Ucieczka z majątkiem przed komornikiem i próby oszukania komornika są podejmowane przez dłużników coraz częściej. Przepisanie majątku, darowizna czy wyzbycie się majątku niesie za sobą pewne konsekwencje.
Powody ucieczki przed komornikiem i uniknięcia egzekucji.
Głównym celem ucieczki przed komornikiem jest niedoprowadzenie do licytacji nieruchomości i pozostałego posiadanego majątku. Powodem takich działań jest racjonalność. Dłużnicy mają świadomość, że dług należy spłacić ale zdają sobie także sprawę z tego, że sprzedaż licytacyjna będzie znacznie bardziej kosztowna niż sprzedaż nieruchomości na własną rękę.
Czy można sprzedać mieszkanie zajęte przez komornika?
Podjęcie działań, mających na celu sprzedaż nieruchomości i tym samym ucieczka przed komornikiem nie jest obwarowane regulacjami prawnymi. Zatem dłużnik sam ma prawo dokonać sprzedaży nieruchomości i to w dodatku, po cenie jaką uzna za odpowiednią. Sprzedaż nieruchomości nastąpi co prawda w porozumieniu z komornikiem. Dług obciążający nieruchomość będzie musiał zostać uregulowany, ale pozostała kwota z ceny uzyskanej ze sprzedaży pozostanie w kieszeni dłużnika.
Koszty komornicze w związku z prowadzoną egzekucją są bardzo wysokie. Ponadto cena sprzedawanej nieruchomości w drodze licytacji komorniczej wynosi w pierwszej licytacji ¾ wartości nieruchomości, a gdy w pierwszej licytacji nie dojdzie do nabycia nieruchomości, majątek zostanie ponownie wystawiony na sprzedaż licytacyjną. Wówczas, w drugiej licytacji cena wywoławcza wynosić będzie 2/3 oszacowanej wartości nieruchomości.
Jak oszukać komornika? – popularne pytanie.
Problemy z zadłużeniem spotykają coraz większą liczbę osób. Dlatego coraz częściej pojawiają się pytania w internecie: „jak oszukać komornika”, „jak nie dopuścić do licytacji”, „jak oszukać wierzyciela” itd. Wydawać by się mogło, że są to pytania retoryczne, jednak dłużnicy, coraz bardziej świadomi swoich praw podejmują próby działań, aby nie spłacać swoich długów. Czy faktycznie komornika da się oszukać? Komornika nie da się oszukać sprzedając nieruchomość bez jego wiedzy, bowiem komornik jest wyszczególniony w księdze wieczystej nieruchomości, z której toczy się egzekucja. Inna sytuacja jeżeli wpisów w Księdze Wieczystej nie ma i nie poinformujemy kupującego o toczącym się postępowaniu komorniczym. Potocznie określane oszukanie komornika i ucieczka przed komornikiem może polegać w rzeczywistości na sprzedaży nieruchomości na własną rękę we współpracy z komornikiem, polegającej na spłacie egzekwowanego przez tego komornika długu.
Jak wstrzymać egzekucję komorniczą i nie dopuścić do licytacji nieruchomości?
Aby nie dopuścić do licytacji komorniczej z nieruchomości należy stać się aktywnym uczestnikiem postępowania egzekucyjnego i podejmować rozsądne działania mające na celu spłatę zadłużenia. Rozsądnym działaniem, będzie znalezienie nabywcy nieruchomości, który będzie skłonny zapłacić najwięcej za nieruchomość aby jakaś kwota po sprzedaży pozostała, mimo uregulowania długu u komornika, pozostała jeszcze w dyspozycji dłużnika. Jeżeli egzekucja nieruchomości jest w toku, warto podejmować negocjacje i rozmowy z komornikiem w celu wydłużenia czasu na wyznaczenie licytacji. Być może w ten sposób uda się zyskać trochę czasu i znaleźć chętnego nabywcę na nieruchomość na własną rękę. Tutaj więcej na ten temat.
Działania dłużników podejmowane w celu ucieczki przed komornikiem:
1/ Przepisanie majątku przed komornikiem.
