Pozbycie się długu obciążającego nieruchomość może być związane z przejęciem nieruchomości przez nowego właściciela. Dług obciążający nieruchomość zostanie spłacony przez nabywcę. Żeby uwolnić się od zobowiązań obciążających nieruchomość, które wpisane są do księgi wieczystej wystarczające jest uzyskanie zgody nabywcy nieruchomości. Wierzyciel nie musi wyrażać zgody na spłatę zobowiązania przez inną osobę niż dłużnik.
Spis treści:
Sprzedaż mieszkania za dług a jego wartość.
Wartość nieruchomości związana ze zmianą właściciela i zwolnieniem z długu musi być większa lub równa spłacanym długom. Wówczas zobowiązania zostaną pokryte w całości i wierzyciel zostanie zaspokojony. Nie będzie wówczas domagał się zaspokojenia w drodze egzekucyjnej, nie będzie wszczynał postępowania komorniczego i w konsekwencji nie dojdzie do niekorzystnego zlicytowania nieruchomości w drodze sprzedaży egzekucyjnej.
Sprzedaż mieszkania a inne długi?
Jeżeli oszacowana wartość nieruchomości nie wystarcza na pokrycie długu, który widnieje w księdze wieczystej i dług jest większy wskutek naliczenia przez wierzyciela kosztów obsługi długu, odsetek lub innych, można podjąć próby negocjacji z wierzycielem. Negocjacje z wierzycielem mogą doprowadzić do zawarcia ugody, wskutek której wierzyciel zwolni dłużnika z długu w zamian za spełnienie różnego rodzaju ustępstw lub warunków.
Negocjacje z wierzycielem.
Negocjacje z wierzycielem mogą doprowadzić do uczynienia sobie wzajemnych ustępstw w ramach, których korzyści osiągnie zarówno wierzyciel (np. otrzyma np. szybką spłatę długu) oraz dłużnik (np. uzyska zmniejszenie kwoty odsetek). O tym jak negocjować dług z wierzycielem dowiesz się z kolejnego wpisu.
Sprzedaż mieszkania za długi – procedura.
Procedura zwolnienia z długu jest analogiczna jak przy sprzedaży nieruchomości. Należy skompletować wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące nieruchomości oraz dokumenty dotyczące istniejących długów. Najczęściej wymaganymi dokumentami są zaświadczenia od wierzycieli wskazujące na wysokość zobowiązań wraz z deklaracjami o wyrażeniu zgody na wykreślenie z hipoteki w przypadku spłaty długu.
- Wniosek o wydanie zaświadczenia z Banku Millenium https://www.bankmillennium.pl/documents/10184/223116/wniosek_o_wydanie_zaswiadczenia_PL.pdf
- Wniosek o wydanie zaświadczenia z mBanku https://www.mbank.pl/firmy/uslugi-serwis-transakcyjny/dokumenty-online/
Sprzedaż nieruchomości za długi – umowa.
Każde przeniesienie własności nieruchomości wraz ze spłatą obciążających księgę wieczystą długów musi być zawarte w formie aktu notarialnego. Forma aktu notarialnego jest obowiązkowa.
Ważne zapisy w umowie.
W umowie notarialnej powinny zostać zawarte zapisy o zapłacie ceny za przeniesienie własności nieruchomości na rachunki bankowe wierzycieli co będzie skutkowało zlikwidowaniem długu i zaspokojeniem wierzycieli.
Przykład: „ zapłata ceny zostanie uregulowana w sposób następujący(….)”
Sprzedaż mieszkania za dług a podatek za zwolnienie z długu.
W przypadku zwolnienia dłużnika z ciężaru długu nie powstaje obowiązek podatkowy podatku dochodowego od osób fizycznych chyba, że zmiana właściciela następuje w przeciągu 5 lat od daty zakupu lub darowizny nieruchomości. Wówczas w tej sytuacji należy liczyć się z możliwością konieczności wyliczenia odpowiedniej sumy podatku dochodowego.
[1] Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny dostęp z dnia 19.07.021r. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf