Rodzice, którzy nie mogą pogodzić się z podjętą decyzją o sprzedaży mieszkania przez dziecko mają niewiele możliwości prawnych, aby sprzedaży zakazać. Nawet jeśli mieszkanie zostało dziecku przez rodziców podarowane. Darowizna mieszkania dziecku jest przeniesieniem własności, czyli wszystkich wchodzących w zakres prawa własności praw i obowiązków. Przekazanie mieszkania w darowiźnie powoduje ten skutek, że rodzice nie mają już do darowanego mieszkania żadnych praw. Tracą wszystkie uprawnienia i obowiązki na rzecz obdarowanego dziecka.
Mieszkanie, które zostało otrzymane od rodziców w darowiźnie może zostać sprzedane, obciążone czy podarowane innej osobie. Pełnia praw własności przysługująca obdarowanemu mieszkaniem dziecku, daje mu również prawo do sprzedaży mieszkania. Nie istnieją ograniczenia, które uniemożliwiałyby sprzedaż otrzymanego w darowiźnie mieszkania.
Cofnięcie darowizny jest instytucją, która pozwala rodzicom obdarowanego dziecka żądać zwrotu przedmiotu darowizny. W tym celu konieczne jest spełnienie ustawowych przesłanek.
Przesłanki cofnięcia darowizny: rażąca niewdzięczność obdarowanego i złożenie żądania w ciągu roku od dnia wystąpienia rażącej niewdzięczności. |
Nie zawsze jednak uda się odzyskać mieszkanie od dziecka w naturze, w stanie w jakim znajdowało się w dniu dokonania darowizny. Jedyną możliwością, która może skomplikować sprawy związane ze sprzedażą darowanej nieruchomości jest zabezpieczenie mieszkania w procesie o cofnięcie darowizny.
Po zakończeniu procesu będzie wiadomo, czy rażąca niewdzięczność faktycznie wystąpiła i pozew był uzasadniony, czy to wola rodziców spowodowana sentymentami utrudniała sprzedaż mieszkania z darowizny.
Typowym zabezpieczeniem rodziców, którzy przekazują w darowiźnie mieszkanie swojemu dziecku jest ustanowienie służebności mieszkania. Uprawnienie to wpisane w księgę wieczystą uprawnia rodziców do dożywotniego korzystania ze wskazanych w akcie notarialnych pomieszczeń. Jest to zabezpieczenie, które powoduje, że mimo przekazania dziecku majątku, rodzice będą mieli gdzie mieszkać. Ustanowienie służebności i wykonywanie jej przez rodziców obdarowanego mieszkaniem dziecka powoduje, że jego wartość jest niższa. Każdy potencjalny nabywca mieszkania z darowizny obciążonego służebnością mieszkania na rzecz rodziców będzie obowiązany do zaakceptowania prawa zamieszkiwania przez rodziców darczyńców.
Rodzice, którzy nie wykonują służebności mieszkania i mieszkają w innym miejscu niż mieszkanie przekazane darowizną dziecku, mogą zrzec się służebności. Zrzeczenie się służebności może być odpłatne lub nieodpłatne. Wykreślenie służebności z księgi wieczystej wymaga zgody w formie oświadczenia podpisanego w obecności notariusza i przez niego poświadczonego.
Brak zgody rodziców nie wyklucza możliwości sprzedaży podarowanego mieszkania, nawet jeżeli mieszkanie obciążone jest służebnością. (sprzedaż mieszkania ze służebnością) Ustanowiona na darowanym mieszkaniu służebność nie powoduje, że trzeba rodziców pytać o zgodę na przeniesienie prawa własności. Ani brak zgody, ani ustanowiona służebność, ani fakt zameldowania osób w mieszkaniu nie powoduje, że mieszkania nie można sprzedać. Wskazane sytuacje prawne powodują, że mieszkanie na wolnym rynku może być dla kupujących mniej atrakcyjne i sprzedaż takiego mieszkania będzie utrudniona wobec małej ilości chętnych nabywców. Sprzedaż mieszkania jest przeniesieniem prawa własności co wiąże się z przeniesieniem praw i obowiązków, ciężarów i obciążeń w stanie faktycznym w jakim nieruchomość się znajduje. Prawo własności jest najszerszym uprawnieniem, które przyznaje ustawa zasadnicza właścicielowi, ograniczenie sprzedaży wobec konieczności uzyskania zgody innych osób musi być wskazana w ustawie. W przypadku sprzedaży mieszkania z darowizny zgoda darczyńcy na sprzedaż nie jest potrzebna i nie uniemożliwia przeprowadzenia transakcji.