Zdarzają się sytuacje, że lokator, któremu przyznano uprawnienie do lokalu socjalnego w wyroku eksmisyjnym takiego lokalu odmawia. Twierdzi, że nie przeprowadzi się do zaproponowanego przez gminę lokalu bo mu taki lokal nie odpowiada.
Ile razy lokator może odmówić przyjęcia lokalu?
Lokator może odmówić przyjęcia lokalu tylko wtedy, gdy lokal socjalny zapewniony przez gminę nie spełnia wymogów ustawowych. Wymagania jakie musi spełnić lokal socjalne określone są w ustawie o ochronie praw lokatorów. W art. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów wskazane są wymogi dla lokalu socjalnego w 2022 r., które są następujące: lokal musi nadawać się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny a powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego nie może być mniejsza niż 5m2 lub w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 10m2.
Lokator nie przyjmuje lokalu – utrata uprawnień.
Jeżeli lokator nie przyjmuje od gminy lokalu mimo, że lokal spełnia ustawowe wymogi formalne co do jego stanu technicznego i wyposażenia, wówczas traci uprawnienia do zawarcia z gminą umowy o najem lokalu socjalnego. W takiej sytuacji właściciel mieszkania może w każdym czasie przeprowadzić eksmisję na zasadach ogólnych to znaczy, bez oczekiwania na lokal od gminy może przeprowadzić eksmisję.
Uwaga! Zakaz eksmisji lokatorów, który obowiązywał w czasie pandemii już nie obowiązuje. Eksmisje zostały przywrócone i obecnie w każdym czasie można eksmitować lokatora. Prawo właściciela do eksmitowania lokatora obowiązuje od 15 kwietnia 2022r.
Lokator odmawia lokalu socjalnego – wskazanie innego lokalu
Odmowa przyjęcia lokalu socjalnego bez usprawiedliwienia nie powoduje, że gmina wskaże inny lokal socjalny do zamieszkiwania lokatorowi. Co do zasady gmina wskazuje lokale socjalne wedle zasad o gospodarowaniu zasobami mieszkaniowymi obowiązującymi na danym terenie. Wskazanie innego lokalu socjalnego przez gminę nie nastąpi jeśli lokal spełnia wymogi ustawowe dla lokali socjalnych.
Lokator nie chce podpisać umowy z gminą o lokal socjalny.
Nie można zmusić lokatora, który ma w wyroku eksmisyjnym przyznane uprawnienie do lokalu socjalnego, żeby podpisał umowę o najem socjalny z gminą. Jeżeli lokator odmawia podpisania umowy z gminą o lokal socjalny to zostanie eksmitowany przez komornika do pomieszczenia tymczasowego. Nie będzie to dla lokatora korzystniejsze.
Lokator nie przyjął lokalu socjalnego a eksmisja.
Jeżeli lokator nie przyjął lokalu socjalnego od gminy i nie zawarł umowy najmu lokalu socjalnego zostanie eksmitowany przez komornika do pomieszczenia tymczasowego. W Polsce nie ma możliwości eksmitować lokatora na bruk więc komornik przeniesie lokatora, który nie przyjął lokalu socjalnego do pomieszczenia tymczasowego, którym są najczęściej w gminach schroniska i noclegownie. Podsumowując, gdy uprawnienie do lokalu socjalnego wygasa wskutek nie przyjęcia lokalu socjalnego, komornik dokona eksmisji lokatora na zasadach ogólnych do noclegowni lub schroniska.
Lokator nie chce się przeprowadzić do lokalu socjalnego.
Jeżeli lokator zawarł umowę o najem socjalny z gminą, ale nie chce nadal się wyprowadzić z zajmowanego mieszkania to komornik eksmituje lokatora do tego lokalu socjalnego, który jest przedmiotem umowy z gminą.
Lokator się nie przenosi do lokalu socjalnego.
Cierpliwość właściciela może być wystawiona na próbę gdy lokator mimo podpisania umowy o najem socjalny nie przenosi się do tego lokalu. W związku z tym, że taki stan nie może trwać w nieskończoność właściciel powinien złożyć do komornika wniosek o podjęcie działań eksmisyjnych. Lokator nie dokonując dobrowolnie zwrotu mieszkania właścicielowi i zajmując mieszkanie właściciela mimo zawarcia umowy o najem socjalny naraża się na dalsze koszty.