Skup nieruchomości za gotówkę!

Szybko i bezpiecznie!

Sprzedaż mieszkania z lokatorami lub najemcą – jak pozbyć się problemu.

Sprzedaż mieszkania z niechcianym lokatorem

Mieszkanie z zameldowanym lokatorem lub najemcami nie jest w dzisiejszych realiach rynkowych tak dużym problemem – są firmy kupujące mieszkania z lokatorami. Bardzo często zdarza się, że w mieszkaniu przebywa niechciany lokator, który przestał płacić czynsz lub jakaś inna osoba, która zajmuje mieszkanie bez tytułu prawnego.

Kiedy pojawi się trudna sytuacja i mieszkanie ma niechcianego lokatora, właściciel ma dwa wyjścia. Może sam wystąpić na drogę prawną, przeprowadzić postępowanie cywilne i doprowadzić do eksmisji komorniczej. Jest to rozwiązanie czasochłonne, bo często proces cywilny trwa kilkanaście miesięcy a często nawet dłużej (w tym czasie oczywiście lokator nie płaci czynszu), a także kosztowne, bo wydatek stanowi nie tylko zapłata dla adwokata ale także każda czynność sądowa i egzekucyjna wiąże się z poniesieniem kosztów (koszt przeprowadzenia eksmisji począwszy od wszczęcia postępowania do jego zakończenia może wynieść nawet ponad 10 000 zł).

Drugim rozwiązaniem dla właściciela jest sprzedaż mieszkania z lokatorem. Co prawda, nie każdy może podjąć się zakupu nieruchomości z lokatorem, ale w Warszawie czy Krakowie i kilku większych miastach sprzedaż mieszkania z lokatorem nie jest niczym trudnym. Skup nieruchomości z lokatorami w Warszawie jest normą, profesjonaliści posiadają w tym zakresie doświadczenie, zaplecze prawne oraz wiedzę i mogą pozwolić sobie na prowadzenie długotrwałych postępowań sądowych prowadzących do eksmisji. Często firmy kupujące mieszkania z lokatorami oferują niższe od rynkowych ceny za mieszkanie, ale przynajmniej właściciel może raz na zawsze pozbyć się problemu i nie narażać na stres związany z wizytami w sądzie na rozprawach.

Sprzedaż z lokatorem z grupy chronionej.

Lokator z grupy chronionej

Trudniejsza sytuacja zachodzi, jeżeli w mieszkaniu jest lokator z grupy chronionej. Sprzedaż mieszkania z tego typu lokatorem jest nieco trudniejsza, ze względu na to, że dużo trudniej jest pozbyć się skutecznie takiej osoby. Osoby prywatne i kupujący mieszkanie dla siebie raczej rzadko podejmują ryzyko kupna mieszkania z lokatorem a co dopiero mieszkania z lokatorem z grupy chronionej. Ponadto, w stosunku do takich osób jak: kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne lub ubezwłasnowolnione, obłożnie chore, itp. eksmisja jest nieskuteczna i niemożliwa, ze względu na konieczność zapewnienia lokalu zastępczego. Nawet posiadając wyrok eksmisyjny z przysądzonym lokalem zastępczym jesteśmy zmuszeni wstrzymać się z czynnościami do momentu zapewnienia takiego lokalu przez Gminę. Co w zależności od regionu Polski może potrwać od kilku miesięcy (rzadko) do kilku lat (z reguły). Sprzedaż mieszkania z lokatorami do skupu nieruchomości w tej sytuacji wydaje się jednym z najlepszych rozwiązań.

Jak sprzedać mieszkanie ze służebnikiem lub dożywotnikiem w Warszawie?

Mieszkanie ze służebnością lub dożywociem

Firmy skupujące mieszkania z lokatorami w Warszawie, Krakowie i kilku innych dużych miastach mają możliwość zainwestowania kapitału i zakupu nieruchomości z lokatorem (służebnikiem lub dożywotnikiem, czyli z osobą, która może bez ograniczenia mieszkać w mieszkaniu do swojej śmierci). Posiadanie mieszkania z lokatorem dożywotnikiem nie zawsze jest opłacalne i korzystne, ponieważ uprawniony z umowy dożywocia najczęściej nie płaci czynszu ani opłat za media i koszty te obciążają właściciela mieszkania. Wobec tego rozwiązaniem problemu i pozbyciem się comiesięcznych kosztów czynszowych i około czynszowych jest sprzedaż mieszkania firmie zajmującej się skupem nieruchomości. Kupiec na wolnym rynku zainteresowany zakupem takiego mieszkania ze względu na ryzyko i problemy prawne może się nie znaleźć. Sprzedający mieszkanie z zawartą umową dożywocia i wobec tego z lokatorem zajmującym mieszkanie nie ma żadnego obowiązku informowania dożywotnika o sprzedaży mieszkania. To czy poinformuje lokatora o sprzedaży czy nie to jest jego indywidualna decyzja.

Dodaj komentarz

Zadzwoń 503 005 990
%d bloggers like this: