Sytuacja, która utrudnia wyjście ze współwłasności nieruchomości powstaje m.in. wtedy, gdy współwłaściciel urodził się za granicą, przebywa za granicą na stałe i nie ma z nim kontaktu lub jego miejsce przebywania w ogóle nie jest znane.
Sytuacja choć z pozoru wydaje się kłopotliwa, co do zasady nie powstrzyma zniesienia współwłasności nieruchomości, jeżeli wniosek taki zostanie skierowany do sądu. Sytuacja taka może jedynie utrudnić postępowanie sądowe, przedłużyć je, ale nie uniemożliwić.
Nieznany współwłaściciel a wyjście ze współwłasności.
Jeżeli współwłaściciel jest nieznany i nie wiadomo gdzie przebywa, poza sprzedażą swoich udziałów w nieruchomości, nie pozostaje nic innego jak zniesienie współwłasności przez sąd. Już na etapie kierowania do sądu wniosku o zniesienie współwłasności z zaproponowanym sposobem jej podziału można złożyć stosowne wnioski, które zabezpieczą interesy nieznanego współwłaściciela. Bez takich wniosków postępowanie sądowe o zniesienie współwłasności, nie będzie mogło się zakończyć.
Jeżeli współwłaściciel jest nieznany lub nikt z rodziny czy otoczenia nie posiada wiedzy co do miejsca jego przebywania można złożyć wniosek o powołanie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu.
Kurator dla nieznanego z miejsca pobytu.
Interesy współwłaściciela nieznanego z miejsca pobytu w postępowaniu sądowym musi reprezentować właściwy podmiot. Jest nim kurator dla nieznanego z miejsca pobytu.
Współwłaściciel przebywa za granicą.
Jeżeli współwłaściciel nieruchomości przebywa na stałe lub tymczasowo za granicą, a między współwłaścicielami występuje zgoda co do sądowego zniesienia współwłasności, powinien ustanowić pełnomocnika do doręczeń pism sądowych. W tej sytuacji pisma sądowe będą kierowane do pełnomocnika ze skutkiem doręczenia. W taki sposób współwłaściciel przebywający za granicą będzie informowany o przebiegu postępowania i sposobie jego zakończenia.
Jeżeli współwłaściciel nieruchomości przebywa na stałe lub tymczasowo za granicą, a brak jest zgody co do sądowego zniesienia współwłasności, to nie pozbawia to możliwości drugiego współwłaściciela wystąpienia na drogę postępowania sądowego inicjującego postępowanie w celu zniesienia współwłasności. Mimo braku zgody drugiego współwłaściciela można wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności.
Współwłaściciel przebywa za granicą a sprzedaż nieruchomości wspólnie.
Jeżeli między współwłaścicielami panuje zgoda co do zniesienia współwłasności nieruchomości na drodze pozasądowej tj. przez wspólną sprzedaż nieruchomości, można to uczynić np. poprzez wykorzystanie do tego celu pełnomocnictwa do sprzedaży.
Pełnomocnictwo do sprzedaży.
Współwłaściciel przebywający za granicą może udzielić pełnomocnictwa do sprzedaży nieruchomości, wykorzystując do tego celu przepisy prawne miejsca przebywania, aby pełnomocnictwo takie było skuteczne w kraju położenia nieruchomości.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640430296/U/D19640296Lj.pdf