Sprzedaż mieszkania z komornikiem jest możliwa do zrealizowania, wymaga jednak podjęcia niestandardowych działań w porównaniu do zwykłej sprzedaży nieruchomości.
Co odróżnia sprzedaż mieszkania z komornikiem od zwykłej sprzedaży:
-
- Kontakt z komornikiem i ustalenie wysokości istniejącego zobowiązania.
- Podjęcie przez kupującego ryzyka spłaty zobowiązania.
- Uzyskanie zaświadczenia o spłacie dochodzonej przez komornika wierzytelności.
- Wykreślenie zajęcia komorniczego z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.
- Zawarcie umowy końcowej sprzedaży nieruchomości.
Spis treści:
Czy dłużnik może sprzedać mieszkanie?
Dłużnik może sprzedać swoje mieszkanie nawet z istniejącym zajęciem komorniczym. Nie ma przepisów, które zakazywałyby dysponowania własnością, nawet jeżeli nieruchomość stanowi przedmiot egzekucji. Najczęściej dochodzi do wcześniejszej spłaty zajęcia obciążającego nieruchomość z ceny zapłaty i wykreślenia wpisu komorniczego.
Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką przez komornika.
Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką przez komornika jest możliwa. Można sprzedać nieruchomość obciążoną w księdze wieczystej wpisem komorniczym.
Komu sprzedać mieszkanie z zajęciem komorniczym.
Mieszkanie z zajęciem komorniczym można sprzedać firmie zajmującej się skupem nieruchomości, która będzie posiadała wiedzę praktyczną i podejmie ryzyko takiego zakupu. Można podjąć próbę sprzedaży na wolnym rynku, ale dużo potencjalnych nabywców będzie obawiało się zakupu nieruchomości z komornikiem.
Komornik zajął mieszkanie – sprzedaż na własną rękę.
Sprzedaż mieszkania zajętego przez komornika na własną rękę będzie znacznie bardziej korzystna niż sprzedaż licytacyjna w wyniku prowadzonej egzekucji komorniczej. W wyniku sprzedaży na własną rękę zadłużonego mieszania można osiągnąć znacznie wyższą cenę w porównaniu do ceny, którą uzyska komornik ze sprzedaży, bowiem cena sprzedaży komorniczej ustalona jest w pierwszej licytacji na ¾ wartości sumy oszacowania.