub zniszczenie testamentu nie pozbawia go mocy prawnej, może nawet prowadzić do niegodności dziedziczenia.