Dłużnicy bardzo często decydują się na przepisanie majątku na inną osobę, podczas gdy faktycznie władają przepisanymi składnikami majątku. Ma to doprowadzić do pozornej zmiany właściciela. Jednakże zabiegi takie w przypadku toczących się egzekucji będą nieskuteczne. Jeżeli egzekucja jeszcze nie została wszczęta, a dłużnik spodziewa się, że niedługo przyjdzie komornik za zaległe długi wówczas przepisanie majątku będzie skuteczne, ale da wierzycielom pewne narzędzie prawne określane jako Skarga Pauliańska. Wierzyciele coraz chętniej korzystają z tego narzędzia prawnego i egzekwują swoje wierzytelności w sądzie. Jeżeli egzekucja z nieruchomości jest już w toku, bez wykreślenia komornika z księgi wieczystej, nieruchomość nadal będzie stanowiła zabezpieczenie.
Orzecznictwo wskazuje, iż: „w myśl art. 930 § 1 k.p.c. rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika jak i nabywcy(…)[1]”
2/ Darowizna jako ucieczka przed komornikiem.
Jest to sposób wykorzystywany przez dłużników, dzięki któremu dłużnicy przekazują nieruchomość najczęściej członkowi rodziny w postaci darowizny aby uniknąć odpowiedzialności za zadłużenie. Dzięki takim działaniom chcą aby zamiast spłacić zaległe długi, aby nieruchomość pozostała w rodzinie. Niestety zabieg taki będzie nieskuteczny, ze względu na art. 523 kodeksu cywilnego, który pozwala wierzycielowi na dochodzenie od nabywcy, (który uzyskał nieruchomość pod tytułem darmym) uznania umowy na bezskuteczną w stosunku do niego.
3/ Wyzbywanie się majątku przed komornikiem.
Wyzbywanie się majątku aby ograniczyć swoją odpowiedzialność za długi i nie dopuścić do egzekucji komorniczej jest częstym zjawiskiem. Jednakże czy takie działania są skuteczne? Jeżeli dłużnik pozbędzie się składników majątku i nieruchomości przed wszczęciem licytacji komorniczej, to nie oznacza, że komornik nie będzie mógł działać. Komornik będzie podejmował czynności zmierzające do zaspokojenia długu. Jeśli okaże się, że dłużnik wyzbył się majątku, komornik będzie zmuszony umorzyć egzekucję wobec bezskuteczności. Nie oznacza to jednak, że wierzyciele nie pozostaną zaspokojeni. Zapewne skorzystają z możliwości jakie daje im prawo i sięgną do tych „wyzbytych” składników majątkowych i nieruchomości. Dłużnik może takimi działaniami zyska trochę czasu, ale jednocześnie narazi się na koszty postępowania sądowego, a później kolejnego postępowania komorniczego a w konsekwencji Sąd uzna, że dokonana przez dłużnika czynność mająca na celu pokrzywdzenie wierzyciela, tym samym, że wyzbycie się nieruchomości i innych składników majątku było nieskuteczne w stosunku do niego. Pytanie zatem, czy warto..
Orzecznictwo wskazuje: „Skarga pauliańska jest instytucją prawną, która w określonych wypadkach zapewnia wierzycielowi ochronę przed nielojalnym zachowaniem dłużnika[2]”
4/ Zabezpieczenie majątku przed komornikiem.
Zabezpieczenie majątku przed komornikiem może polegać na podejmowaniu różnych działań, aby komornik nie dowiedział się, że dłużnik posiada majątek lub nieruchomości. Często spotykaną praktyką jest nabywanie nieruchomości lub innych składników majątkowym z pomocą innych członków rodziny np. przez dzieci. Jednakże takie działania mogą również być zakwestionowane przez wierzyciela za pomocą wspomnianej Skargi Pauliańskiej.
Podsumowanie
Ucieczka przed komornikiem, która ma polegać na uniknięciu spłaty długu będzie co do zasady działaniem nieskutecznym. Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie starań, które mają na celu sprzedaż nieruchomości we współpracy z komornikiem, uzyskanie jak największej sumy ze sprzedaży, aby jak najwyższa kwota pozostała ze sprzedaży (po spłacie komornika) mogła pozostać we władaniu dłużnika. Warto rozważyć ofertę skupu nieruchomości z komornikiem.
[1] Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 22 września 2005 r. sygn..akt. I ACa 124/05.
[2] Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 29 czerwca 2017 r., sygn. akt. XII C 422/14.