Po śmierci właściciela mieszkania spadkobiercy powinni podjąć niezwłoczne działania, żeby doprowadzić do możliwości wykazania przed innymi osobami i urzędami swój status jako spadkobiercy. Jedynym dokumentem stwierdzającym niekwestionowane prawo do majątku spadkowego jest dokument urzędowy wydany przez Sąd lub przez notariusza.
Domniemywa się, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku albo poświadczenie dziedziczenia, jest spadkobiercą.
Jak wskazuje Art. 1027 Kodeksu Cywilnego „Względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia”.
Co się dzieje z mieszkaniem po śmierci właściciela?
Mieszkanie po śmierci właściciela wchodzi do masy spadkowej i podlega dziedziczeniu. Spadkobiercy po ujawnieniu swoich praw do spadku mają prawo dysponować mieszkaniem będąc jego prawowitymi właścicielami. Do czasu kiedy spadkobierca nie będzie posługiwał się wydanym przez Sąd lub Notariusza dokumentem stwierdzającym prawo do spadku, nie będzie możliwe dysponowanie mieszkaniem. Np. wykluczona będzie sprzedaż takiego mieszkania czy zawarcie umowy kredytu hipotecznego obciążającego mieszkanie.
Kto płaci czynsz i podatek po śmierci właściciela mieszkania?
Opłaty czynszowe oraz podatki a także opłaty eksploatacyjne i media, które obciążały właściciela obciążają od śmierci spadkodawcy obciążają spadkobierców. Od dnia otwarcia spadku, za ciężary obciążające nieruchomość odpowiedzialność ponoszą spadkobiercy.
W praktyce, do momentu kiedy spadkobiercy nie uzyskają stosownych dokumentów a czynszu nikt nie opłaca- opłaty czynszowe są naliczane, rośnie dług a wraz z długiem naliczane są odsetki. Dochodzenie roszczeń czynszowych od spadkobierców będzie wymagało ustalenia spadkobierców. Spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa dochodząc należności czynszowych na drodze sądowej będzie domagała się także odsetek od dnia upływu terminu płatności czynszu. Dodatkowo, poza odsetkami, trzeba będzie zwrócić koszty sądowe i koszty adwokata. Może się okazać, że dług opiewający np. na kwotę 5000zł- dochodzony przymusowo- wzrośnie wobec powstania dodatkowych kosztów postępowania sądowego, nawet do kwoty 9000zł.
Zwrot kosztów za czynsz od spadkobierców.
Gdyby okazało się, że ktoś nieprawidłowo opłacił czynsz za spadkobierców, ponieważ jeszcze nie ujawniono praw do spadku to osoba ta ma prawo domagać się zwrotu opłaconego czynszu od spadkobiercy na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Roszczenie o zwrot opłat czynszowym ponoszonych przez jednego spadkobiercę przysługuje mu wobec pozostałych spadkobierców.
Warto rozważyć opłacanie czynszu, mimo braku prawomocnego stwierdzenia praw do spadku, żeby uniknąć wyżej opisanych kosztów sądowych, adwokackich i odsetek. Jeżeli mieszkanie wchodzi w skład spadku, to spadkobierca nie uniknie w żaden sposób konieczności zapłacenia czynszu za okres od dnia śmierci spadkodawcy.
Jak przepisać mieszkanie własnościowe po śmierci?
Żeby dokonać rozrządzeń obejmujących masę spadkową w tym także, żeby dokonać sprzedaży mieszkania własnościowego po śmierci spadkodawcy, konieczne jest uzyskanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku albo aktu poświadczenia dziedziczenia. Tylko te dokumenty mają moc prawną i stanowią podstawę udowodnienia praw do spadku i wchodzącego w jego skład mieszkania. Żeby przepisać mieszkanie własnościowe po śmierci należy skontaktować się z notariuszem, uzyskać niezbędne dokumenty do sprzedaży i okazać się wspomnianym już aktem poświadczenia dziedziczenia albo postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku.
Na kogo przechodzi mieszkanie własnościowe po śmierci właściciela?
Mieszkanie przysługujące właścicielowi na własność przypada spadkobiercom po śmierci właściciela. Tylko spadkobiercy po ujawnieniu swoich praw będą mogli dokonywać rozrządzeń mieszkaniem, dokonywać zmian, ustalić zakres i sposób korzystania oraz będą ponosili ciężary związane z mieszkaniem własnościowym wchodzącym w skład spadu.
Kto dziedziczy mieszkanie bez testamentu?
