Jeżeli spadek obejmuje poza ruchomościami także mieszkanie, w którym zamieszkuje lokator warto ustalić jaka jest podstawa takiego zamieszkiwania i jeżeli jest to umowa jakie są jej warunki. To pozwoli podjąć decyzję co do dalszego postępowania.
Dziedziczenie mieszkania z zameldowanym lokatorem – co dalej?
Jeżeli lokator w mieszkaniu odziedziczonym jest zameldowany i przebywa w mieszkaniu na podstawie umowy najmu, warto ustalić na jaki okres umowa najmu została zawarta i jaki jest okres wypowiedzenia umowy. Ustalenie takich informacji pozwoli uzyskać wiedzę dotyczącą okresu, w którym lokator ma prawo w mieszkaniu zamieszkiwać.
Umowa najmu jest dla lokatora tytułem prawnym do przebywania w mieszkaniu, które spadkobierca testamentowy musi respektować.
Dziedziczenie mieszkania z osoba zameldowana
Dziedziczenie mieszkania z osobą zameldowaną może być przedmiotem sporu w przypadku śmierci właściciela nieruchomości. Osoba zameldowana w danym mieszkaniu może mieć różną podstawę prawną przebywania w lokalu, która wynika ze stosunku obligacyjnego. lub ze spadkobrania.
Na przykład, jeśli osoba zameldowana jest jednocześnie współwłaścicielem mieszkania, jej dziedziczenie będzie regulowane przez przepisy dotyczące dziedziczenia spadku po zmarłym współwłaścicielu.
Jeśli osoba zameldowana nie jest współwłaścicielem mieszkania, ale jest tam zameldowana na stałe, może mieć prawo do użytkowania lokalu na podstawie umowy najmu lub użyczenia. W takich sytuacjach treść umowy lub przepisy prawa określają sytuację prawną osoby zameldowanej.
Zmiana właściciela nieruchomości: Jakie konsekwencje może mieć sprzedaż mieszkania dla lokatora z umową najmu?
Lokator zajmujący mieszkanie musi liczyć się z tym, że plany wobec mieszkania każdy właściciel może mieć inne.
Jeżeli lokator zajmujący mieszkanie nie jest jednocześnie spadkobiercą, mającym prawa własności, pozycja jego jest inna niż lokatora nie mającego we własności udziału, którą łączy z mieszkaniem zameldowanie w oparciu o obowiązującą umowę najmu.
Sprzedaż mieszkania może mieć istotne konsekwencje dla lokatora, wszystko uzależnione jest od treści łączącej strony umowy najmu.
Proces sprzedaży odziedziczonego mieszkania może skutkować koniecznością opuszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania przez lokatora.
W takiej sytuacji kluczowe jest uregulowanie kwestii związanych z prawem do mieszkania oraz znalezienie nowego lokum przez zameldowanego lokatora.
Odziedziczone mieszkanie a lokator. Czy lokator ma prawo zamieszkiwać?
Aby wyjaśnić kwestie związane z dziedziczeniem mieszkania z osobą zameldowaną, konieczne jest dokładne przeanalizowanie okoliczności konkretnej sytuacji, w tym statusu prawnego osoby zameldowanej oraz ewentualnych umów lub dokumentów regulujących korzystanie z nieruchomości.
Jeśli lokator nie zamieszkuje a jedynie nie wykonał obowiązku wymeldowania w związku z opuszczeniem lokalu, można dokonać wymeldowania administracyjnego. W przypadku jednak dziedziczenia mieszkania z zameldowanym lokatorem, który mieszka w mieszkaniu, konieczne jest przeprowadzenie procedury eksmisyjnej. Lokator, który nie dopełnia obowiązku wymeldowania nie naraża się na żadną odpowiedzialność.
Czy umowa najmu pozostaje w mocy po sprzedaży nieruchomości ze spadku?
