Wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego zawiera punkt, w którym wykonanie wyroku jest wstrzymane do czasu wykonania przez gminę obowiązku i dostarczenia lokalu socjalnego. Uzyskanie wyroku eksmisyjnego jest połową drogi prowadzącej do odzyskania mieszkania przez właściciela. Druga połowa leży w rękach gminy, która musi dostarczyć lokal socjalny.
Ile się czeka na mieszkanie socjalne?
Czas w jakim gmina faktycznie zaproponuje lokal socjalny osobie uprawnionej może wynosić od kilkunastu miesięcy nawet do kilku lat. Odpowiedź na wyżej postawione pytanie, dla właścicieli mieszkań nie będzie zadowalająca. Od momentu wydania prawomocnego wyroku sądu orzekającego eksmisję do momentu zaproponowania przez gminę osobie uprawnionej lokalu socjalnego zazwyczaj mija dużo czasu. Trudno jest określić ile konkretnie w przypadku konkretnej gminy zajmie zaproponowanie osobie eksmitowanej umowy najmu socjalnego. Zależy to od możliwości mieszkaniowych gminy i jej sytuacji związanej z gospodarowaniem lokalami socjalnymi.
Zdarza się, że gminy odpowiadają właścicielowi mieszkania pismem, w którym wskazują, iż w danym momencie nie dysponują lokalem socjalnym, który mogłaby zagospodarować.
Czy można samemu zapewnić lokal?
Nie ma możliwości wyręczenia gminy w obowiązku nałożonym na nią wyrokiem sądowym. Obowiązek gminy jest obowiązkiem publicznym, wynikającym z ustawy. Wykonanie wyroku i dostarczenie lokalu socjalnego osobie uprawnionej, wskazanej w wyroku spoczywa na gminie i tylko gmina właściwa ze względu na miejsce położenia nieruchomości może ten obowiązek zrealizować.
Czy lokator może się nie zgodzić na lokal socjalny?
Lokator może nie wyrazić zgody na zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego, który został zaproponowany przez gminę. Nie można nikogo przymusić do zawarcia umowy najmu. Jednakże odmowa zawarcia takiej umowy niesie za sobą negatywne dla lokatora konsekwencje. Jeżeli bez usprawiedliwienia w danych okolicznościach i bez uzasadnienia lokator odmawia zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, jego prawo ochronne przyznane wyrokiem eksmisyjnym wygaśnie. Wygaśniecie uprawnienia do lokalu socjalnego spowodowane nieuzasadnioną odmową zawarcia umowy najmu między gminą a lokatorem spowoduje możliwość eksmitowania takiej osoby przez komornika.
Sprzedaż mieszkania razem w wyrokiem eksmisyjnym.
Uzyskanie wyroku eksmisyjnego w drodze postępowania sądowego jest pierwszym sukcesem właściciela mieszkania w drodze do odzyskania swojej własności. Jeżeli z wydaniem wyroku wiąże się uprawnienie lokatora do lokalu socjalnego konieczne będzie oczekiwanie na zawarcie umowy o najem socjalny między tym lokatorem a gminą. Niestety długi czas oczekiwania na reakcję gminy i wykonanie przez nią obowiązku dostarczenia lokalu powoduje, że właściciel nadal nie może dysponować swoją własnością. Sprzedaż mieszkania z wyrokiem eksmisyjnym jest rozwiązaniem dla właściciela, który chce uwolnić się od sytuacji w jakiej się znalazł w związku z bezprawnym zajmowaniem mieszkania przez lokatora. Sprzedaż wyroku eksmisyjnego z mieszkaniem może ułatwić kupującemu podjęcie decyzji np. o inwestycyjnym zakupie mieszkania. W takiej sytuacji to nabywca wyroku eksmisyjnego będzie czekał, aż gmina wywiąże się z obowiązku i zaproponuje osobie uprawnionej lokal socjalny.