Jeżeli spadek obejmuje poza ruchomościami także mieszkanie, w którym zamieszkuje lokator warto ustalić jaka jest podstawa takiego zamieszkiwania i jeżeli jest to umowa jakie są jej warunki. To pozwoli podjąć decyzję co do dalszego postępowania.
Spis treści:
Dziedziczenie mieszkania z zameldowanym lokatorem – co dalej?
Jeżeli lokator w mieszkaniu odziedziczonym jest zameldowany i przebywa w mieszkaniu na podstawie umowy najmu, warto ustalić na jaki okres umowa najmu została zawarta i jaki jest okres wypowiedzenia umowy. Ustalenie takich informacji pozwoli uzyskać wiedzę dotyczącą okresu, w którym lokator ma prawo w mieszkaniu zamieszkiwać.
Czy lokator ma prawo zamieszkiwać?
Tak. Jeżeli lokator ma tytuł prawny do lokalu i może okazać się umową najmu lub użyczenia to ma prawo zamieszkiwać w lokalu, które zostało odziedziczone w spadku. Do czasu zakończenia umownego stosunku prawnego nikt nie może takiego lokatora z mieszkania usunąć w drodze eksmisji.
Lokator opiekował się poprzednim właścicielem mieszkania.
Lokator, który opiekował się poprzednim właścicielem w zamian za zamieszkiwanie w mieszkaniu, czyli przebywał w mieszkaniu na podstawie użyczenia, powinien opuścić mieszkanie po wypowiedzeniu umowy użyczenia przez spadkobiercę. Spadkobierca może w każdym czasie wypowiedzieć umowę użyczenia (może także wypowiedzieć umowę najmu) i spowodować, że lokator będzie musiał opuścić mieszkanie. Dalsze zamieszkiwanie przez lokatora w mieszkaniu po wypowiedzeniu umowy użyczenia bądź najmu przez właściciela jest zamieszkiwaniem bezprawnym.
Pozbycie się lokatorów z odziedziczonego mieszkania.
Aby skutecznie uzyskać dostęp do odziedziczonego mieszkania w pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę najmu lub umowę użyczenia jeżeli zostały zawarte ze spadkobiercą na czas nieokreślony. Jeżeli umowa o najem lub użyczenie została zawarta pomiędzy lokatorem a spadkobiercą na czas określony należy doczekać do zakończenia okresu umowy. Po tych czynnościach należy wezwać pisemnie za potwierdzeniem odbioru do wydania nieruchomości należącej do spadkobiercy i opróżnienia jej z rzeczy i osób.
Eksmisja lokatora z mieszkania spadkowego.
Eksmisja lokatora z mieszkania spadkowego następuje po złożeniu pozwu do sądu po bezskutecznym wezwaniu lokatora do wydania, opróżnienia i opuszczenia lokalu. Jeżeli lokator mimo prawidłowego wypowiedzenia zawartych ze spadkodawcą umów, oraz mimo wezwań do zwrotu mieszkania nie stosuje się do nich, zachodzi konieczność skierowania do sądu powództwa aby odzyskać odziedziczone mieszkanie.
Sprzedaż mieszkania ze spadku z lokatorami.
Mieszkanie odziedziczone w spadku nawet gdy zamieszkują je lokatorzy, którzy nie chcą się wyprowadzić może zostać sprzedane nabywcy. Sprzedaż mieszkania ze spadku z lokatorami je zamieszkującymi spowoduje, że wystąpienie z pozwem o eksmisję będzie leżało już po stronie nowego właściciela. Nowy właściciel będzie musiał powtórnie wystąpić z wezwaniami do oddania nieruchomości do lokatora, ale w te czynności już poprzedni właściciel nie musi być zaangażowany.
Jeżeli wyrok eksmisyjny osób zajmujących mieszkanie ze spadku został wydany i nastąpił stan oczekiwania na mieszkanie socjalne z gminy, to taki lokal również może zostać sprzedany. Długotrwałe oczekiwanie na lokal socjalny, trwające w niektórych gminach nawet kilka lat może być jednym z powodów sprzedaży mieszkania ze spadku.