Sprawy o eksmisję trwają ponad rok lub dwa lata w zależności od okoliczności występujących w konkretnej sprawie. Niektóre sprawy o eksmisję trwają nawet kilka lat. Po uzyskaniu wyroku eksmisji powinno nastąpić nadanie klauzuli wykonalności, której uzyskanie też jest czasochłonne. Jeśli w sprawie eksmisyjnej uczestnikowi postępowania przysługuje lokal socjalny wówczas postępowanie może się znacznie wydłużyć. Gminy często nie posiadają lokali socjalnych w swoich zasobach gospodarki mieszkaniowej i na taki lokal można czekać latami.
Czas przeprowadzenia postępowania w sprawie eksmisji do momentu wydania wyroku eksmisyjnego zależy m.in. od stanowiska procesowego uczestników postępowania, wezwania gminy do udziału w sprawie i innych okoliczności, wpływających na czas trwania postępowania niezależnych od właściciela. Jeśli jednak nie można przekonać lokatora do dobrowolnego opuszczenia mieszkania, nie pozostaje nić innego jak eksmisja lokatora z mieszkania.
Ile się czeka na wyznaczenie pierwszej rozprawy o eksmisję?
Zazwyczaj na wyznaczenie pierwszej rozprawy w sądzie czeka się do kilku miesięcy. Wyznaczenie rozprawy uzależnione jest od ilości wpływających do Sądu spraw. Nie można jednoznacznie określić ile trwa sprawa o eksmisję.
Eksmisja z mieszkania uzależniona jest od faktu tytułu prawnego do mieszkania, czy doszło do zawarcia ważnej umowy najmu, czy umowa najmu została rozwiązana, czy doszło do wypowiedzenia umowy. Eksmisja trwa zazwyczaj długo. Pozew o eksmisję musi być dostarczony lokatorowi, który niechętnie może odbierać korespondencję sądową.
Przypadki gdy postępowanie eksmisyjne jest wydłużone obejmują sytuacje, gdy lokator ma status bezrobotnego i przysługuje mu mieszkanie socjalne lub gdy korzysta z pomocy społecznej z różnych przyczyn. Pozwanym lokatorom należy umożliwić obronę.
Ile się czeka na wyrok eksmisyjny z przepisami o ochronie praw lokatorów?
Czas oczekiwania na wyrok eksmisyjny po przeprowadzeniu ostatniej rozprawy uzależniony jest od stopnia skomplikowania sprawy. Sąd wydaje wyrok po zamknięciu rozprawy. Zdarza się, że wyrok wydany jest tego samego dnia, w którym została zamknięta rozprawa. Bywają także sytuacje, które zmuszą
Ile się czeka na klauzulę wykonalności?
Sąd nadaje klauzulę wykonalności niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni liczone od dnia złożenia wniosku.
Ile trzeba czekać na lokal w gminie do eksmisji?
Czas oczekiwania na przedstawienie oferty na zawarcie lokalu socjalnego przez gminę jest uzależniony od gospodarki mieszkaniowej w danej gminie. Jeżeli gmina dysponuje lokalem, który może być przyznany lokatorowi wobec, którego sąd orzekł o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego wówczas zaproponuje taki lokal niezwłocznie, żeby nie narażać się na odpowiedzialność odszkodowawczą.
Jeżeli jednak gmina nie dysponuje lokalem, który mogłaby zaproponować uprawnionemu, wówczas czas oczekiwania może być dłuższy. Zdarzają się sytuacje, gdzie czas oczekiwania na lokal socjalny trwa kilka lat.
Czy ustawa o ochronie praw lokatorów będzie miała zastosowanie decyduje konkretny przypadek. Fakt czy między lokato przebywał w mieszkaniu na podstawie umowy najmu, czy przebywa w mieszkaniu bez tytułu prawnego determinuje fakt przyznania lokalu socjalnego. Jeśli nie nastąpi eksmisja z mieszkania do mieszkania socjalnego, ze względu na brak przesłanek, wówczas właściciel mieszkania może wnosić o eksmisję do lokalu zastępczego.
Eksmisja niechcianego lokatora z mieszkania do lokalu zastępczego czy do pomieszczenia tymczasowego jest nieco szybsza niż eksmisja z mieszkania do mieszkania socjalnego, przyznanego przez gminę.
Eksmisja z mieszkania a stosowanie przemocy
Inne regulacje dotyczą sytuacji przemocy domowej. W przypadku eksmisji w wyniku przemocy, lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego ani do tymczasowego pomieszczenia. Powodem eksmisji może być przemoc wobec najbliższych. Przemoc wyklucza wspólne zamieszkiwanie. Nie ma potrzeby dobrowolnego opuszczenia przez stosującego przemoc. Regulacje można znaleźć w ustawie o ochronie praw lokatorów.