Jeżeli lokator ma tytuł prawny do lokalu i może okazać się umową najmu lub inną np. przedłożona umowa użyczenia to ma prawo zamieszkiwać w lokalu, które zostało odziedziczone w spadku. Umowa użyczenia daje takie samo prawo do przebywania w lokalu jak najem.
Do czasu zakończenia umownego stosunku prawnego nikt nie może takiego lokatora z mieszkania usunąć w drodze eksmisji o ile umowy nie da się zakończyć w sposób w niej wskazany lub w sposób wskazany w przepisach.
Lokator opiekował się poprzednim właścicielem mieszkania.
Lokator, który opiekował się poprzednim właścicielem w zamian za zamieszkiwanie w mieszkaniu, czyli przebywał w mieszkaniu na podstawie użyczenia, powinien opuścić mieszkanie po wypowiedzeniu umowy użyczenia przez spadkobiercę.
Spadkobierca może w każdym czasie wypowiedzieć umowę użyczenia (może także wypowiedzieć umowę najmu) i spowodować, że lokator będzie musiał opuścić mieszkanie. Dalsze zamieszkiwanie przez lokatora w mieszkaniu po wypowiedzeniu umowy użyczenia bądź najmu przez właściciela jest zamieszkiwaniem bezprawnym.
Pozbycie się lokatorów z odziedziczonego mieszkania – motywacja do opuszczenia lokalu.
Aby skutecznie uzyskać dostęp do odziedziczonego mieszkania w pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę najmu lub umowę użyczenia jeżeli zostały zawarte ze spadkobiercą na czas nieokreślony. To pierwszy krok aby odzyskać swoją nieruchomość.
Jeżeli umowa o najem lub użyczenie została zawarta pomiędzy lokatorem a spadkobiercą na czas określony należy doczekać do zakończenia okresu umowy. Po tych czynnościach należy wezwać pisemnie za potwierdzeniem odbioru do wydania nieruchomości należącej do spadkobiercy i opróżnienia jej z rzeczy i osób.
Eksmisja lokatora z mieszkania spadkowego.
Eksmisja lokatora z mieszkania spadkowego następuje po złożeniu pozwu do sądu po bezskutecznym wezwaniu lokatora do wydania, opróżnienia i opuszczenia lokalu. Jeżeli lokator mimo prawidłowego wypowiedzenia zawartych ze spadkodawcą umów, oraz mimo wezwań do zwrotu mieszkania nie stosuje się do nich, zachodzi konieczność skierowania do sądu powództwa aby odzyskać odziedziczone mieszkanie.
Mieszkanie będące przedmiotem spadku staje się własnością spadkobierców z chwilą otwarcia spadku o czym świadczy dokument stwierdzenie nabycia spadku w formie postanowienia.
Nowy właściciel nieruchomości może podejmować działania w stosunku do odziedziczonego mieszkania wedle własnego uznania. Może mieszkanie zatrzymać z przeznaczeniem na wynajem, może sam w nim zamieszkać lub może je sprzedać.
Czy można kogoś wyrzucić z mieszkania jeśli jest zameldowany?
Przysłowiowe „wyrzucenie” kogoś z mieszkania wymaga przestrzegania określonych procedur prawnych. W takiej sytuacji wyrzucenie osoby zameldowanej z mieszkania może być możliwe tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki, na przykład w przypadku naruszenia umowy najmu lub gdy istnieją określone przyczyny uprawniające do wypowiedzenia umowy najmu.
„Wyrzucenie” z mieszkania lokatora musi odbyć się w drodze eksmisji, która zostanie wykonana przez komornika. Nie wolno stosować siłowych rozwiązań ani powodować uporczywych działań utrudniających zamieszkiwanie.
Sprzedaż mieszkania ze spadku z lokatorami.
Mieszkanie odziedziczone w spadku nawet gdy zamieszkują je lokatorzy, którzy nie chcą się wyprowadzić może zostać sprzedane nabywcy.