Brak ostatniej woli spadkodawcy w testamencie powoduje, że dziedziczenie następuje według ogólnych zasad dziedziczenia ustalonych w kodeksie cywilnym. W pierwszej kolejności do dziedziczenia mieszkania bez testamentu dochodzi przez małżonka i dzieci spadkodawcy.
Czy dzieci dziedziczą mieszkanie po rodzicach?
Dziedziczenie mieszkania po rodzicach przez dzieci, może powodować niekiedy zamieszanie, szczególnie w sytuacji gdy mieszkanie obiążone jest kredytem hipotecznym.
Odziedziczone przez małoletnie dzieci mieszkanie, może być za zgodą sądu sprzedane w oparciu o stwierdzenie nabycia spadku. Do sprzedaży mieszkania wymagane jest zezwolenie sądu w postaci postanowienia. Dokument ten jest podstawą dla notariusza do sporządzenia ważnego aktu notarialnego sprzedaży mieszkania.
Z praktyki wynika, że odziedziczone mieszkanie czy nieruchomość po rodzicach użytkowana jest najczęściej przez jednego ze spadkobierców, który w nim zamieszkuje. Drugi spadkobierca nie uzyskuje żadnych korzyści ze spadku, jest tylko ujawniony w dokumentach jako właściciel. Bywa często, że przez wiele lat użytkujący mieszkanie spadkobierca nie rozlicza się z pozostałym współwłaścicielem. Sytuacja tkwi w martwym punkcie przez wiele lat. Punktem zapalnym bywa konieczność poniesienia większych nakładów na nieruchomość polegających na np. naprawie dachu, rozbiórce czy poważnym remoncie. Pojawienie się konieczności zapłaty za remont, rozbiórkę czy zmianę dachu stanowi punkt zapalny konfliktu. Z jednej strony- spadkobierca, który użytkuje nieruchomość- nie chce ponieść nakładów ponieważ uważa, że nieruchomość jest wspólna. Z drugiej strony, spadkobierca, który nie użytkuje- nie chce ponieść nakładów, bowiem uważa, że ten kto z nieruchomości korzysta powinien zapłacić za remont. W świetle powyższego, uprawnione jest twierdzenie, że poniekąd każde ze spadkobierców ma rację i argumenty, które da się obronić. W tych warunkach warto podjąć rozmowy obejmujące podjęcie próby polubownego zniesienia współwłasności spadkowej nieruchomości.
Czy meldunek uprawnia do dziedziczenia?
Meldunek nie uprawnia do dziedziczenia. Meldunek nie daje żadnych praw do nieruchomości. Choć wydaje się, że rozważania dotyczące meldunku należy rozpocząć od powtórzenia truizmu, że meldunek nie daje żadnych praw do nieruchomości, to w świetle dochodzących z opinii osób głosów, praktyka może budzić w tym zakresie wątpliwości.
W praktyce zdarza się, że zweryfikowanie przez policjantów w trakcie interwencji policyjnej tożsamości osoby- i dalsze zachowania policjantów -pozwala przyjąć, że miejsce zameldowania uprawnia tę osobę do przebywania w lokalu wobec faktu jej zameldowania w nim. Wydaje się trafnym stwierdzenie, że policja nie jest właściwym organem do rozstrzygania sporów o własność czy posiadanie. W zakresie sporów dotyczących własności i posiadania należy skierować sprawę do sądu.
Sprzedaż mieszkania po śmierci właściciela.
Po śmierci właściciela spadkobiercy mogą sprzedać mieszkanie wspólnie, jeżeli dojdą do porozumienia. Wówczas uzyskana cena ze sprzedaży, opisana w akcie notarialnym zostanie wpłacona równo dla każdego spadkobiercy na jego rachunek bankowy.
Sprzedaży mieszkania po śmierci właściciela może także dokonać tylko jeden spadkobierca. Jeżeli drugi współspadkobierca nie chce się zgodzić na sprzedaż mieszkania i nie widzi żadnego innego rozwiązania, nie oznacza to, że sytuacja taka będzie trwała w nieskończoność. Drugi współwłaściciel może samodzielnie dokonać sprzedaży przysługującego mu udziału w prawie własności. Najczęściej dochodzi do sprzedaży udziału w nieruchomości wspólnej. Nie wykluczone w tym zakresie jest także dokonanie sprzedaży udziału przypadającego w spadku.
W jednym i drugim przypadku niezbędne do sprzedaży jest przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku przed sądem lub uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia podpisując protokół u notariusza.