Właściciel nie może wejść do wynajmowanego przez najemcę mieszkania o ile na podstawie umowy najmu całe mieszkanie zostało przekazane lokatorowi. Właścicielowi nie wolno wejść do mieszkania ani podczas nieobecności najemcy w mieszkaniu ani w sytuacji, gdy najemca nie chce właściciela do tego mieszkania wpuścić. Wejście do mieszkania lokatora podczas jego nieobecności byłoby działaniem bezprawnym.
Brak kontaktu z najemcą a wejście do mieszkania z policją.
W sytuacji braku kontaktu z najemcą, który nie odbiera telefonów od właściciela i nie otwiera właścicielowi drzwi ten nie może samowolnie się do mieszkania wedrzeć. Jeżeli nie ma przyczyn, które uzasadniają wejście do mieszkania w obecności policji lub straży pożarnej, nie można naruszyć miru domowego najemcy.
Wejście do mieszkania z policją lub strażą pożarną jest możliwe tylko w razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody.
Czy wynajmujący może wymienić zamki w mieszkaniu?
Wynajmujący może wymienić zamki w mieszkaniu o ile mieszkanie to znajduje się w jego posiadaniu. Jeżeli w mieszkaniu zamieszkuje lokator na podstawie umowy najmu, właścicielowi nie wolno przyjść do mieszkania i bezprawnie wymienić zamków.
Wejście do lokalu a naruszenie miru domowego najemcy.
Wejście do lokalu stanowić może naruszenie miru domowego najemcy w sytuacji, gdy lokator wynajmujący mieszkanie sobie tego nie życzy. Jeżeli lokator wyraźnie nie zezwala właścicielowi wejścia do mieszkania, ten niestety nie może się do niego wedrzeć. Takie działanie właściciela będzie bezprawne i będzie groziło odpowiedzialnością karną.
Wejście do mieszkania w celu okresowych przeglądów.
Wejście do mieszkania nawet w celu okresowych przeglądów dokonywanych przez spółdzielnię czy wspólnotę musi odbyć się za zgodą najemcy. Gdy najemca nie wyraża zgody na otwarcie mieszkania, a brak przeglądu okresowego nie powoduje awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, przeglądu okresowego nie można zrobić. Tylko wyraźna zgoda lokatora, który wpuści dobrowolnie pracowników spółdzielni do wykonania przeglądu okresowego powoduje, że nikt nie narazi się na bezprawną odpowiedzialność.
Czy wynajmujący ma prawo odciąć media w mieszkaniu?
Wynajmujący nie może odciąć mediów w mieszkaniu. Odcięcie mediów czyli prądu, wody czy gazu może być potraktowane jako uniemożliwianie i utrudnianie zamieszkiwania lokatorowi. Orzecznictwo sądowe jest w tym względzie od 2016 r. jednolite. Niestety zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem obowiązek płacenia za media, z których korzysta lokator, nawet jeśli nie płaci czynszu i powinien się wyprowadzić spoczywa na właścicielu. Do momentu wykonania wyroku eksmisyjnego właściciel musi ponosić koszty mediów.
1 Comment
To jest kompletnie porąbane . Właściciel nie ma żadnych praw w sytuacji gdy najemca nie płaci.
Prawo w ogóle nie chroni właściciela.