Sprzedaż mieszkania ze spadku z lokatorami je zamieszkującymi spowoduje, że wystąpienie z pozwem o eksmisję będzie leżało już po stronie nowego właściciela.
Nowy właściciel będzie musiał powtórnie wystąpić z wezwaniami do oddania nieruchomości do lokatora, ale w te czynności już poprzedni właściciel nie musi być zaangażowany.
Jeżeli wyrok eksmisyjny osób zajmujących mieszkanie ze spadku został wydany i nastąpił stan oczekiwania na mieszkanie socjalne z gminy, to taki lokal również może zostać sprzedany.
Długotrwałe oczekiwanie na lokal socjalny, trwające w niektórych gminach nawet kilka lat może być jednym z powodów sprzedaży mieszkania ze spadku.
Czy lokator jest chroniony przed wyrzuceniem po sprzedaży mieszkania?
Lokator zajmujący mieszkanie po sprzedaży jest chroniony ustawą o ochronie praw lokatorów jak dotychczas, o ile nie znajduje się w lokalu bezprawnie. Lokator jako osoba zameldowana w mieszkaniu, nie ma do niego żadnych praw w tym nie przysługuje mu prawo pierwokupu.
Samo zameldowanie nie daje praw do nieruchomości. Jest jedynie informacją, że dana osoba przebywa pod danym adresem. Osoby zameldowane w nieruchomości nie nabywają wskutek zameldowania prawa własności nieruchomości.
Kto ma prawo wejścia do mieszkań po śmierci właściciela?
Po śmierci właściciela nikt nie ma prawa wejść do mieszkania z lokatorem aby go stamtąd wyprosić. Zakończenie łączącego lokatora z byłym właścicielem stosunku prawnego musi nastąpić w zgodzie z przepisami prawnymi.
Jeśli lokator nie chce się wyprowadzić, należy rozpocząć procedurę eksmisji wzywając go do opróżnienia i opuszczenia nieruchomości.
Dopiero uzyskany w toku postępowania wyrok nakazujący opróżnienie i opuszczenie lokalu ze spadku powoduje, że będzie można odzyskać nieruchomość.
Kto dziedziczy mieszkanie po zmarłym?
Dziedziczenie mieszkania z lokatorem odbywa się na podstawie albo ustawy albo na podstawie testamentu.
Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, do dziedziczenia powołane są osoby wg. kodeksu cywilnego w kolejności tam ustalonej.
Kto kupi mieszkania z lokatorem na wolnym rynku?
Dzięki różnorodnemu świadczeniu usług, na rynku specjalizują się firmy zajmujące się kupowaniem nieruchomości w różnym stanie prawnym, w tym także mieszkaniami z zameldowanym lokatorem.
Jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą mieszkania zajmowanego przez lokatora, wypełnij formularz bowiem przez zadanie pytania dowiesz się interesujących spraw.
Co trzeba wiedzieć o sprzedaży odziedziczonej nieruchomości z lokatorem?
Powinieneś wiedzieć, że nie musisz czekać na zakończenie umowy najmu czy umowy użyczenia. Możesz sprzedać mieszkanie bez zgody lokatora a nawet bez informowania go o tym fakcie.
Dopiero nowy właściciel po zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości może poinformować kupującego, że nabył lokal poprzez okazanie się stosownymi dokumentami.
Transakcja sprzedaży nieruchomości z zameldowanym lokatorem odbywa się w analogiczny sposób jak sprzedaż pełnej własności nieruchomości. Trzeba zebrać komplet dokumentów, które wymaga do transakcji notariusz, a po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów trzeba wspólnie ustalić dogodny dla stron termin.
Jak sprzedać odziedziczoną nieruchomość z osobą zameldowaną szybko i bezpiecznie?
Skontaktuj się ze skupem nieruchomości wypełniając formularz lub telefonicznie. Możesz pozostawić kontakt do siebie, oddzwonimy.