Mieszkanie z kredytem hipotecznym można sprzedać. Bez znaczenia czy kredyt hipoteczny został zaciągnięty w PKO BP, Pekao SA, Santander Bank, ING Bank Śląski, mBank czy Milenium. Nie oznacza to jednak przeniesienia zadłużenia wraz z mieszkaniem na kupującego, ale sprzedaż mieszkania z jednoczesną spłatą długu hipotecznego. Ze ceny sprzedaży należy spłacić zadłużenie na sprzedawanej nieruchomości. Nie wszyscy sprzedający o tym wiedzą, a ci, którzy to wiedzą, mają obawy co do trudności jakie mogą ich spotkać na drodze do pozbycia się zadłużonego mieszkania. Poniżej przeczytasz jak krok po kroku postępować, żeby sprzedać mieszkanie z hipoteką.
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym w kilku krokach.
Krok 1. Znajdź kupującego, który zdecyduje się zakupić mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym i spłacić hipotekę. Cena ze sprzedaży mieszkania będzie wówczas podzielona dla sprzedającego i dla banku. Z ceny sprzedaży bowiem należy uregulować zadłużenie na hipotece.
Krok 2. Uzyskaj z banku, który udzielał kredytu hipotecznego, zaświadczenie o wysokości zadłużenia oraz promesę, w którym bank wyrazi zgodę na wykreślenie hipoteki po spłacie zadłużenia. Dokument ten powinien wskazywać także numer rachunku bankowego, saldo zadłużenia na konkretny dzień oraz wyliczone odsetki na każdy dzień. Pamiętaj, że promesa z banku jest ważna przez 30 dni. Ponadto uzyskaj niezbędne dokumenty wskazane przez notariusza.
Krok 3. Udaj się z kupującym do notariusza w celu zawarcia umowy sprzedaży mieszkania. Kupujący powinien wówczas część ceny zapłaty wpłacić na rachunek bankowy wskazany przez bank, a pozostałą część ceny przekazać na rachunek bankowy kupującego. Wszystkie stosowne zapisy ustala notariusz.
Krok 4. Po spłacie hipoteki, uzyskaj z banku tzw. list mazalny, w którym bank wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki.
Krok 5. List mazalny uzyskany w banku należy przekazać kupującemu, dzięki czemu kupujący może złożyć wniosek do właściwego sądu o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.
Jak widać, procedura sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką nie jest skomplikowana. Wymaga jednak współpracy kupującego i sprzedającego w zakresie związanym z uzyskaniem dokumentu z banku, żeby możliwe było uzyskanie wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej.
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – dokumenty.
Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania z hipoteką:
- numer księgi wieczystej – wystarczy sam numer,
- podstawa nabycia nieruchomości – w przypadku mieszkania kupionego od dewelopera będzie to akt notarialny ustanawiający odrębną własność; z rynku wtórnego – umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego,
- zaświadczenie z banku wraz z promesą,
Dodatkowo:
- zaświadczenie o rewitalizacji,
- zaświadczenie o braku zaległości czynszowych,
- brak osób zameldowanych,
Mogą wystąpić dodatkowe dokumenty do sprzedaży o których poinformuje bezpośrednio notariusz po przeanalizowaniu stanu faktycznego.
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – obawy kupujących.
Najczęstszą przyczyną, dla której kupujący obawiają się kupić zadłużone mieszkanie jest kwestia problemów związanych z usunięciem hipoteki z księgi wieczystej. Kupujący obawiają się, że nie uzyskają listu mazalnego z banku lub z innych przyczyn nie będzie można wykreślić zadłużenia z księgi wieczystej.
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym frankowym.
Jeżeli mieszkanie obciążone jest kredytem we frankach lub w innej walucie obcej, procedura sprzedaży jest analogiczna jak to zostało opisane wyżej w artykule, z tym jednak zastrzeżeniem, że bank dokona przeliczenia waluty obcej na walutę krajową według aktualnego kursu. Z punktu widzenia sprzedającego istotny jest wybór odpowiedniej daty przewalutowania kredytu.
Sprzedaż mieszkania z hipoteką a Urząd Skarbowy.
Podejmując decyzję o sprzedaży obciążonego hipoteką mieszkania nie masz dodatkowych obowiązków związanych z poinformowaniem o tym fakcie Urzędu Skarbowego. Obowiązek związany z Urzędem Skarbowym dotyczy kupującego. Kupujący obowiązany jest uregulować zobowiązanie podatkowe podatku od czynności cywilnoprawnej tzw. podatek PCC. Wysokość podatku wynosi 2% od ceny zakupu takiego mieszkania.
Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym rodzina na swoim?
Sprzedaż mieszkania, na które pieniądze uzyskane było z programu MDM, rodzina na swoim lub innym jest możliwa. Istotny jest jednak okres jaki upłynął od zaciągnięcia takiego finansowania. Sprzedaż mieszkania z dofinansowaniem, bez konieczności zwrotu środków uzyskanych na ten cel uzależniona jest od regulacji wskazanych w umowie o dofinansowanie. W niektórych przypadkach umowy nie przewidują obowiązku zwrotu otrzymanego dofinansowania. Inne regulacje z kolei, przewidują obowiązek zwrotu pieniędzy z programu, gdy sprzedaż następuje przed upływem 5 lat od daty uzyskania finansowania. Wysokość zwracanej kwoty będzie uzależniona od okresu jaki pozostał do umownych 5 lat. Im okres ten jest dłuższy, tym wysokość kwoty zwrotu będzie mniejsza. Przed podjęciem decyzji o sprzedaży mieszkania z kredytem rodzina na swoim lub uzyskanego z pomocą innego programu, należy zapoznać się z regulacjami umownymi.
Sprzedaż mieszkania z kredytem a ubezpieczenie.
Ubezpieczenie można przepisać na nowego właściciela, a jeśli nie jest to możliwe, należy rozwiązać umowę z ubezpieczycielem. Wówczas powinien on wypłacić kredytobiorcy część niewykorzystanej składki.