Ile trwa eksmisja u komornika?
Przeprowadzenie eksmisji u komornika wiąże się z powiadomieniem dłużnika o zamiarze wykonania wyroku i przeprowadzeniu eksmisji. Zwykle komornik wyznacza termin eksmisji niezwłocznie, uwzględniając okres ochronny osobie eksmitowanej.
Często przeprowadzenie eksmisji lokatora do lokalu socjalnego lub do lokalu zamiennego trwa do kilku miesięcy.
Postępowanie sądowe w sprawie o eksmisję
TO ile trwa sprawa o eksmisję zależy od wielu czynników. Najważniejszy jest czas złożenia pozwu aby usunąć lokatora. Odpis pozwu o eksmisję należy dostarczyć do sądu, zostanie przekazany lokatorowi.
Pozew o eksmisję nie jest skomplikowanym pismem, musi jednak spełniać wymogi formalne określone w kpc. W wyroku sąd orzeknie nakaz eksmisji jeśli spełnione zostaną przesłanki i będzie można rozpocząć postępowanie komornicze.
Nie można bowiem siłą zmusić lokatora i odzyskać władania rzeczą. Trzeba stosować się do obowiązujących zapisów ustawy kodeks cywilny. Postępowanie eksmisyjne jest skomplikowane ponieważ lokatorzy często walczą o prawo do innego lokalu tj. prawo do lokalu socjalnego.
Czymś zupełnie innym jest eksmisja z lokalu komunalnego. Pamiętać należy, że nie ma w Polsce eksmisji na bruk. Eksmisja z lokalu musi być przeprowadzona zgodnie z prawiem, nawet jeśli naraża właściciel lokalu do powstania szkód i wynika z nieważnej umowy najmu.
Jak wygląda eksmisja z mieszkania do lokalu socjalnego?
Tytuł prawny do lokalu determinuje jak będzie wyglądała eksmisja z mieszkania. Jeśli mieszkanie zajmowane jest bez podstawy prawnej, eksmisja będzie szybsza. W takim przypadku nie trzeba będzie oczekiwać na lokal socjalny. Wystarczy wskazanie zastępczego lokalu mieszkalnego.
Komornik, starając się zachować spokój, informuje obecnych o konieczności opuszczenia mieszkania zgodnie z wyrokiem sądu. Jest to moment, który dla mieszkańców jest bolesny i trudny do przyjęcia.
Jeśli jednak eksmisja dotyczyć będzie osoby uprawnionej do otrzymania lokalu socjalnego, jej przeprowadzenie będzie wyglądało inaczej. Eksmisja zawsze jest bolesnym doświadczeniem, które może pozostawić trwałe ślady w życiu osób dotkniętych tą sytuacją.
Nie trzeba będzie wzywać podmiotów publicznych do uczestnictwa w sprawie sądowej. Sąd nie będzie zasięgał opinii z pomocy społecznej.
Aby usunąć lokatora będzie można podjąć w postępowaniu o wiele mniej czynności. Jeśli jednak eksmisja połączona będzie z nieotrzymaną zapłatą czynszu, czynności w postępowaniu będą inne.
Lokale zastępcze a pomieszczenie tymczasowe w sprawie o eksmisję z mieszkania zajmowanego bez tytułu prawnego
Lokal zastępczy, pomieszczenie tymczasowe i lokal komunalny to trzy różne pojęcia. Eksmitować lokatora można do lokalu zastępczego i pomieszczenia tymczasowego ale lokal komunalny można otrzymać od gminy zawierając z nią umowę. Nie można otrzymać w wyniku eksmisji prawa do lokalu komunalnego.
Lokator po eksmisji będzie zamieszkiwał w innym lokalu. Będzie to albo lokal socjalny jeśli ma do niego prawo albo gdy takiego uprawnienia brak, to pomieszczenie tymczasowe, noclegowania lub lokal zastępczy.
Lokal socjalny to rodzaj mieszkania, które jest przeznaczone dla osób lub rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej. Jest to forma wsparcia społecznego, którą oferują gminy. Lokale socjalne pełnią istotną rolę , zapewniając dach nad głową osobom najbardziej potrzebującym i pomagając im w powrocie na właściwe tory życiowe w sytuacji kiedy dochodzi do eksmisja z mieszkania z powodu zajmowania go bez tytułu prawnego wobec nieobowiązywania już umowy najmu.
Ile kosztuje sprawa o eksmisję?
Koszt sprawy rozpoczyna się opłatą 200 zł za wniesienie pozwu. Innymi kosztami jest koszt pomocy prawnej w zależności od czynności podejmowanych w sprawie.